ISE 2014 – najciekawsze i najnowsze rozwiązania

Targi ISE 2014 odwiedziło ponad 51.000 osób. Sporo, bo i targi spore i ważne. Dla wszystkich zainteresowanych nowościami i trendami na rynku audio/video i nowych technologii, przywozimy dużo ciekawych nowin i nowinek. Sprawdź, co za niedługo będzie gościć w naszych domach oraz w którą stronę idzie świat nowych technologii. Prezentujemy najciekawsze i najnowsze rozwiązania, przetestowane osobiście, np. Smart Okulary od Epsona, telewizory 3D niewymagające okularów, dźwięk 3D i inne.

Smart Okulary Moverio od Epsona

Ze smart okularami kojarzy nam się przede wszystkim Google Glasses, ale warto pamiętać, że i inne firmy rozwijają tego typu technologie. Choć to dopiero początek drogi – technologie te robią niemałe wrażenie.

Na targach zaprezentowane zostały Smart Okulary firmy Epson. Po ich założeniu przed oczami ukazuje nam się obraz, nie przeszkadzający w poruszaniu się. Obrazem tym może być film, program TV, przeglądarka internetowa, gry oraz każda inna aplikacja dostępna na androida. Całością sterujemy za pomocą małego urządzenia, które trzymamy w dłoni.

smart okulary

Smart Okulary służą nie tylko do rozrywki, ale i pomagają nam poznawać przestrzeń w której się znajdujemy. Gdy podróżujemy wskażą ciekawe miejsca, pokażą ich opisy oraz wyznaczą trasę dotarcia do celu. Stanowią także pomoc w pracy dla osób technicznych – generują bowiem trójwymiarowe modele przedmiotów, z którymi ludzie ci mają na co dzień do czynienia. Pokazują jak prawidłowo zamontować dane komponenty, pokazują miejsca, w których przykręcić trzeba śruby, ostrzegają, jeśli jakiś krok przy naprawie, bądź montażu urządzenia został pominięty. Na targach model taki zaprezentowany był na przykładzie koła samochodowego.

Ogólnie trzeba stwierdzić, że skoro to dopiero początek w rozwoju tej technologii, wszystko zapowiada się baaaardzo obiecująco.

Co słychać w Video

Telewizor LG 3D niewymagający okularów

Na ISE kilka firm zaprezentowało również telewizory w technologii 3D nie wymagające okularów. Najlepiej zaprezentował się w tej materii sprzęt LG. Zajęcie właściwej pozycji przed telewizorem faktycznie generowało trójwymiarowy obraz przed naszymi oczami. Technologia wymaga jednak jeszcze sporo pracy. Obraz nie jest wyraźny, często się rozjeżdża i jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Mimo to wszystkie znaki na ziemi i niebie mówią, że wkrótce okulary 3D nie będą nam już potrzebne :).

Pierwszy na świecie zakrzywiony telewizor ultra HD 21:9 od LG

Duże wrażenie wywiera jakość obrazu jednego z telewizorów ultra HD LG (model 105UB9). Głęboka czerń, bardzo trudna do oddania na ekranie, kolory, głębia obrazu oraz szeroki kąt widzenia dają duże wrażenia wzrokowe dla widza. Proporcje ekranu (21:9) dostosowane są do proporcji ekranu kinowego, a rozdzielczość ekranu to 11 milionów pixeli (5120×2160).

Telewizor ultraHD

Zakrzywienie telewizora ma sprawiać, że oglądany obraz jest bardziej naturalny dla człowieka (lepiej dostosowany do jego pola widzenia) i wywoływać wrażenie większej głębi. Ponadto dla widza widziane na ekranie obiekty mają taką samą wielkość, niezależnie od tego, czy znajdują się w jego centrum, czy bliżej brzegów.

Więcej na temat plusów i minusów zakrzywionych ekranów na: http://technologie.gazeta.pl/

Ekrany dotykowe

Targi ISE 2014 dosłownie zasypane zostały przez interaktywne ekrany dotykowe, na których możemy pisać, rysować, dowolnie przesuwać obiekty etc. Rozwiązania takie ukazano także w aranżacjach dziecięcych. Dotykowe stoliki do zabaw – czemu nie?

ekran dotykowy LG

Pokazane zostały także interaktywne projektory, które umożliwiały pisanie magicznymi flamastrami po rzuconym na ścianie obrazie. Nasze obrazki w czasie rzeczywistym pokrywały wyświetlany slajd, przy czym ściana niezmiennie pozostawała czysta. Magia? Raczej konwertowanie ruchu flamastra na obraz przez skaner projektora. 🙂

projektory short throw

A propos projektorów, coraz bardziej popularne stają się projektory short throw, czyli urządzenia mogące wyświetlać obraz w bardzo bliskiej odległości od ekranu. Skutecznie można wykorzystać je w małych salach konferencyjnych i innych pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach.

projektor short throw zdjęcie: www.prono.com.pl

Co słychać w Audio

Dźwięk 3D? Poznaj standard Auro 3D

Auro 3D to jedna z najbardziej ekscytujących innowacji na tegorocznych targach ISE. Po raz pierwszy podczas tego eventu grupa firm takich jak: Datasat Digital Entertainment, Genelec, Screelinei Lang AG połączyła siły by stworzyć showroom prezentujący najbardziej realistyczną technologię dźwiękową.

