Łazienka w inteligentnym domu

Możliwości inteligentnego domu mogą być wykorzystane praktycznie w każdym pomieszczeniu. Stwierdzenie to dotyczy również takich pomieszczeń jak łazienka.

W artykule przedstawimy Wam jakie możliwości w łazience można zintegrować z systemem inteligentnego domu a także pokażemy najciekawsze, naszym zdaniem, rozwiązania przeznaczone do łazienek.

Przygotuj kąpiel siedząc wygodnie w fotelu

Oczywiście zacząć należy od integracji znajdujących się w łazience urządzeń z systemem inteligentnego domu. Przede wszystkim trzeba opisać najwygodniejszą scenę jaką możemy zastosować w łazience, czyli scenę, którą nazwać można po prostu “kąpiel”.

Wyobraźmy sobie taką sytaucję:, siedzimy wygodnie w fotelu, przychodzi nam ochota na kąpiel, jednak żeby ją przygotować musimy wstać, pójść do łazienki, która niejednokrotnie znajduje się na innym piętrze, odkręcić kurek i pilnować by woda miała odpowiednią temperaturę, i żeby się nie przelała.

Sporo czynności, które mogą nam zabrać dużo cennego czasu. W tym miejscu z pomocą przychodzi inteligentny dom, wystarczy, że siedząc wygodnie w fotelu wybierzemy scenę “kąpiel’ i w tym samym momencie zaczyna nalewać się woda do wanny. Co najważniejsze nie musimy martwić się o temperaturę, gdyż została już ona wcześniej zdefiniowana tak samo jak odpowiednia ilość wody, która ma zostać nalana do wanny.

Opisywaną wyżej scenę równie dobrze możemy wybrać wracając z pracy, dzięki czemu od razu po powrocie do domu w łazience przygotowana jest dla nas relaksująca kąpiel.
Łazienka w inteligentnym domu Jednym naciśnięciem guzika przygotujesz relaksującą kąpiel (źródło zdjęcia: www.darcane.com)

Automatyka w łazience dzięki harmonogramom

Automatyczne nalewanie wody do wanny możemy także wykorzystać w harmonogramach. Przykładowo w dni pracujące, kiedy zawsze wstajemy o tej samej godzinie, kilka minut przed naszą pobudką może już zacząć nalewać się woda do wanny.

Łazienka ostoją relaksu

Oczywiście na samym nalaniu wody się nie kończy, scena “kąpiel” może dodatkowo załączyć inne funkcje, które mamy dostępne w swojej łazience.

Na przykład, po wyborze sceny “kąpiel – relaks”, dzięki systemowi multiroom w łazience może dodatkowo zacząć grać nasza muzyka. Poza tym system przyciemni światło do odpowiedniego dla nas poziomu, a sama wanna (bądź jacuzzi) zostanie podświetlona na ulubiony kolor.

Jeśli mamy zamontowane specjalne maty grzewcze, ogrzewające płytki podłogowe w łazience, to po wyborze tej sceny załączy się ogrzewanie, które sprawi, że samo wyjście z wanny również będzie przyjemne. W nowoczesnej łazience może być też zainstalowany wyświetlacz, co pozwoli nam na oglądanie telewizji nawet podczas relaksującej kąpieli.

Relaks w inteligentnym domu Relaksując się podczas kąpieli możesz również słuchać ulubionej muzyki bądź oglądać telewizję (źródło zdjęcia: www.hometrendesign.com)

Nie tylko komfort, ale i oszczędność

Możliwości inteligentnej łazienki z całą pewnością nie kończą się na zwiększaniu naszego komfortu. Bardzo ważne są rozwiązania ukierunkowane na oszczędność i ekologię. Według danych, w statystycznym gospodarstwie domowym podgrzewanie wody stanowi 15% całości pobieranej energii, więcej energii pobiera jedynie ogrzewanie. Dlatego wykorzystując możliwości inteligentnych instalacji jesteśmy w stanie odczuwalnie wpłynąć na nasze wydatki. Oszczędność nie tylko dotyczy energii elektrycznej ale również zużycia wody.

Elektroniczne baterie łazienkowe

Zacząć można od elektronicznych baterii łazienkowych, które posiadają optyczny czujnik ruchu. Zastosowanie czujnika powoduje, że woda zaczyna lecieć tylko w momencie gdy zbliżymy dłonie do kranu, kiedy je odsuniemy dopływ wody jest automatycznie odcinany.

Temperaturę wody możemy regulować za pomocą prostego uchwytu, dzięki czemu nie marnujemy czasu na ustawienie odpowiedniej temperatury wody. Można również zastosować termostat, który sam będzie regulował temperaturę poprzez mieszanie zimnej i gorącej wody. Termostat poza tym skutecznie zapobiega poparzeniom u małych dzieci (np. w przypadku nagłej zmiany temperatury), ponieważ można w nim ustawić maksymalną temperaturę lecącej wody.

