Dlaczego inteligentny dom to standard przyszłości?

Na zachodzie Europy inteligentny dom już kilka lat temu stał się standardem wśród osób budujących lub remontujących domy. Największy udział w rynku automatyki budynkowej na Zachodzie mają Niemcy. Zachodnie trendy jednak zaczynają ogarniać Czechy i Słowację, powoli wkraczając również do Polski. Pora odpowiedzieć na pytanie, dlaczego inteligentny dom jest domem przyszłości? I dlaczego już dziś warto o nim pomyśleć?

Mniejsze opłaty za rachunki

Ile teraz wynoszą Twoje rachunki? Dużo? Nie chcemy Cię martwić, ale ta kwota będzie stale rosła. Opłaty za energię zwiększają się przecież z roku na rok. A teraz wyobraź sobie, że nagle zmniejszają się one o 25%. To już coś! Inteligentne domy na całym świecie to przede wszystkim gwarant spadku zużycia energii. Ich mieszkańcy cieszą się znacznie lepszym stanem portfela.

Koniec z marnowaniem energii

Inteligentny dom efektywnie wykorzystuje zasoby energetyczne budynku, spełniając tym samym obecne światowe trendy. Dzięki temu jest w pełni przyjazny środowisku. Wykorzystuje tylko tyle energii ile musi, by zapewnić nam komfortowe warunki życia.

Więcej wolnego czasu

Znane wszystkim rutynowe czynności: podnoszenie rolet, ustawienie temperatury, zaświecanie i gaszenie świateł, podlewanie ogrodu i tym podobne, przy wzrastającym tempie życia i coraz mniejszej ilości wolnego czasu stają się dość uciążliwe. Inteligentny dom pozwoli Ci odzyskać około 45% poświęcanego na tego typu czynności czasu ( więcej tutaj). Możesz przeznaczyć go zarówno na relaks z rodziną lub przyjaciółmi jak i na dodatkową pracę.

Coraz większe wymagania użytkowników

Wyższe zarobki i mała ilość wolnego czasu wpływają na naszą potrzebę posiadania dobrej jakości rzeczy i coraz bardziej komfortowych warunków życia. Dom, w którym wszystkie lampy włączane są oddzielnie, dom w którym znajduje się pięć osobnych paneli sterowania różnymi domowymi urządzeniami, miły sąsiad, który doglądać będzie naszego dobytku, gdy my będziemy na wakacyjnym urlopie, człowiekowi w dzisiejszych czasach przestaje wystarczać.

Chcemy być bardziej niezależni, mieć więcej czasu, przebywać w estetycznych wnętrzach i wygodnie zarządzać naszym otoczeniem. To wszystko może dać nam właśnie Inteligentny dom.

Wyższy standard życia

W inteligentnym domu, siedząc wygodnie w swoim ulubionym fotelu, za pomocą jednego przycisku wpuszczamy gości, przygotowujemy seans filmowy lub też zmieniamy poziom temperatury. Przez okno obserwujemy automatycznie podlewający się ogród oraz wymyśloną przez nas ostatnio nową aranżację oświetleniową zielonej przestrzeni.

Cieszymy się estetycznymi wnętrzami, pozbawionymi dziesiątek pilotów, paneli i kabli – wszystkim sterujemy przecież z jednego urządzenia, które może być też przenośne. Sytuację w domu kontrolujemy będąc w pracy lub na wakacjach. Co więcej, z drugiego końca świata możemy odebrać dzwoniący właśnie w holu domofon! Nie wspominając już o tak luksusowych rzeczach jak zautomatyzowany basen, czy sauna.

Łatwa modernizacja

Budynki buduje się na lata, jednak w ciągu tego czasu zmieniają się aranżacje ich wnętrz, potrzeby ich lokatorów, a często nawet sami właściciele. Jedną z największych zalet inteligentnych domów jest dostosowywalność do zmieniającego się otoczenia. Łatwość zmiany ustawień systemu, dodania nowych lub usunięcia niepotrzebnych urządzeń czy funkcji, lub szybka wymiana sprzętu na nowszy sprawi, że użytkownicy budynku nie będą czuć się w nim ograniczeni przez swoje cztery ściany. Zarówno ci nowi jak i ci starzy.

Wyższa cena rynkowa budynku

Wszystkie wyżej opisane przymioty inteligentnego domu, wpływają oczywiście na wartość rynkową naszej posesji. Dom podnoszący standard życia, a do tego łatwo dostosowywalny do nowych użytkowników jest na pewno bardziej atrakcyjny niż budynek z instalacją tradycyjną. Z pewnością też łatwiej go sprzedać, a jego cena spada wolniej (ze względu na zastosowane rozwiązania).

Leave a Comment

System inteligentnego domuKNX