Targi Dom Inteligentny 2014 – nowości i ciekawe rozwiązania

W pierwszy weekend października na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyły się targi Dom Inteligentny 2014. Mieliśmy okazję wziąć udział w tym wydarzeniu i w związku z tym przygotowaliśmy dla Was relację z tego co udało nam się zobaczyć. W artykule poczyniliśmy przegląd najciekawszych oraz najnowszych rozwiązań.

Przegląd w branży inteligentnych domów

Co nowego u międzynarodowych gigantów branży

Nie zabrakło największych firm z branży. Podczas zwiedzania można było spotkać stoiska ABB, Giry, Junga czy Schneidera, żadne z nich jednak, z wyjątkiem ABB, nie pokazywało większych nowości.

Autorski system automatyki ABB dla mniejszych domów

Jeśli chodzi o nowości, firma ABB po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała swoje nowe rozwiązanie ABB-free@home. Jest to autorski system automatyki domowej ABB, który może obsłużyć do 64 urządzeń (w tym włączniki, termostaty, urządzenia systemowe) – jest więc przeznaczony do mniejszych rozwiązań, w których chcemy zawrzeć sterowanie podstawowymi funkcjami. Free@home pozwala nam na zarządzanie oświetleniem, roletami oraz ogrzewaniem. Do tego dokupić możemy panel sterujący z wizualizacją.

Wydaje się, że jest to tańsza alternatywa dla KNXa, przeznaczona dla wszystkich tych, którzy chcą zainstalować podstawową automatykę w swoim mieszkaniu bądź niewielkim domu. System daje stabilność działania i dobrą jakość urządzeń (wyłącznie ABB) z możliwością zintegrowania z systemem domofonowym ABB.

więcej tutaj: https://www.busch-jaeger.de/pl/produkty/systemy/abb-freehome/

Miłe w dotyku włączniki od Junga

Jung z kolei pokazał kolorowe włączniki, które mimo, że zrobione z plastiku są bardzo przyjemne w dotyku i estetyczne, a paleta kolorów daje użytkownikowi spory wybór.

Kolorowe włączniki Jung Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://jungpolska.pl/produkty/nowosci-2014/ls990-les-couleurs-le-corbusier.html
 

LCN z multiroomem do swojego systemu

Poza największymi firmami swoje stoiska miały również mniejsze, ale równie znane marki związane z automatyką domową. Swoje stoisko miała firma LCN, która prezentowała np. wizualizację do inteligentnego domu w 3D, czy też urządzenie LCN-MRS, które rozszerza możliwości systemu LCN o funkcje multiroom. Dzięki temu rozwiązaniu odtwarzaczami muzycznymi włączonymi do systemu multiroom, użytkownik może sterować za pomocą przycisków oraz wizualizacji LCN.

DI 2014

Łatwa w obsłudze aplikacja sterująca roletami

Spodobała się nam również aplikacja prezentowana przez Internorm, przeznaczona głównie do sterowania oknami oraz różnego rodzaju roletami. Wizualizacja prezentowała się bardzo estetycznie i co najważniejsze intuicyjnie. Z drugiej strony jednak, uważamy, że tworzenie oddzielnych aplikacji do każdej domowej instalacji nie jest zbyt praktycznym rozwiązaniem, ponieważ tworzy to niewygodny wymóg przełączania się między nimi, w celu zmiany danej funkcji w inteligentnym domu.

Polskie firmy w natarciu

Co cieszy, stosunkowo dużo ciekawych rozwiązań oraz nowości pokazały polskie firmy.

Włączniki i gniazda w jednym od Looxa

Polska firma System Loox już drugi raz na targach Dom Inteligentny prezentowała swoje niestadardowe gniazkdo-włączniki. Pisaliśmy już o nich przy okazji zeszłorocznej edycji tej imprezy, o idei więc można przeczytać tutaj.

Polski system Grenton – ma być prosto i tanio

Warto również napisać o krakowskiej firmie Grenton, która zaprezentowała autorski system automatyki budynkowej. Założeniem twórców było stworzenie niezwykle prostego systemu inteligentnego domu, który każdy będzie mógł dowolnie skonfigurować pod własne preferencje. Dodatkowym atutem ma być jego niska cena. System działa na dwa sposoby: przewodowo oraz bezprzewodowo, więcej informacji można uzyskać na stronie producenta: www.grenton.com.

Stoisko Grenton

Inteligentne drzwi

Uwagę przykuwało również stoisko Wiśniowski, które prezentowało nowoczesne technologie z pogranicza inteligentnych domów z powodzeniem zastosowanie w drzwiach, np. zamek bluetooth, który można skonfigurować z systemem KNX, czy też wizjer do drzwi z wyświetlaczem marki Yale, dzięki któremu możemy bardziej komfortowo sprawdzać, co dzieje się po drugiej stronie drzwi.

Wizjoner

Loże VIP, czyli co słychać w salach odsłuchowych

Dolby Atmos – rewolucja dźwiękowa w kinie, również tym domowym

Jeśli chodzi o strefę audio-video, na pewno trzeba wyróżnić firmę Onkyo, która zaprezentowała system Dolby Atmos rewolucjonizujący właśnie światowy film. Pozwala on każdemu dźwiękowi zawartemu w obrazie filmowym rozchodzić się oddzielnie. Zobaczmy co to dokładnie znaczy: w scenie upadku helikoptera w centrum miasta, widz usłyszy zbliżające się śmigło maszyny zaraz nad swoją głową, z prawej i z lewej strony dotrze do niego krzyk przechodniów, a przed nim z piskiem opon zakręcać będą, chcące uniknąć kolizji, pojazdy.

To prawdziwa rewolucja jeśli chodzi o wrażenia dźwiękowe widza. Już nie tylko sam obraz 3D, ale i dźwięk będą pozwalały poczuć się nam, jak gdybyśmy byli w samym środku oglądanych wydarzeń.

Na targach można było posłuchać Dolby Admos dla kin domowych, co stanowi nowość na rynku (dotąd była to technologia przeznaczona dla kin). Jako ciekawostkę dodamy, że w Polsce można już obejrzeć filmy w tej technologii w katowickim Multikinie.

Gratką dla zwiedzających mogła być też możliwość posłuchania głośników marki Steinway Lyngdorf wartych 1 000 000 zł.

Ogólne wrażenia odnośnie organizacji targów i odwiedzających

Tegoroczne targi pozostawiły po sobie bardzo dobre wrażenie. Wybór Stadionu Narodowego nadał im dużo poważniejszej rangi, co przełożyło się na dużo większą, w stosunku do poprzedniej edycji, ilość osób zwiedzających. Widać jeszcze braki, szczególnie jeśli chodzi o architektów, a i z klientem końcowym mogłoby być lepiej (choć źle na pewno nie jest). Bardzo dużą część odwiedzających stanowili natomiast ludzie z branży.

Widać jednak, że idea inteligentnych domów przyciąga coraz większą ilość osób, i staje się coraz bardziej popularna, co pozwala z optymizmem spoglądać na kolejną edycję tego wydarzenia. Poprawa nastąpiła także z punktu widzenia wystawców. Liczymy więc, że w przyszłym roku zastaniemy więcej odwiedzających i stoisk (dobrze, gdyby były bardziej zróżnicowane tematycznie).

Zachęcamy również do przeczytania ciekawej relacji z trochę innego punktu widzenia: relacja z tabliczni.pl

Leave a Comment

Targi Dom Inteligentny 2014ISE