Seria systemy: KNX

Dla wszystkich tych, którzy chcieliby lepiej poznać konkretne systemy inteligentnego budynku, aby bardziej świadomie rozmawiać ze swoim integratorem/inwestorem/klientem, proponujemy serię artykułów na ten temat. Każdy dotyczyć będzie jednego systemu, opisując jego mocne i słabe strony, typ i pochodzenie. Jako pierwszy wystąpi KNX.

Standard światowy

KNX (dawniej znany pod nazwą EIB) to system istniejący już ponad 20 lat na globalnym rynku automatyki. Kilkanaście milionów instalacji na całym świecie, ponad 7000 produktów oferowanych przez ponad 200 renomowanych firm, a certyfikowanych przez KNX. Uznanie systemu za normę europejską, międzynarodową, amerykańską i chińską. Całe stojące za systemem Stowarzyszenie KNX mające 30.000 integratorów partnerów w 100 krajach, 150 ośrodków szkoleniowych.

KNX

Funkcjonalność

KNX to system o pełnej funkcjonalności. Dla Ciebie oznacza to, że możesz z nim zintegrować każde urządzenie elektryczne budynku i wyznaczyć mu wybrane zachowania. Sterować możesz nie tylko oświetleniem, roletami czy ogrzewaniem, ale i oknami, zamkami do drzwi, sprzętem AV i AGD, ogrodem, a nawet sauną i basenem. W hotelach zarządzać można czasem pracy personelu, monitorować status pokoi lub kontrolować dostęp do poszczególnych pomieszczeń. W biurach – zarządzać salą konferencyjną.

Typ systemu

KNX jest jednym z niewielu na świecie w pełni otwartym systemem inteligentnych budynków. Zastanawiasz się co to oznacza w praktyce? Dokładnie tyle, że każdy producent sprzętu może stworzyć urządzenia działające w tym systemie. Nikt nie ma wyłączności na produkcję dla KNX. (Więcej o tym czym różnią się między sobą systemy – tutaj )
Co więcej, urządzenia wypuszczone na rynek przez różnych producentów mogą być ze sobą łączone, a umieszczone na nich logo KNX gwarantuje ich współdziałanie i wymienność. Mnogość firm i kompatybilność sprzętu zapewnia bezpieczną przyszłość systemowi, a Tobie brak zmartwień. Zawsze będziesz mógł łatwo wymienić urządzenia, a dzięki szerokiej ofercie dobrać te z nich, które najbardziej odpowiadają Twoim oczekiwaniom.

KNX realizacja

Nie łatwo producentowi zdobyć logo KNX

Każdy produkt sygnowany przez KNX otrzymuje wcześniej specjalny certyfikat. Aby go zdobyć, producent powinien jest wskazać dokumentację wysokiej jakości produkcji i danego urządzenia, spełniającego odpowiednie międzynarodowe normy.

Przewodowy/bezprzewodowy

KNX jest domyślnie systemem przewodowym, co zapewnia Ci większą stabilność w przesyłaniu danych. Jednak czasem stan domu nie pozwala na założenie kabli. Na taki wypadek KNX dysponuje również rozwiązaniem bezprzewodowym.

Elastyczność

Do instalacji KNX łatwo dodać można nowe elementy, a wszystko dzięki wspomnianej wyżej kompatybilności urządzeń pochodzących od różnych producentów. Oznaczone one muszą jednak być logiem KNX! Prosta rozbudowa to jednak nie wszystko. KNX może współpracować z innymi systemami inteligentnego domu.

System nadaje się dla budynków jednorodzinnych, jak i dla rozwiązań komercyjnych, publicznych i biurowych. Wszystko dzięki nieograniczonej funkcjonalności.

Leave a Comment

Inteligentny domlogo Crestron