Poznaj energooszczędne i wygodne sposoby sterowania ogrzewaniem w „inteligentnym domu”

Choćbyś usilnie starał się wyobrazić sobie, że za oknem, na bezchmurnym niebie nieustannie świeci gorące słońce, a temperatura na zewnątrz zachęca do założenia letnich ubrań – moc autosugestii niestety tym razem nie zadziała i wpłynie na zmianę pogody. Fakt jest taki, że: winter is coming 🙂 Wraz z pierwszym rozgrzanym kaloryferem w Twoim domu pojawia się temat racjonalnego zarządzania energią. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci, o ile bardziej możesz być eko i jak wygodniej możesz zarządzać temperaturą jeśli zdecydujesz się na system „inteligentnego domu”.

Wydawać by się mogło, że z pozoru prosty system, jakim jest ogrzewanie, działa podobnie, niezależnie od tego, czy masz u siebie instalację tradycyjną czy „inteligentną”. Po przeczytaniu tego artykułu, przekonasz się, że różnic, które wpływają na wygodę, bezpieczeństwo oraz oszczędność energii w Twoim domu, w odniesieniu do ogrzewania, jest bardzo wiele.

Ogrzewanie a otwarte okno, czyli regulacja temperatury w „inteligentnym domu”

Za utrzymanie optymalnej temperatury w większości domów odpowiedzialny jest zazwyczaj sterownik do pieca oraz, jeśli nie chcesz zarządzać każdym grzejnikiem osobno, czujnik temperatury umieszczony w jednym z pomieszczeń. Przesyła on do kotła grzewczego informacje dotyczące temperatury panującej w tym miejscu, na podstawie czego piec dostosowuje intensywność swojej pracy.

Co to oznacza w praktyce? Jedno urządzenie, umieszczone np. w salonie, zarządza ogrzewaniem w całym domu (w sporadycznych przypadkach osobno na każdym piętrze). Często prowadzi to do sytuacji, podczas której gdy np. otwierasz okno w jednym z pomieszczeń, piec otrzymuje sygnał o wychłodzeniu i podnosi temperaturę nie tylko w wietrzonym pokoju, ale we wszystkich pomieszczeniach w domu, przez co robi się w nich zdecydowanie za gorąco.

Sytuacja ta jest nie tylko niekomfortowa dla domowników, ale prowadzi również do bezzasadnej utraty energii, do której nie dojdzie w przypadku zastosowania technologii „inteligentnego domu”. Dlaczego? Zasadniczą kwestią dotyczącą ogrzewania w nowoczesnym domu jest możliwość sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Zatem otwarcie okna w jednym z nich wywoła jedynie lokalne działanie. Co więcej na czas wietrzenia w danym pokoju ogrzewanie zostanie chwilowo wstrzymane, ponieważ jego działanie jest wtedy zbędne.

Czy musisz więc zakupić kilkanaście termostatów, które zamontujesz w każdym pokoju?

Oczywiście, że nie. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń przeznaczonych do instalacji „inteligentnego domu”, które łączą w sobie kilka funkcji, np. włączniki z wbudowanym termostatem i czujnikiem temperatury. Zatem podczas podejmowania decyzji odnośnie urządzeń, zwróć uwagę na niestandardowe możliwości, jakie oferują wybrane rozwiązania, dzięki czemu unikniesz dodatkowych wydatków. Najlepiej nie zastanawiaj się sam – porozmawiaj o tym ze swoim integraorem.

Deseo Deseo od Basalte – przykład włącznika z wbudowanym termostatem

Zastosowanie automatyki daje Ci również duży wybór wzorów i kolorów, który jest mocno ograniczony w przypadku tradycyjnych instalacji. Ponadto termostat w „inteligentnym domu” odpowiedzialny jest za sterowanie nie tylko ogrzewaniem, ale i klimatyzacją, przez co zarządzanie temperaturą staje się kompleksowe i wygodne oraz ogranicza ilość urządzeń potrzebnych do ich obsługi. O wielofunkcyjnych i praktycznych włącznikach z termoregulatorami przeczytasz w tym artykule.

Poznaj 3 sposoby jak „inteligentny dom” steruje temperaturą

Skoro już poznałeś ogólną zasadę wyróżniającą zarządzanie temperaturą w nowoczesnym domu z „inteligentną” instalacją, zobacz, w jaki sposób możesz ją ustawiać i zmieniać.

