Kontynuujemy serię dotyczącą urządzeń z naszej listy 11 urządzeń zwiększających bezpieczeństwo w inteligentnym domu.

Tym razem przyjrzymy się bliżej kontaktronom. Przedstawimy Wam czym są owe urządzenia oraz opiszemy gdzie je najlepiej stosować i w jaki sposób mogą się one integrować z systemem inteligentnego domu.

Czym są kontaktrony?

Kontaktrony to niewielkie urządzenia, wykrywające magnetycznie zwiększenie szczeliny pomiędzy powierzchniami dwóch elementów czujnika. To co odróżnia je od typowych czujników ruchu to fakt, że w przeciwieństwie do nich nie uruchamiają się, w momencie kiedy intruz wejdzie do domu a w momencie, kiedy próbuje on wyważyć drzwi bądź okno. Dlatego też najbardziej trafna według nas nazwa dla tych urządzeń to czujniki otwarcia.

Można je montować w dowolnych drzwiach oraz oknach znajdujących się w naszym domu. Zasada ich działania jest niezwykle prosta. Każde urządzenie tego typu składa się z dwóch części magnesu i rurki z dwoma stykami. Otwarcie okna bądź drzwi powoduje przerwaniem obwodu magnetycznego co w konsekwencji uruchamia alarm.

Kontaktron Alarmtech
Kontaktron marki Alarmtech (źródło: www.adiglobal.pl)

Co dają kontaktrony?

Dzięki takiemu rozwiązaniu domownicy są zaalarmowani o próbie włamania, czyli jeszcze zanim włamywacz dostanie się do środka. Taki alarm z jednej strony daje więcej czasu na reakcje zaś z drugiej może skutecznie odstraszyć intruza i zniechęcić go do dalszych prób wejścia do naszego domu.

Ważną cechą kontaktronów jest również fakt, że po zamontowaniu są praktycznie niewidoczne (choć można również zastosować wersję nawierzchniową, która już jest widoczna), co z jednej strony nie zakłóca wystroju wnętrz naszego domu, a z drugiej taki alarm wywołany otwarciem okna bądź drzwi jest zaskoczeniem dla nic nie spodziewającego się włamywacza.

Gdzie najlepiej je stosować?

Kontaktrony najlepiej stosować w oknach oraz drzwiach znajdujących się na parterze, ponieważ to one są potencjalnie pierwszymi, które intruz wybierze podczas próby włamania. Dodatkowo kontaktrony mogą być montowane np. w bramie garażowej bądź bramie wejściowej na posesję.

Kontaktron
Kontaktron bramowy marki Satel (źródło: www.satel.pl)

Poza tym urządzenia można montować zarówno u góry jak i u dołu okna. Rozwiązanie z montażem u dołu ma taki plus, że nawet przy włączonym alarmie okno może być uchylone, jeśli chcemy na przykład przewietrzyć dane pomieszczenie.

Jak kontaktrony integrują się z systemem inteligentnego domu?

Kontaktrony mogą być wykorzystywane w tworzeniu scen bezpieczeństwa w inteligentnym domu. Na przykład po wykryciu otwarcia okna załącza się alarm, oraz w danej strefie domu, gdzie zostało wykryte otwarcie włączą się wszystkie światła, które mogą działać odstraszająco na włamywacza.

Prosto, niedrogo i skutecznie

Kontaktrony są niezwykle wygodnym oraz niedrogim rozwiązaniem, które może znacząco wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa domowników. Z jednej strony powiadomią o niebezpieczeństwie, zanim jeszcze włamywacz dostanie się do środka, z drugiej będą nieprzyjemnym zaskoczeniem dla intruza, który może zostać spłoszony alarmem uruchomionym już podczas próby otwarcia okna czy też drzwi.

Leave a Comment

automatyzacjalogo Savant