Seria systemy: Savant

Wracamy do naszej dawno nieodkurzanej serii dotyczącej systemów do inteligentnego domu. Seria ta daje okazję lepiej poznać konkretne systemy inteligentnego budynku, dzięki czemu możecie bardziej świadomie rozmawiać ze swoim integratorem/inwestorem/ podczas wyboru systemu, który najbardziej odpowiada waszym potrzebom.

Dziś na celownik bierzemy system Savant.

Krótka historia

System Savant, jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się systemów na rynku automatyki budynkowej, jednocześnie jest chyba najmłodszym wśród topowych systemów. Savant powstał w 2005 roku. Za główne czynniki tak dużego sukcesu firmy uważa się po pierwsze zdolności biznesowe oraz wiedzę twórcy i głównego inżyniera Roberta Madonny, zaś po drugie, silne przywiązanie systemu do produktów marki Apple.

Wspomniane przywiązanie nie odnosi się jedynie do wizualizacji projektownej pod mobilne urządzenia giganta z Cupertino, ale również główny procesor ich kontrolerów jest produkcji Apple’a.

System Savant

Charakterystyka

Savant stworzył pierwszą “poważną” aplikację do urządzeń Apple, przeznaczoną do sterowania inteligentnym domem. Dlatego to co najbardziej rzuca się w oczy to fakt, iż firma duży nacisk kładzie na dopracowanie samego oprogramowania oraz wizualizacji za pomocą której sterujemy domem. Takie podejście daje nam pewność, że dostajemy wciąż aktualizowane oprogramowanie, przystosowane do nowości technologicznych oraz odpowiadające na potrzeby użytkowników, zarówno domowników jak i instalatorów.

Savant w porównaniu do konkurencji posiada znacznie mniej urządzeń i gadżetów przeznaczonych do sterowania domem. Chodzi nam głównie o panele centralne czy różnego rodzaju piloty.

Jednak musimy podkreślić jedną ważną rzecz. Savant mimo, iż wykazuje silną tendencję to przywiązania z Applem to obecnie posiada system, który bez problemu może również działać na innych urządzeniach, jak chociażby tych z systemem Android.

Aplikacja Savant

Wizualizacja, czyli to co wyróżnia Savanta

Takie podejście Savanta przyniosło według nas kilka ciekawych efektów. Pierwszym jest wizualizacja, która robi bardzo pozytywne wrażenie. Firma zorganizowała zakrojony na szeroką skalę research, który polegał na przepytaniu użytkowników innych systemów nt. ich opinii dotyczącej sterowania inteligentnym domem. Dzięki temu Savant dowiedział się co najbardziej podoba się domownikom w tego typu systemach, a co ich najbardziej drażni.

W trakcie wielu lat pracy w branży mieliśmy do czynienia z bardzo różnymi wizualizacjami, pochodzącymi zarówno od mniejszych producentów, jak również tych bardziej znanych. Po zobaczeniu wizualizacji firmy Savant możemy powiedzieć, że naprawdę wyróżnia się ona na tle konkurencji. Chodzi nam przede wszystkim o stronę wizualną oraz intuicyjność podczas szukania oraz wybierania dostępnych funkcji.

Wizualizacja Savant

Rzeczywiście, wizualnie Savant prezentuje się bardzo ładnie, i przede wszystkim przejrzyście. Przechodzenie po menu, po pojedynczych pomieszczeniach oraz funkcjach jest naprawdę intuicyjne. Poza tym stan wybranych funkcji jest pokazany za pomocą czytelnych ikonek, które idealnie przedstawiają co w danym pomieszczeniu jest włączone. Daje nam to szybki pogląd na to co się dzieje w całym naszym domu ale również pozwala kontrolować, czy coś nie jest włączone niepotrzebnie bądź bez naszej wiedzy.

Dodatkowo jeśli chodzi o samą wizualizację to można śmiało powiedzieć, że widać tutaj funkcjonalność znaną filozofii Apple. Przede wszystkim całość działa bardzo płynnie i szybko reaguje na wybranie danej funkcji. Za panel sterujący domem, jak łatwo się domyślić, może służyć iPad, więc i na tym poziomie korzystanie z systemu powinno być wygodne i nie nastręczać problemów.

Funkcjonalność

Jeśli chodzi o same możliwości systemu, to Savant nie różni się od konkurencji. System oferuje pełną funkcjonalność, od zwykłego sterowania pokojem multimedialnym do w pełni zintegrowanego systemu automatyki, audio oraz video w całym domu. Firma podkreśla, że sterowanie inteligentnym domem kontrolowanym przez ich system jest niezwykle proste i intuicyjne Patrząc na samą wizualizację, w przypadku Savanta jest to prawdziwe stwierdzenie.

Sterowanie inteligentnym domem z systemem Savant

SmartEnergy – jak Savant pomaga w oszczędzaniu

System Savant posiada również technologię, pozwalającą użytkownikowi na monitorowanie oraz zmniejszenie zużycia energii urządzeń elektrycznych włączonych do systemu inteligentnego domu. Dzięki pomiarowi zużycia energii w czasie rzeczywistym wiemy, które urządzenia pobierają najwięcej energii, dzięki czemu możemy podjąć działania ograniczające jej zużycie.

Poza tym system sam jest w stanie ograniczyć zużycie energii dzięki kilku opcjom, które posiada. Są to m.in. inteligentne sterowanie oświetleniem w zależności od pory dnia, sterowanie temperaturą wnętrza w oparciu o temperaturę na zewnątrz, czy też integracja z czujnikami ruchu, dzięki czemu system “wie” czy ktoś przebywa w danym pomieszczeniu w którym akurat jest włączone światło.

Na zakończenie

Jak można przeczytać w wielu branżowych portalach, Savant jest dość nietypowy, od początku powstał z myślą o luksusowych rozwiązaniach. W porównaniu z konkurencją jest bardzo młodym produktem. Obecnie jest to prężnie rozwijający się system, który oferuje pełnię możliwości inteligentnego domu oraz dodatkowo bardzo estetyczny design, związany przede wszystkim z wizualizacją oraz intuicją sterowania.

źródło zdjęć: www.savant.com

Leave a Comment

KontaktronyElastyczność w inteligentnym domu