Relacja z ISE 2015

Za nami kolejna edycja targów Integrated Systems Europe, które rokrocznie odbywają się w Amsterdamie. Spędziliśmy tam 3 dni podczas których odwiedziliśmy większość wystawców.

W tym roku odnotowano wzrost odwiedzających targi w stosunku do roku ubiegłego wynoszący 16%, ich liczba finalnie przekroczyła 59 tysięcy osób – co jest rekordem ISE. Zapraszamy do krótkiej relacji z naszego 3 dniowego pobytu na ISE 2015.

Główne wrażenie po powrocie

Główne wrażenie jakie pozostawiły targi to takie, iż w tym roku nie pokazano żadnych przełomowych rozwiązań. Nie zobaczyliśmy rewolucji, nowych standardów czy wynalazków. Większość firm pokazało rozwinięcia swoich produktów oraz technologii bądź nowości, które jednak nie “zatrzęsły” branżą A/V i elektroniki.

Taki stan rzeczy w naszym odczuciu wynika z faktu, że większość firm największe rewolucje przygotowuje na przyszły rok, kiedy wydarzenie będzie trwało 4 dni, czyli o jeden więcej niż obecnie. Poza tym w 2016 roku odbędą się targi Light & Building, na których z pewnością czeka nas wiele ważnych premier.

Nie znaczy to jednak, że to co działo się podczas ISE 2015 nie było godne uwagi. Miało miejsce kilka interesujących wydarzeń a także zobaczyliśmy parę ciekawych rozwiązań, o których piszemy poniżej.

Nowość od Bang&Olufsen

Duński producent wysokiej jakości sprzętu audio-video zaprezentował autorską wizualizację przeznaczoną do zarządzania muzyką w inteligentnym domu.

Wizualizacja współpracuje z trzema systemami domowej automatyki: Savantem, Crestronem i Control4. Przy pierwszym kontakcie wydaje się ona przejrzysta i niezwykle łatwa w obsłudze. Jedyne małe zastrzeżenie możemy mieć do wizualnej strony, gdyż w naszym odczuciu trochę odbiega ona od niepowtarzalnego designu urządzeń firmy B&O.

Jesteśmy bardzo ciekawi jak projekt będzie się rozwijał, gdyż Bang&Olufsen przyzwyczaił nas do rozwiązań charakteryzujących się zarówno wysoką jakością jak i przykuwającym oczy designem.

Nowa wizualizacja Control4

Firma Control4 zaprezentowała nową wersję swojej wizualizacji oznaczoną nazwą OS 2.7. Zmianom uległ wygląd całego interfejsu, który ma być przystępniejszy dla użytkownika. Poprawiono wygląd przycisków, przyspieszono dostęp do wszystkich potrzebnych funkcji. Nową funkcjonalnością systemu jest również współpraca z najpopularniejszymi systemami HVAC.

Z nową wersją systemu, Control4 zaprezentował również szereg nowoczesnych urządzeń przeznaczonych do sterowania w inteligentnym domu. W skład nowych produktów amerykańskiego producenta wchodzą: panel dotykowy przeznaczony na ścianę oraz w wersji stołowej, a także nowy pilot.

Całość prezentuje się estetycznie i jak przystało na producentów amerykańskich – dość futurystycznie. Natomiast na temat samej funkcjonalności będziemy mogli się wypowiedzieć dopiero kiedy poznamy OS 2.7 w praktyce.

Control4

Crestron i system A/V pod pełną kontrolą

Digital Media 3.0 to najnowszy standard Crestrona oferujący pełnię możliwości w zarządzaniu multimediami. Dzięki niemu użytkownik może wyświetlać swoje multimedia w najbardziej zaawansowanej jakości HD oraz 4K. System pozwala na integrację analogowych oraz cyfrowych sygnałów, wszystko na jednej platformie.

Według Crestrona tylko produkty Digital Media spełniają wszystkie główne wymagania takie jak: nieskompresowana dystrybucja oraz skalowanie obrazu, streaming AV, rozwiązania IT klasy korporacyjnej oraz skalowalne rozwiązania dla każdego pomieszczenia w domu. Podobnie jak w przypadku Control4 całość prezentuje się obiecująco, jednak o jakości działania przekonamy się dopiero, kiedy zobaczymy system w akcji.

targi ISE

Ogromny wyświetlacz LED od Anfleds

Anfleds zaprezentował ogromny wyświetlacz LED z jakością Full HD oraz 10-bitowym przetwarzaniem wideo. Wyświetlacz robił duże wrażenie na odwiedzających z uwagi na wielkość jak i jakość wyświetlanego obrazu. Dodatkowym efektem “wow” była również sugerowana cena 😉

Z naszych obserwacji

Zaobserwowaliśmy również kilka tendencji jeśli chodzi o samą formułę ISE.

Przede wszystkim zauważyliśmy, że KNX na ISE jest coraz bardziej widoczny. Podczas tegorocznych targów spotkaliśmy odczuwalnie większą ilość producentów, którzy prezentowali rozwiązania dedykowane dla tego właśnie systemu. Poza tym zauważyliśmy większą ilość wystawców oraz zwiedzających pochodzących z Polski.

ISE zawsze charakteryzowało się sporą ilością szkoleń oraz prezentacji związanych z branżą. Udział w niektórych był odpłatny, jednak spora część była dostępna za darmo, dla każdego kto zakupił bilet na ISE. W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć tylko w nieodpłatnych prezentacjach, jednak stały one na naprawdę wysokim poziomie. Poza tym w poprzednich edycjach istniały dwa miejsca przeznaczone do prezentacji, w tym roku były już trzy, co może oznaczać, że ISE planuje coraz większą uwagę skupiać również na części edukacyjnej targów.

CEDIA w Polsce się rozrasta

Podczas ISE miało miejsce spotkanie członków polskiego oddziału CEDIA. Jako współzałożycielom tego oddziału miło nam poinformować, że organizacja się rozwija, a co najważniejsze rozrasta. Podczas spotkania w Amsterdamie do polskiego CEDIA dołączyło dwóch nowych członków.

Czekamy do 2016

Jak już wspomnieliśmy na początku tegoroczna edycja ISE nie zarzuciła nas rewolucyjnymi rozwiązaniami jednak zobaczyliśmy kilka ciekawych produktów, wartych uwagi i przetestowania. Według naszej opinii na znaczące zmiany i premiery musimy poczekać do przyszłego roku, kiedy to obok wydłużonego o jeden dzień ISE czeka nas również Light & Building.

Leave a Comment

Targi DI 2014Targi Dom Inteligentny