Dźwięk 3D, jak łatwo się domyślić, otacza człowieka ze wszystkich stron, co idealnie obrazuje poniższa grafika. Na razie rozwiązanie wprowadza się do sal kinowych, pomieszczeń pokazowych, konferencyjnych i odsłuchowych. Technologia Auro 3D rozwijana jest głównie przez firmę Barco.

dźwięk 3D grafika: Wiki Commons

Głośniki 360 stopni – Amphion Apila

Firma Amphion pokazała na ISE kolumnę, która posiada na każdej z czterech ścian po trzy głośniki. Jest to jak na razie jedyne takie rozwiązanie na rynku.

Głośniki podwiesza się pod sufitem w centralnym miejscu strefy. Mają one zapewnić lepszy rozkład dźwięku w danej przestrzeni, szczególnie tej o charakterze publicznym lub komercyjnym. Obecnie osoby przebywające w takich przestrzeniach można podzielić na dwie grupy. Pierwsza znajduje się bliżej głośników zawieszonych na ścianach, druga – dalej. Taka sytuacja powoduje mniejszy komfort dla jednej lub drugiej części słuchaczy (głośnik będzie za głośny lub zbyt cichy). Amphion Apila ma poprawić ten stan rzeczy.

Producent podaje, że jedna kolumna może zastąpić od 2 do 6 głośników.

glosniki amphion apila

Kilka ciekawostek

Anakonda KAN 200 – głośniki jak sznurek

Głośniki Anakonda włoskiej firmy K-array wyglądem przypominają długi sznurek, na całej długości wyposażony w małe głośniki, wijący się po ziemi jak wąż. Ta grająca linia może osiągać nawet 64 m długości (w zależności od ilości połączonych ze sobą modułów). Można po niej chodzić bez ryzyka uszkodzenia, co jest dużym walorem tego sprzętu. Głośniki są dostępne w wersji czarnej i białej. Można je montować również na ścianie. Polecane są do miejsc, gdzie trudno zainstalować standardowe głośniki np. do ogrodu, na domowy taras, jak i do rozwiązań komercyjnych.

Anakonda zdjęcie: gearhungry.com

Totem z muzyką, czyli Bass Egg

Niewielki totemik firmy Bass Egg pozwala nam odtwarzać muzykę, gdziekolwiek jesteśmy. Wystarczy połączyć nasz telefon, czy iPod z totemikiem (bluetooth, USB) i postawić go na dowolnej powierzchni: na stole, desce rozdzielczej samochodu, desce surfingowej na plaży, na pokładzie łodzi etc. Ciekawy gadżet, sprawiający, że muzykę odtworzyć możemy praktycznie wszędzie, w o wiele lepszej jakości, niż czyni to nasz telefon komórkowy.

Odtwarzacz muzyki Bass Egg

Co słychać w automatyce i rozwiązaniach dedykowanych do inteligentnych domów?

Premier raczej nie mogliśmy się spodziewać. Takowe będą miały miejsce na targach Light&Building odbywających się w dniach 30.04-4.04 we Frankfurcie. Na ISE parę nowych rzeczy pokazało basalte (m.in. nowy moduł do multiroomu Asano oraz nowe, chromowe wykończenie sensorów i ramki Eve). Zauważyć też można było, że w stronę automatyki idzie Bang&Olufsen, który na ISE zaprezentował swoje rozwiązania dedykowane do inteligentnych domów. Giganty, takie jak Control4, czy Crestron nie pokazały nic nowego.

Asano A3

W którą stronę idą trendy?

ISE to również wartościowe wykłady, na których poznać można trendy dotyczące nowych technologii. Obecnie da się zauważyć silną pozycję dwóch z nich: Internet of Things oraz Software as a Service.

Internet of Things już wykorzystuje się w inteligentnych domach. To nic innego, jak wymienianie lub przetwarzanie informacji między urządzeniami przez sieć komputerową. Rozwiązana w tym standardzie mają się mocno rozwinąć w ciągu kilku następnych lat.

Software as a Service to trend przenoszący wszystko w sferę usług internetowych. Obecnie zjawisko to przejawia się np. w sferze użytkowania muzyki. Coraz bardziej popularne stają się serwisy takie jak Spotify, które „wynajmują” nam piosenki, jakich mamy ochotę posłuchać. Trend ten będzie rozwijał się tym szybciej, im szybciej będzie zmieniała się nasza mentalność, która na razie nakierowana jest raczej na chęć posiadania, niż „wynajmowania” rzeczy. No tak, ale to wszystko już się dzieje i, jak wszytko, jest tylko kwestią czasu…

Na ISE odbył się też pierwszy w Europie wykład na temat współpracy ABB, Bosha, LG i Cisco dotyczącej zapewnienia platformy softwarowej dla inteligentnych domów.

Tyle o targach od nas. Następny przystanek: Light&Building, Frankfurt.

Leave a Comment

Light&Building