Korzystając z tradycyjnych baterii jednouchwytowych zużywamy około 12l wody na minutę. Poziom zużycia wody w elektronicznych bateriach to 5-6 litrów na minutę. Łatwo więc obliczyć, że to rozwiązanie pozwala nam obniżyć zużycie wody i energii potrzebnej do jej ogrzania nawet o połowę.

Czujniki w łazience Czujnik ruchu oraz wbudowany termostat zadbają nie tylko o znaczne oszczędności ale również o bezpieczeństwo najmłodszych domowników (źródło zdjęcia: www.aceplumbing.co)

Perlator – najtańszy sposób na oszczędność

Perlator to najprostszy sposób pozwalający na zmniejszenie zużycia wody. Jest to wodooszczędna końcówka na kran, która posiada zamocowaną na końcu wylewki siatkę o drobnych oczkach, która napowietrza wodę w efekcie ograniczając jej zużycie nawet o 60%.

A jak to działa? Wszystko dzięki podciśnieniu wywieranemu na wypływającą z kranu wodę, dzięki niemu zasysane powietrze miesza się z wodą, co skutecznie ogranicza jej ilość wypływającą z baterii. Powietrze dostające się do baterii powoduje zwiększenie objętości strumienia, dzięki czemu mimo, iż strumień podaje mniej wody, nie traci on na jakości spłukiwania, np. podczas mycia rąk.

Jest to najprostszy i najtańszy sposób na oszczędzanie w naszej łazience.

Licznik zużycia

Wracając jeszcze do elektronicznych rozwiązań, warto wspomnieć o bateriach z cyfrowym panelem obsługowym. Służy on do obsługi kilku funkcji, włączając w to temperaturę, ciśnienie wody, a także, dzięki ogranicznikowi przepływu, może ustalić czas trwania kąpieli powiadamiając nas u zużyciu nadanej ilości wody (podczas kąpieli pod prysznicem zużywamy nawet 100 litrów wody).

Ochrona przed zalaniem

W kwestii bezpieczeństwa mówiliśmy już o zapobieganiu poparzeniom przez dzieci. Kolejną możliwością, w której może nam pomóc inteligentna łazienka jest zapobieganie zalaniu.

Łazienki są najbardziej podatne na zalanie, więc warto wykorzystać w tym miejscu funkcje automatyki. Niezwykle przydatnym urządzeniem może okazać się w tym przypadku czujnik zalania. To niewielkie urządzenie nie tylko poinformuje nas, że w łazience pojawiła się woda w miejscu w którym jej nie powinno być, ale przede wszystkim prześle tę informację do systemu inteligentnego domu, dzięki czemu program odpowiednio zareaguje, odcinając dopływ wody i w efekcie zapobiegając dalszym szkodom.

Czujnik zalania

Czujnik zalania może zapobiec wielu szkodom.

Pralka kontrolowana mobilnie

Ciekawym rozwiązaniem są również nowoczesne inteligentne pralki. Ich zaletą jest możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej.

Pralka, podobnie jak komputer, może nas informować o przyczynie awarii. Często może to być banalna sprawa, nie wymagająca od razu wzywania specjalisty, który ma awarii się pozbyć. Dodatkowo na naszego smartfona z aplikacją możemy dostawać odpowiednie alerty, informujące nas na przykład o zakończeniu prania bądź o awarii, przez którą pralka nie może dokończyć swojej pracy.

I na koniec o oszczędności. Wiele nowoczesnych pralek posiada specjalne tryby, takie jak Eco Bubble u Samsunga, dzięki którym mogą prać nawet przy 15st. Należy podkreślić, że w przypadku tych pralek, pranie przy takiej temperaturze jest rzeczywiście skuteczne, i jak już wspomnieliśmy wcześniej, może nam przynieść nie lada oszczędności.

Inteligentna pralka Inteligentna pralka powiadomi Cię o zakończonym praniu bądź awarii, a także sama sprawdzi gdzie tkwi problem (źródło zdjęcia: www.benchmark.pl)

Inteligentna łazienka w służbie komfortu i oszczędności

Jak widać niepozorna łazienka wyposażona w inteligentny system może przynieść nam naprawdę odczuwalne korzyści. Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwala nam w tym przypadku na dużą wygodę, która przekłada się głównie na oszczędność naszego czasu, a także może przynieść nam wiele oszczędności związanych z finansami.

Nie są to oczywiście wszystkie przykłady funkcji jakie możemy uzyskać w łazienkach. Istnieje wiele innych, nie opisanych w tym tekście, ciekawych rozwiązań, jak chociażby mata grzewcza do lustra, zapobiegające jego zaparowaniu. Jeśli macie ciekawe pomysły związane z rozwiązaniami do łazienki zachęcamy do komentowania.

Kuchnia w inteligentnym domuEnergooszczędne i wygodne sposoby sterowania ogrzewanie w inteligentnym domu