Manualne ustawianie temperatury

Możliwości jest wiele. Tak jak wspominaliśmy, możesz dla każdego pomieszczenia w Twoim domu ustawić konkretną temperaturę, która powinna być w nim utrzymywana. Co ważne, w zależności od zewnętrznych warunków atmosferycznych lub działań domowników (np. otwarcie okien czy wzrost temperatury podczas kąpieli, spowodowany parowaniem gorącej wody), system dobierze optymalne działanie, aby utrzymywać preferowaną przez Ciebie temperaturę.

Tryby temperaturowe

Temperaturę w „inteligentnym domu” możesz zmieniać również za pomocą trybów. Dzięki nim, gdy chcesz zmienić temperaturę, nie musisz ustawiać parametrów z dokładnością co do jednego lub nawet pół stopnia Celsjusza, ponieważ są to często nieodczuwalne dla Ciebie różnice. Wybierasz natomiast spośród kilku trybów, których ustawienia dostosowane zostały do Twoich preferencji, np. tryb “komfort” (który będzie trybem domyślnym) ustawiony zostaje na 21 stopni Celsjusza w pokojach a 24 stopnie w łazienkach, tryb “noc” – 19 stopni, tryb “utrzymanie” (który zapobiega uszkodzeniu instalacji podczas dłuższej nieobecności) – 15 stopni itd. Oczywiście nazewnictwo i parametry trybów są tutaj kwestią indywidualną, ich zadaniem jest ułatwienie Ci i przyspieszenie zarządzaniem temperaturą.

Harmonogramy

Oba wymienione wyżej sposoby możesz wykorzystać również w przypadku harmonogramów, czyli przypisać określoną temperaturę lub konkretny tryb dla danego dnia i godziny. Dzięki temu np. od poniedziałku do piątku w czasie, gdy jesteś w pracy, w domu może panować niższa temperatura, a na weekend, gdy przebywasz na miejscu – stała przez cały dzień.

Niezależnie od wyboru najwygodniejszej dla Ciebie metody, nigdy nie musisz przejmować się zmianą warunków atmosferycznych i samodzielnie zarządzać ogrzewaniem – to system będzie reagował na konkretne sytuacje, dostosowując temperaturę w domu do Twoich preferencji.

„Inteligentny dom” a ogrzewanie

Ogrzewanie, podobnie jak wszystkie instalacje w nowoczesnym domu, zintegrowane jest z pozostałymi systemami, przez co reaguje na zmianę stanu innych urządzeń (np. uruchomienie lub wyłączenie). Więcej na temat tego, czym jest integracja systemów w inteligentnym domu
przeczytasz w naszym artykule.

Przykłady? Gdy system otrzyma sygnał o otwarciu okna w jednym z pomieszczeń, na czas przewietrzenia wyłączy ogrzewanie, ale tylko w tym konkretnym miejscu. Stanie się tak, ponieważ, tak jak pisaliśmy powyżej, sterowanie temperaturą odbywa się indywidualnie w każdym z pomieszczeń, dzięki czemu nie będziemy bezzasadnie tracić energii w wietrzonym pokoju a w pozostałych miejscach zachowamy preferowaną przez nas temperaturę.

Ogrzewanie w Twoim domu współpracować może również z oświetleniem. Jeśli wieczorem zgasisz wszystkie światła, dla systemu będzie to oznaczało, że w pomieszczeniu nikogo już nie ma albo domownicy poszli spać – w obu przypadkach temperatura w tym miejscu zostanie obniżona o kilka stopni.

Sterowanie temperaturą w scenach

Rozwiązaniem, które w największym stopniu obrazuje integrację wielu systemów (w tym ogrzewania) są sceny. Jak przedstawia się kwestia dostosowywania temperatury w przypadku scen? Przeanalizujmy kilka przykładów.

Zazwyczaj wychodząc z domu wyłączasz ogrzewanie lub obniżasz temperaturę, aby ograniczyć zużycie energii podczas Twojej nieobecności. Aby to zrobić musisz podejść do pieca lub miejsca, w którym umieszczony jest termostat i zmienić na nim ustawienia, o czym nierzadko możesz zapomnieć, gdy w pośpiechu opuszczasz dom. W jeszcze gorszym wypadku musisz wykonać kilka czynności, np. ustawić poziom natężenia ciepła za pomocą pokręteł przy każdym grzejniku osobno, co pochłania dużo Twojego czasu.

