Jak zwiedzać targi Dom Inteligentny Expo 2015? [przewodnik]

Prawie 3500 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej do zwiedzania. Kilka różnych stref, a w nich dziesiątki stoisk. Od czego tu zacząć? Jakie ekspozycje koniecznie zobaczyć?
W artykule podpowiemy gdzie warto zajrzeć i na co zwrócić uwagę spacerując po DI Expo 2015.

Korzyści, korzyści – tak!

Niezależnie od tego w jakim celu wybierasz się na targi, DI Expo pozwolą zaoszczędzić Ci dziesiątki godzin spędzonych na przeglądaniu sieci, wykonywaniu kolejnych telefonów, pokonywaniu dziesiątek, albo nawet setek kilometrów trasy od salonu dystrybutora do biura projektowego, i kolejnego salonu i kolejnego biura….

Wszystkie te czynności musiałbyś wykonać chcąc dokonać rzetelnego przeglądu branży. Wszystkiego tego unikniesz odwiedzając DI Expo2015. Bo tutaj w tym samym czasie, w jednym miejscu licznie gromadzą się przedstawiciele wszelkich podmiotów ściśle związanych z interesującą Cię tematyką.

Zatem jak zwiedzać?

Wszystko zależy od tego co Cię interesuje.

Planuję budowę domu inteligentnego

Zabierz na targi swojego integratora

Jeśli zdecydowałeś się już na współpracę z konkretnym wykonawcą, najlepszym wyjściem będzie wspólne odwiedzenie targów. Integrator, dobrze znając Twój projekt oraz indywidualne preferencje, z pewnością najlepiej doradzi Ci jakiego typu rozwiązania będą dla Ciebie najwłaściwsze.

Nie masz jeszcze integratora? Nie martw się!

Jeśli jednak nie podjąłeś jeszcze decyzji o współpracy z żadną firmą integratorską, to nie oznacza, że jesteś na straconej pozycji. To właśnie na DI Expo możesz znaleźć najlepszego wykonawcę Twojego domu. Kierunek zwiedzania będziesz jednak musiał określić sobie sam. Niniejszym spieszymy z pomocą.

Jeśli jesteś na etapie podejmowania decyzji o budowie nowego domu, lub też poszedłeś o krok dalej – masz już wstępne projekty – w pierwszej kolejności koniecznie powinieneś odwiedzić stoiska producentów proponujących urządzenia do systemów przewodowych. Osobiście jesteśmy zwolennikami tego typu rozwiązań z uwagi na ich lepszą stabilność (więcej o rodzajach systemów oraz ich wadach i zaletach przeczytasz tutaj). Cieszy fakt, że obecnie jest bardzo dużo firm, które proponują tego typu rozwiązania. Wielu z nich projektuje swoje produkty w europejskim standardzie KNX (o systemie KNX przeczytaj tutaj). Sporo z nich pojawi się na DI Expo 2015.

Swoje zwiedzanie rozpocznij więc od zapoznania się z propozycjami takich producentów. Polecamy odwiedzić stoisko ABB, niekwestionowanego branżowego giganta, który w swojej ofercie ma dosłownie wszystko co związane z automatyką. Odwiedź też standy: Basalte, belgijskiej marki systemów sterowania inteligentnym domem, stawiającej przede wszystkim na minimalizm i prostotę w designie, Dystrona (również zajmują się dystrybucją urządzeń przeznaczonych do systemów automatyki budynkowej), którego cechuje stosunkowo przystępna cena, czy Junga (czyli sprzęt elektroinstalacyjny – jak powyżej).

KNX to system otwarty (dowiedz się więcej o rodzajach systemów) i w takim właśnie standardzie znajdziemy produkty u wymienionych wyżej producentów. Na targach pojawią się również producenci oferujący systemy zamknięte m.in. Niko i AboutS.

Poproś o zarekomendowanie integratora

Kiedy już spodobają Ci się jakieś konkretne produkty, koniecznie spytaj ich producenta, czy może polecić Ci jakiegoś certyfikowanego integratora z Twojego regionu. Dystrybutorzy na ogół mają rozbudowane siatki partnerskie na terenie całego kraju, nie powinno więc być z tym żadnego problemu.

Czasem zdarza się jednak, że sam dystrybutor może zaproponować wykonanie instalacji. Nie ma w tym nic złego. Jednak warto wtedy wziąć pod uwagę kwestie logistyczne. Zawsze to wygodniej jest mieć wykonawcę w zasięgu swojego regionu. Z pewnością znacznie ułatwi to komunikację podczas realizacji projektu jak i później, w razie konieczności serwisowania urządzeń.

Mam już dom/apartament i myślę o wprowadzeniu inteligentnych systemów

Jesteś inwestorem, który ma już apartament bądź dom – a zależy Ci na zastosowaniu tam inteligentnych rozwiązań – polecamy producentów mających w swojej ofercie rozwiązania bezprzewodowe. Z naszej analizy tegorocznych wystawców wynika, że na swoich stoiskach systemy takie zaprezentują marki takie jak: Grenton, Zamel, Fibaro czy Loxon.

