Kuchnia w inteligentnym domu

Inteligentny dom upraszcza życie, wyręcza nas w wielu obowiązkach czy też oszczędza nasz czas i pieniądze. Takie ogólne stwierdzenia najczęściej słyszymy, kiedy chcemy dowiedzieć się czegoś o inteligentnym rozwiązaniach dla domu. Określenia ciekawe, ale najczęściej obok nich brakuje konkretnych przykładów.

W tym artykule pokażemy Wam, jak przedstawione wyżej zalety inteligentnego domu przekładają się w rozwiązaniach zastosowanych w kuchni.

Kuchnia dostosowana do sytuacji

Oczywiście należy zacząć od wykorzystania scen, które również mogą okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem jeśli chodzi o kuchnię. Jednym kliknięciem przygotujemy naszą kuchnię do gotowania, obiadu czy wieczornej imprezy.

Pierwszą sceną, chyba najbardziej oczywistą, jest scena gotowanie. Po jej wyborze w kuchni, oprócz światła głównego, może zapalać się dodatkowo oświetlenie znajdujące się przy blacie oraz kuchence. Poza tym wentylacja zacznie chodzić na wyższym biegu, a okna automatycznie się uchylą, dodatkowo głośniki w kuchni zaczną grać naszą ulubioną stację radiową bądź playlistę.

Obok sceny gotowanie, kolejną, którą możemy wykorzystać w kuchni jest scena obiad czy też jedzenie. Uruchomienie tej sceny spowoduje włączenie oświetlenia tylko nad stołem w kuchni, bądź jadalni (jeśli to w niej spożywamy najczęściej posiłki). Dodatkowo tryb wentylacji zostaje ustawiony na niższy bieg, a muzyka, która umilała czas podczas gotowania może zostać wyłączona bądź przyciszona do odpowiadającego nam poziomu.

Jadalnia w inteligentnym domu Jednym kliknięciem możemy przygotować kuchnię do rodzinnego obiadu (źródło zdjęcia: www.cedia.org)
Innym pomysłem na scenę, jaką możemy zastosować w kuchni, jest scena impreza. Po jej wybraniu zapalają się tylko diody led, które mamy zainstalowane nad blatem oraz kuchenką. Dodatkowo muzyka, która gra w innych pomieszczeniach w domu, może również być odtwarzana w naszej kuchni. Załączenie sceny impreza może także spowodować, że nasza kostkarka do lodu zacznie pracować na wyższych obrotach, by nadążyć za potrzebami gości 😉

Przedstawione wyżej sceny to oczywiście tylko przykładowe sposoby na zastosowanie scen w kuchni, wszystko zależy tak naprawdę od domowników, ich potrzeb oraz trybu życia.

Bezpieczna kuchnia

Często przyczyny nieszczęśliwych zdarzeń w domu mają swoje źródło właśnie w kuchni, może to być pożar, zalanie czy też ulatnianie się gazu. Inteligentny dom ma na celu z jednej strony ustrzec nas przed takimi wydarzeniami, z drugiej zaś, jeśli już coś się wydarzy, powinien odpowiednio zareagować by zminimalizować szkody.

Dlatego ważne jest, by w kuchni zainstalować kilka czujników, takich jak: czujnik dymu, gazu czy też zalania, tak by inteligentny dom, kiedy już wykryje niebezpieczeństwo, mógł w porę na nie zareagować.

Po pierwsze więc poinformuje nas o pojawieniu się zagrożenia w kuchni (np. za pomocą maila bądź smsa), a po drugie podejmie odpowiednie działania by zaradzić zdarzeniu. Przykładowo: jeśli wykryje dym – zamknie okna oraz załączy wentylację na najwyższy bieg. Podobnie zadziała w przypadku wykrycia ulatniającego się gazu, z tą różnicą, że okna zostaną otwarte by gaz mógł szybciej ulotnić się z pomieszczenia.

Integracja systemów w kuchni Integracja okien czy wentylacji z systemem alarmowym może zapobiec wielu niebezpieczeństwom, która mogą mieć miejsce w kuchni (źródło zdjęcia: www.cedia.org)

Przykłady innowacyjnych rozwiązań AGD dla inteligentnego domu

Integracja kuchennych instalacji z inteligentnym domem, dzięki której możemy tworzyć dowolne sceny pozwala nam na dużą oszczędność czasu czy też daje nam większe poczucie bezpieczeństwa. Jednak na tym nie kończą się możliwości tego co może nam zaoferować inteligentna kuchnia.

Również wielu producentów AGD ma swoje pomysły na to jak poprawić naszą wygodę podczas gotowania, czy też polepszyć jakość tworzonych potraw. Poniżej opisujemy tylko kilka przykładów inteligentnych urządzeń AGD, które zapewniają nam wspomniane udogodnienia.

IQook od Gorenje – już nie przypalisz jedzenia

Mówiąc najprościej IQook to innowacyjna płyta indukcyjna, która ułatwia przygotowanie posiłków. Płyta posiada pięć trybów gotowania oraz smażenia, oraz dodatkowo specjalne czujniki IQ, które umieszcza się na pokrywce naczynia. Czujniki te mają na celu kontrolowanie aktualnej sytuacji w naczyniu, dzięki monitorowaniu dostępnemu przez elektronikę płyty.

Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy już stać nad garnkami i pilnować żeby nic się nie przypaliło. Inteligentna technologia zapewnia całkowite zautomatyzowanie działania płyty, które kontroluje poziom temperatury. Dodatkowo opatentowana funkcja bezpieczeństwa SmartSense zapobiega wykipieniu bądź przypaleniu się potrawy.

Oprócz zwolnienia domowników z potrzeby pilnowania posiłków, płyta Gorenje daje możliwość nowoczesnego gotowania na parze, które z jednej strony pozwala zachować wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały zawarte w warzywach i owocach, zaś z drugiej nie rozgotowuje jedzenia, zachowując jego naturalny smak.

Warto również wspomnieć o oszczędnościach, gdyż wg. producenta płyta Gorenje pozwala nawet na 40% oszczędność energii.

Whirlpool na IFA 2014 – ekran dotykowy obok gotujących się potraw

Whirlpool na tegorocznych targach IFA również pokazał innowacyjną płytę indukcyjną, która ma dodatkowo wbudowany panel dotykowy z interfejsem użytkownika. To rozwiązanie pozwala na dotykowe sterowanie całą kuchenką, co umożliwia zarówno dostosowanie ustawień gotowania jak również daje dostęp do mniej standardowych funkcji – pozwala np. na wyszukiwanie informacji, takich jak przepisy kuchenne czy wartości odżywcze danych produktów.

Sama płyta indukcyjna wykorzystuje magnetyzm, który podgrzewa jedynie garnki i patelnie a nie same palniki. Dzięki temu płyta jest stale zimna, co pozwala na umieszczenie garnków w dowolnym miejscu płyty, zaś reszta powierzchni może służyć za panel dotykowy.

Polecamy obejrzeć filmik, który najlepiej pokazuje działanie urządzenia Whirlpoola.

Inteligentna lodówka

Oczywiście nie tylko płyty indukcyjne mają do zaoferowania nowoczesne rozwiązania. tak samo Możemy już spotkać lodówki które, wykorzystując połączenie z internetem oraz sygnał radiowy, zyskują dodatkowe możliwości. Przede wszystkim dzięki sygnałom radiowym mogą na bieżąco informować nas o świeżości produktów a także o tym, czy czegoś nie zaczyna brakować. Poza tym dzięki połączeniu z internetem możemy bezpośrednio z wyświetlacza na lodówce zamówić w sklepie produkty, których brakuje bądź których aktualnie potrzebujemy.

Taki wyświetlacz może też pełnić rolę panela wewnętrznego od domofonu, co pozwoli nam na odbieranie połączeń bezpośrednio z kuchni (również z możliwością podglądu z kamery). Innym pomysłem na wykorzystanie panela jest wyświetlanie programów telewizyjnych.

Inteligentna lodówka Inteligentna lodówka (źródło zdjęcia: www.bgr.in)

Integracja, której się nie spodziewasz

Urządzenia znajdujące się w kuchni możemy również połączyć z innymi instalacjami znajdującymi się w naszym domu. Na przykład możemy stworzyć zdarzenie powodujące kilkukrotne mruganie oświetlenia w salonie informujące nas, że właśnie zakończyło się pieczenie posiłku. Podobna informacja może równie dobrze pojawić się na ekranie naszego telewizora.

Jedzenie gotowe od razu po powrocie z pracy

Podłączenie urządzeń do internetu daje kolejną przydatną możliwość. Przykładowo, mając w smartfonie aplikację obsługującą Twój piekarnik bądź mikrofalówkę, możesz, wracając z pracy, zdalnie włączyć dane urządzenie, tak by zaczęło przygotowywać wcześniej włożone do niego jedzenie. I rak włożona wcześniej do piekarnika pieczeń zacznie się piec, gdy Ty będziesz wracał spokojnie do domu.

Istnieją również inne ciekawe rozwiązania, które pozwalają nam dłużej utrzymać optymalną temperaturę przygotowanych przez nas posiłków. Dzięki temu nie musimy ich ponownie odgrzewać (niejednokrotnie psując walory smakowe). Przykładem może być Tower Food Warmer, pozwalający utrzymać odpowiednią temperaturę nawet kilku dań naraz.

Tower Food Warmer
Tower Food Warmer może na dłuższy czas utrzymać optymalną temperaturę naszych posiłków (źródło zdjęcia: www.yankodesign.com)

Czegoś jeszcze brakuje?

Przedstawiliśmy tylko kilka z możliwości, jakie producenci AGD zaczynają oferować w kwestii inteligentnej kuchni. Często niektóre z nich wydają nam się jedynie niepotrzebnymi “bajerami”. Jednak wiele z możliwości nowoczesnej kuchni za jakiś czas stanie się takim standardem, bez którego trudno nam będzie sobie wyobrazić przygotowywanie posiłków.

Z jednej strony funkcje te mają na celu zwiększenie naszej wygody, z drugiej zaś dbają o nasze bezpieczeństwo a także mają niebagatelny wpływ na jakość naszych dań, co tylko może wyjść na korzyść dla zdrowia domowników.

Jeśli znacie ciekawe rozwiązania do nowoczesnej kuchni, bądź macie pomysły, które chcielibyście zrealizować w swoim inteligentnym domu, zachęcamy do komentowania, chętnie poznamy wasze zdanie na temat inteligentnej kuchni.

Leave a Comment

Salon w inteligentnym domuŁazienka w inteligentnym domu