Relacja z Light & Building 2014

W dniach od 30 marca do 4 kwietnia 2014 we Frankfurcie nad Menem ponownie odbyły się największe w Europie targi Light & Building. Jak zawsze wysoki poziom targów oraz światowej klasy producenci i eksperci przyciągnęli ogromną ilość zwiedzających.

W artykule przeczytasz o nowościach z świata automatyki budynkowej. Dowiesz się co zaprezentowały czołowe firmy z branży oraz jak wyglądają obecnie, trendy na rynku inteligentnych domów.

Bez rewolucji, w stronę ewolucji

W tym roku nie zaprezentowano wielu przełomowych rozwiązań, producenci usprawniali i rozwijali pomysły ostatnich lat. Najbardziej popularne były urządzenia do integracji z audio-video (Crestron, Basalte, Jung), wizualizacje, oraz zarządzanie energią. Wielu producentów, nawet tych najbardziej znanych firm takich jak ABB czy GIRA, pokazało małe, autonomiczne systemy uzupełniające gamę produktów i próbujące wypełnić lukę tańszych i mniejszych rozwiązań.

Basalte

Nowe ramki i rozszerzony multiroom

Basalte zaprezentowało na swoim stoisku kilka nowości: podstawę dla ramki Eve na biurko, nową ramkę do iPod-a oraz urządzenia integrujące kolejne elementy audio-wideo z KNX. Asano A3 to nowy moduł pozwalający rozszerzyć nasz multiroom. Umożliwia on podłączenie dodatkowych trzech stref (jednej cyfrowej oraz dwóch analogowych). A3 pozwala także na dodanie do systemu Asano wzmacniaczy firm trzecich lub głośników aktywnych.

Steruj domem za pomocą pilota

Drugim pokazanym urządzeniem był BO.sensor, czyli bramka pozwalająca podłączyć piloty firmy Bang&Olufsen do sterowania KNX. Od teraz pilotem Beo 4 i Beo 6 można będzie sterować naszymi urządzeniami audio-wideo, załączyć światło, wywołać scenę czy podnieść roletę.

Pilot Beo4 marki Bang&Olufsen Pilot Beo4 marki Bang&Olufsen
Wszystkie urządzenia pod kontrolą KNX

Ostatnią nowością jest bramka B.link zapewniająca kontrolę urządzeń w KNX za pomocą rozszerzeń IR lub RS232. Konfigurator B.link umożliwia tworzenie makr, co w połączeniu z KNX i naszą wyobraźnią pozwoli nam łatwo stworzyć niesamowite sceny angażujące natężenie światła, muzykę czy obraz. Jedną bramką B.link możemy podłączyć do 16 odbiorników podczerwieni lub rs232. Wszystkie trzy pokazane elementy rozszerzają gamę produktów Asano.

ABB

Firma ABB pokazała kilka nowości, w tym system alarmowy w pełni zintegrowany z KNX oraz niewielki system automatyki.

Większe bezpieczeństwo z KNX

ABB alarm

System alarmowy pozwala na podpięcie 64 urządzeń (standardowych lub na magistrale). Wszystkie stany alarmowe mogą być od razu widoczne na magistrali KNX. Największym atutem tego rozwiązania jest wspomniana już łatwa integracja z automatyką budynkową w standardzie KNX.

System KNX do mieszkań i apartamentów

Druga nowość to niewielki system automatyki kierowany do mieszkań i apartamentów, oparty o rozwiązanie magistralne podobne do KNX. Urządzenia komunikują się po znanym przewodzie EIB/KNX, co pozwala w późniejszym czasie podmienić instalacje na pełnoprawny KNX bez ingerencji w okablowanie. System zakończony jest przejrzystą wizualizacją na komputery oraz urządzenia przenośne. Dużym plusem nowego rozwiązania ma być cena, konkurencyjna z innymi podobnymi rozwiązaniami na rynku.

SystemLOOX – polski akcent na Light & Building

Pozytywnym zaskoczeniem było wystawienie się polskiej firmy SystemLoox prezentującej nieduży system automatyki budynkowej oparty o rozwiązanie typu powerline (sygnał sterujący przesyłany jest na sieci 230V). Ekipa SystemLoox w dobrym stylu przyciągała zwiedzających i zachęcała do zapoznania się z polską myślą technologiczną.

SystemLOOX SystemLOOX

ETS 5 – nowe oprogramowanie do KNX

ETS

Na Targach pokazano możliwości i nowości nowego oprogramowania dla systemu KNX. ETS5 przyciągał integratorów, którzy chcieli zobaczyć wygląd, funkcjonalność i stabilność nowego oprogramowania. Zmiany na pierwszy rzut oka kosmetyczne, lecz przy bliższym zapoznaniu okazuje się, że poprawiono dość dużo kluczowych elementów.

Brak baz danych dla każdego projektu, programowanie urządzeń bezprzewodowych RF z ETS, łatwiejsze zarządzanie dodanymi urządzeniami, to tylko niektóre z nowości jakie pokazano nam w ETS5. W jednym z zaułków miasteczka KNX odkryliśmy także programistów pokazujących powstającą właśnie wersję ETS na interfejs metro w Windows 8.

WAGO

Dużą popularnością cieszyły się także stanowiska, na których można było wygrać promocyjne gadżety. Jednym z bardziej obleganych było stoisko WAGO, które oprócz swoich produktów w formie konkursu zapoznawało odwiedzających z nowymi złączkami elektrycznymi.

Miętówki WAGO
Miętówki WAGO

Na zakończenie

Podsumowując, choć po powrocie zastanawialiśmy się czy w tym roku zaprezentowano rewolucję czy jedynie ewolucję pomysłów pokazanych dwa lata temu, to należy zaznaczyć, że na pewno nie ma zastoju na rynku automatyki. Każda wystawiająca się firma próbuje iść zgodnie z panującymi trendami i nadążać za potrzebą rynku.

Nowości i modyfikacje

Niektóre z nich wykazują szybsze działania pokazując nowe produkty i rozwiązania, inne jedynie je modyfikują. Choć w tym roku faktycznie nie zaskoczono nas licznymi innowacyjnymi rozwiązaniami to i tak szczerze możemy polecić targi Light & Building i zachęcić do odwiedzenia ich za kolejne dwa lata.

Leave a Comment

ISE 2014Light&Building