W „inteligentnym domu” poprzez jedno kliknięcie (czy to na włączniku umieszczonym przy drzwiach, panelu dotykowym czy w aplikacji na iPhonie), uruchomisz scenę “wyjście”, która nie tylko przełączy temperaturę w tryb eko, ale również spowoduje zamknięcie wszystkich okien oraz zasunięcie rolet zewnętrznych, w celu utrzymania ciepła wewnątrz domu.

Zgodzimy się jednak, że podobny efekt, choć w dużo bardziej utrudniony sposób, możesz osiągnąć nawet w domu nie wyposażonym w inteligentny system – samodzielnie zamykając każde okno, zmieniając temperaturę na termostacie i zasuwając rolety. Problem pojawia się jednak, gdy zmarznięty i zmęczony wracasz do wychłodzonego domu po długim dniu pracy – z pewnością nie jest to przyjemne doświadczenie. Zanim pokoje przewietrzą się, a temperatura w wzrośnie minie trochę czasu, co naraża Cię na duży dyskomfort.

Dlatego w „inteligentnym domu” możesz zdalnie powiadomić system o swoim zbliżającym się powrocie, co spowoduje uruchomienie sceny “powrót do domu”. Wywoła ona przewietrzenie domu a kolejno wzrost temperatury, aby do czasu przekroczenia przez Ciebie progu wszystko było gotowe.

A jak sceny mogą ułatwić Ci zarządzanie temperaturą, w czasie gdy jesteś w domu? Jednym z przykładów może być scena “idę spać”. Jak wiadomo, dużo zdrowiej jest spać w pomieszczeniach, w których panuje nieco niższa temperatura, niż w ciągu dnia. Ile razy zdarzyło Ci się jednak, że po smacznie przespanej nocy w wychłodzonym pokoju, rano budziłeś się zmarznięty i z trudem wstałeś spod ciepłej kołdry? Do takiej sytuacji nie dojdzie jeśli masz w domu system automatyki. Scena “idę spać” spowoduje obniżenie temperatury na noc, a dzięki harmonogramom ogrzewanie uruchomi się na jakiś czas przed Twoją pobudką, stąd rano obudzisz się w ogrzanym pokoju.

Wcześniejsze wykrycie awarii

Piec i inne sprzęty wchodzące w skład instalacji HVAC zazwyczaj znajdują się w pomieszczeniach gospodarczych, do których zagląda się stosunkowo rzadko. Gdy któreś z nich ulegnie awarii, możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy aż do momentu, gdy zupełnie przestaną działać, a skutki zaczną być odczuwalne w całym domu. Wtedy, do czasu naprawy, która ze względu na zwłokę może być skomplikowana i kosztowna, wraz z resztą domowników narażony jesteś na niemały dyskomfort.

Stosując rozwiązania „inteligentnego domu” w razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii, natychmiast otrzymasz powiadomienie mailowe lub sms, co umożliwi Ci szybką reakcję, zanim uszkodzenie stanie się poważniejsze. Jest to wyjątkowo przydatne szczególnie zimą, kiedy bardzo ważne jest aby ogrzewanie działało bez zarzutu.

Jeden system – wiele funkcji

System inteligentnego domu ma za zadanie zwiększyć Twoje bezpieczeństwo i komfort życia oraz ułatwić Ci wykonywanie codziennych czynności. Jak widać na przykładzie tematu tego artykułu, funkcje te realizowane są w kontekście każdej instalacji, nawet tak z pozoru prostej, jaką wydawać się może ogrzewanie.
Różnic, w porównaniu do stosowanych w naszych domach od lat rozwiązań, jest wiele – od sposobów na racjonalne zarządzanie energią i indywidualne dostosowywanie temperatury w każdym z pomieszczeń, poprzez wybór odpowiedniej metody sterowania ogrzewaniem, do możliwości alarmowania domowników o usterce. Wszystko po to, aby jak najlepiej spełnić Twoje oczekiwania i potrzeby.

Leave a Comment

Łazienka w inteligentnym domuKevin sam w inteligentnym domu