Czym różnią się systemy inteligentnego domu?

Czujesz się niepewnie, gdy słyszysz hasło: systemy inteligentnego domu? Nie wiesz na co zwrócić uwagę decydując się na konkretny z nich? To problemy wielu kupujących inteligentny dom. Nie daj się zaskoczyć i wybierz swój system świadomie. Przeczytaj.


Czym jest system inteligentnego domu

Podobnie jak komputer, inteligentny dom do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje systemu. Jego najważniejszą funkcją jest koordynowanie działań wszystkich urządzeń w domu, które są do niego podłączone. Integracja domowej elektroniki pod jednym systemem, z jednej strony ułatwia domownikom kontrolę nad domem, z drugiej daje zupełnie nowe funkcje, niedostępne w tradycyjnej instalacji.

Funkcjonalność

Przede wszystkim zwróć uwagę na funkcjonalność systemu, czyli na ilość możliwych do sterowania przez niego funkcji. Niektóre instalacje zaopatrzą Cię tylko w podstawowe możliwości inteligentnego domu, takie jak: rolety, oświetlenie, czy ogrzewanie. Natomiast w innych sterować możesz, czym tylko zapragniesz np. video-domofonem lub fontannami w ogrodzie.

System przewodowy i bezprzewodowy

Niektóre z systemów wymagają położenia okablowania, a niektóre nie. Te pierwsze najlepiej zakładać, gdy budujesz nowy dom lub gdy przeprowadzasz generalny remont – wymagają bowiem założenia dodatkowych kabli w ścianie. W te drugie warto zainwestować, jeśli zakończyłeś już budowę domu. Nie wymagają one modyfikacji istniejącej sieci elektrycznej, gdyż urządzenia komunikują się w nich bezprzewodowo.

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego w takim razie od razu nie założyć systemu bezprzewodowego? Przecież łatwo go zmodyfikować i uniknąć dodatkowych kabli w ścianie. Musisz wiedzieć, że system przewodowy jest bardziej stabilny, co oznacza, że przepływ informacji pomiędzy urządzeniami takiej instalacji ulega znacznie mniejszym zakłóceniom, niż pomiędzy sprzętem komunikującym się drogą radiową. (Więcej o plusach i minusach bezprzewodówki znajdziesz tutaj).

System centralny i zdecentralizowany

Kupując inteligentny dom, często słyszeć będziesz o systemach centralnych i zdecentralizowanych. O co w tym wszystkim chodzi? Zobacz.
System centralny opiera się na jednostce centralnej. To takie centrum dowodzenia, przez które przechodzą wszystkie komunikaty zintegrowanych urządzeń. Jeśli uszkodzeniu ulegnie jedno z owych urządzeń, system będzie działał nadal; natomiast w sytuacji awarii jednostki centralnej cała instalacja straci sporo na swojej funkcjonalności lub przestanie w ogóle działać. Awarie jednak nie zdarzają się często.

Jeśli system jest zdecentralizowany, czyli nie posiada jednostki centralnej, wszystkie urządzenia będą komunikować się ze sobą bezpośrednio. Dzięki temu, w razie awarii jednego z elementów instalacji, pozostałe będą działać dalej.

Przykłady systemów centralnych to: Loxone, Crestron, Fibaro, Savant, Koher
Przykłady systemów zdecentralizowanych to: KNX, LonWorks, BACnet, Control4

System otwarty i zamknięty. Ilość producentów

To jedna z ważniejszych informacji jakie powinieneś uzyskać na temat systemu, który kupujesz, gdyż inteligentny dom to zazwyczaj inwestycja na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dobrych lat.

System otwarty to taki, którego protokoły i dokumentacja są dostępne dla wielu innych firm. To oznacza, że mogą one tworzyć urządzenia dla tego systemu. Wybór takiej instalacji pozwoli Ci na wysoką personalizację urządzeń w zależności od Twoich potrzeb i upodobań estetycznych. Poza tym, jeśli jedna z firm produkujących sprzęt dla takiego systemu zakończy działalność, zawsze będziesz mógł kupić potrzebne Ci urządzenia u innego producenta.

Drugim typem systemów są te zamknięte. Wybierając taki system decydujesz się na mocno ograniczony wybór urządzeń oraz uzależniasz się od jednego producenta. Jeśli zakończy on działalność, możesz napotkać duże problemy związane z kupnem sprzętu odpowiedniego dla Twojego systemu. Poza tym ceny takich urządzeń są z reguły wyższe od cen produktów wytwarzanych dla systemów otwartych.

Przykłady systemów otwartych: KNX, LonWorks, BACnet, Control4, Fibaro
Przykłady systemów zamkniętych: Loxone, Crestron, Savant, Koher, LCN

Jak widzisz, wybór odpowiedniego systemu jest bardzo ważną sprawą, gdyż motywuje Twoje przyszłe korzystanie z inteligentnego domu. Wiedza na ten temat na pewno pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

A od czego zależy stabilność systemów inteligentnego domu? Tego dowiesz się w naszym artykule.

Leave a Comment

Inteligentny domInteligentny dom