Gratka dla miłośników dobrego designu

Inteligentne instalacje – choć nierozłącznie powiązane ze złożonymi systemami okablowań, nie muszą być wcale kojarzone z nieestetycznym wykończeniem. Wręcz przeciwnie. Wielu producentów dąży do tego, aby dane rozwiązania nie tylko były funkcjonalne, ale i dobrze wyglądały. Każdy pasjonat dobrego designu z pewnością znajdzie coś dla siebie na stoiskach takich producentów jak Bang&Olufsen (głośniki) albo wspominane już wcześniej Basalte (włączniki: sentido, deseo, ramki do iPadów Eve) czy Vitrea, która w tym roku wystawia się po raz pierwszy. W swojej ofercie mają godne uwagi propozycje szklanych przycisków.

Co warte podkreślenia, dobry design danego produktu powinien iść w parze z funkcjonalnością. Czyli np. włączniki powinny być czytelne i intuicyjne dla użytkownika. Uważamy, że w tym przypadku Basalte przoduje. Godne polecenia jest też stoisko austriackiego producenta okien Internorm (producent okien i drzwi). W tamtym roku udowodnili, że ich produkty faktycznie zasługują na miano tych najwyższej jakości. Warto jednak podkreślić, że jest to już bez wątpienie propozycja z tzw “wyższej półki”.

Designe niewidzialny?
Może być i tak! Żeby się przekonać, odwiedź koniecznie stoisko Amina – producenta oferującego system niewidzialnych głośników.

Strefa dla miłośników rozwiązań audio-video [w tym roku nowe atrakcje]

Niezależnie od tego czy masz w planie budowę domu czy chcesz wyposażyć posiadane już lokum w kolejnym kroku polecamy Ci odwiedzić strefę AV&HOME CINEMA SHOW. Jak informuje organizator, sponsorem tej strefy będą w tym roku salony firmowe Denon. Na stronie eventu przeczytamy też, że nowością tej edycji będzie na miejscu możliwość zakupu wielu elektronicznych gadżetów.

Spoglądając jeszcze na na listę wystawców z innych stref, miłośników AV zainteresować może też proponowany przez Basalte system multiroom asano, czy naprawdę szeroka gama produktów z kategorii audio home od Krüger&Matz. No i koniecznie Amina – niewidzialne głośniki (wspomniane kilka linijek wcześniej).

Strefa AGD [nowość]

Kiedy kwestie decyzji wyborów systemowych są już za Tobą przyszedł czas pomyśleć o wyposażeniu. Kolejnym krokiem będzie więc strefa AGD – nowość tegorocznej edycji. Nie dość, że będzie tam można zobaczyć wiele rozwiązań z zakresu sprzętu gospodarstwa domowego – to organizator przewiduje jeszcze pokazy nowoczesnego gotowania. Może uda się na tę okoliczność załapać na jakąś przekąskę :).

DI expo 2015 to nie tylko miejsce dla tych, którzy chcą wybudować dom dla siebie

Jestem architektem…

Z doświadczenia wiemy, że Tobie jako architektowi, często trudno jest się przekonać do systemów inteligentnych rozwiązań. Często mogą Ci się wydawać skomplikowane. Targi DI Expo, to dobra chwila żeby je poznać i zobaczyć jak funkcjonują.

Hola hola! Znam specyfikę systemów inteligentnych i poszukuję wykonawców

No tak, oczywiście nie możemy tutaj generalizować. W przypadku kiedy masz już gotowy projekt, albo przyszedłeś zbadać rynek potencjalnych partnerów na przyszłość, bo bez wątpienia zauważyłeś, że zainteresowanie Twoich klientów tematyką inteligentnych domów sukcesywnie wzrasta – z pewnością jesteś w odpowiednim miejscu.

Spacer po targach pozwoli Ci dokonać rozeznania i porównać dostępne na rynku systemy przewodowe i bezprzewodowe. Ten podział jest dla Ciebie dość istotny,bo w zależności od tego na jakim etapie projektu jesteś generuje to zarówno możliwości jak i ograniczenia w wyborze systemu.
Podczas targów zdobędziesz know how jak najlepiej zaimplementować różne rozwiązania do Twoich projektów. Tutaj warto wdać się w dyskusję z integratorami. Na dzisiejszy dzień wiemy, że znajdziesz ich na pewno na stoiskach Inlogic i Likon.

A jeśli chodzi o urządzenia, które mogą Cię zainteresować…W pierwszej kolejności polecamy odwiedzić stoiska Internorm (okna najwyższym europejskim standardzie) oraz Bramy Wiśnowski. Z dostępnych nam źródeł wiemy, że na targach pojawi się też Siedle – warto zapoznać się z ich systemem domofonów.

Jestem projektantem wnętrz

Szukasz inspiracji albo odpowiednich urządzeń, które idealnie wpasują się w Twoją wizję? DI Expo jest zatem świetnym miejscem również dla Ciebie. Na targach wystawiać się będą renomowane marki, które z pewnością będą miały w ofercie coś co przypadnie Ci do gustu. Podczas tegorocznych targów uzyskasz dostęp do szerokiej oferty różnorodnych włączników obsługujących inteligentne systemy. Polecamy odwiedzić stoiska takich producentów jak Jung, Basalte, Gira, czy Dystron. Nowym wystawcą będącym producentem łączników będzie w tym roku Vitrea.

Więcej szczegółów?

Zainteresowanych zapraszamy na oficjalną stronę wydarzenia http://dominteligentny.pl/targi/, gdzie poza informacjami o wystawcach i zaplanowanych konferencjach można również uzyskać wszelkie informacje odnośnie biletów, harmonogramu czy szczegółów dojazdu na miejsce targów.

Do zobaczenia na Stadionie Narodowym w dniach od 2 do 4 października!

Leave a Comment

ISETargi DI EXPO 2015