Automatyzacja w inteligentnym domu

Jak mogliście się dowiedzieć z naszego artykułu, istnieje wiele możliwości sterowania inteligentnym domem. Jednak jak podkreślaliśmy na końcu, tak naprawdę jego istotą nie jest mnogość możliwości w sferze sterowania domowymi urządzeniami, a automatyzacja, która ogranicza potrzebę sterowania.

Dlatego też w tym artykule chcemy się skupić właśnie na automatyzacji. Pokażemy Wam czym ona jest oraz dlaczego jest tak ważnym elementem inteligentnego domu.

Czym jest automatyzacja?

Inteligentny dom to taki, który wyręcza mieszkańców w wielu domowych czynnościach, które wcześniej musieli wykonywać samodzielnie. Nie byłoby takiej możliwości gdyby nie wspomniana przez nas automatyzacja. Polega ona na ograniczeniu bądź zastąpieniu ludzkiej pracy fizycznej i umysłowej przez pracę maszyn i urządzeń.

Można jednak wysnuć stwierdzenie, że automatyzacja może być również wykorzystana w zwykłym domu. Oczywiście istnieje taka możliwość, ale będzie ona wykorzystana w bardzo ograniczonym stopniu, a więc jej możliwości będą znacznie się różnić od tych dostępnych w inteligentnym domu.

Automatyzacja w domu tradycyjnym

Wróćmy jednak do automatyzacji dostępnej w tradycyjnych domach,. Co może nam ona zaoferować? Wykorzystać ją możemy głównie w przypadku oświetlenia, gdzie dzięki czujnikom ruchu, światło automatycznie się zapali, jeśli ktoś wejdzie do danego pomieszczenia. Jednak i ta funkcja ma swoje ograniczenia, ponieważ takie rozwiązanie ma jedynie wygodne zastosowanie w miejscach, które odwiedzamy na krótko (łazienka, piwnica, garaż).

Automatyzacja oświetlenia

Oświetlenie z czujnikiem ruchu (źródło: www.e-ogrodek.pl)

Automatyzacja w tradycyjnym domu może by również wykorzystywana w przypadku czujników dymu, które mogą włączyć zraszacze w momencie kiedy zostanie wykryty dym oraz w przypadku urządzeń ustawiających harmonogram temperatury na pojedynczych grzejnikach. Są to jednak bardzo ograniczone funkcje automatyzacji, i co ważne, nie zakładają współpracy kilku różnych urządzeń czy też systemów elektrycznych. Co jeśli chcielibyśmy by po naszym wejściu do pomieszczenia nie tylko włączało się światło, ale również telewizor czy odtwarzacz muzyki oraz by rolety podniosły się do góry? Albo aby ogrzewanie w domu dostosowywało się do temperatury panującej na zewnątrz?

Inteligentny dom i automatyzacja

W tym miejscu pojawia się inteligentny dom. Tutaj zautomatyzować można o wiele więcej urządzeń elektrycznych i co ważniejsze, wywołać między nimi współpracę. Przykładów można przedstawić wiele, część z nich opisana została w artykule “Podstawowe sceny i harmonogramy w inteligentnym domu”.

Automatyzacja + integracja = inteligentny dom

Bardzo proste równanie, a najlepiej pokazujące istotę inteligentnego domu. Właśnie te dwa czynniki, zestawione ze sobą tworzą dom, który nazwać możemy inteligentnym. To właśnie dzięki nim dom, po pierwsze, wykonuje czynności samodzielnie (czy jak ktoś woli automatycznie), i po drugie może tych czynności wykonać w jednym momencie kilka (a nawet kilkanaście) i wszystkie mają związek z aktualną potrzebą domownika bądź wynikają z zaistniałej sytuacji (jak na przykład zmiana pogody bądź pory dnia, wtargnięcie intruza itp.).

Integracja

Integracja domowych systemów

 

Oba przedstawione czynniki mają jeden podstawowy cel – uproszczenie życia. Domownicy nie muszą zajmować się wieloma obowiązkami czy też czynnościami, które najczęściej nie należą do najprzyjemniejszych (podnoszenie i opuszczanie rolet, sprawdzanie, czy wszystkie drzwi i okna są pozamykane przed naszym wyjściem itd.), dzięki czemu zyskują wysoki komfort mieszkania oraz zwiększone poczucie bezpieczeństwa.

W tym miejscu posłużymy się przykładem automatyzacji w inteligentnym domu, wykorzystanym w sferze bezpieczeństwa. Wyobraźmy sobie, że w nocy w domu został wykryty niepożądany ruch. W takiej sytuacji system automatycznie włącza monitoring w tryb nagrywania, uruchamia alarm w domu, zapala wszystkie światła oraz podnosi rolety, by grupa interwencyjna miała ułatwione zadanie w schwytaniu intruzów.

Jak widać w naszym przykładzie, wszystkie czynności zostały wykonane automatycznie i co ważne, dotyczyły kilku różnych instalacji w domu. Ponieważ do takiej sceny system musiał zintegrować działanie systemu alarmowego, monitoringu, świateł oraz rolet. I tu właśnie wchodzi czynnik, dzięki któremu domownik może poczuć różnicę automatyzacji w domu tradycyjnym, a inteligentnym, czyli integracja.

Inny przykład?
Wstając do pracy również możesz skorzystać z wygody, jaką daje automatyzacja. Wyobraź sobie, że każdego ranka, kiedy wstajesz do pracy automatycznie podnoszą się rolety, na dole w kuchni gra już ulubiona playlista bądź stacja radiowa a ekspress parzy poranną kawę. To co będzie się działo po pobudce zależy tylko od Twoich preferencji, np. zamiast parzenia kawy, w łazience może nalewać się już woda do porannej kąpieli, rolety mogą odsłonić się tylko częściowo itp. Wszystko zależy tylko od Ciebie.

Uprośćmy swoje życie

Czasem, żeby coś uruchomić trzeba posłużyć się sterowaniem. I tu do gry wchodzi magiczne słowo “prostota”, dzięki niemu z pozoru skomplikowane czy też czasochłonne czynności wykonujemy w niezwykle prosty sposób, wystarczy jeden przycisk.

Prostota jest szczytem wyrafinowania

Święte słowa 🙂 (źródło: www.mediapolis.com.pl)

 

Przykłady?
Organizujesz imprezę. Musisz ustawić w domu odpowiedni poziom klimatyzacji, nastawić ulubioną muzykę, odsłonić rolety i przygotować odpowiednią aranżację świetlną. Trochę tego się nazbierało, ale w inteligentnym domu wystarczy jeden przycisk i wszystkie te czynności wykonają się automatycznie, bez Twojego dalszego udziału.

A może wychodzisz z domu, a przed wyjściem należałoby zamknąć wszystkie okna, ustawić ogrzewanie na ekonomiczny tryb grzewczy, zatrzasnąć wszystkie zamki, uzbroić alarm, wyłączyć elektronikę (tv, komputer itp.). Znowu wystarczy jeden przycisk i wszystkie czynności wykonują się same. To jest właśnie prostota!

Inteligentny dom jak nowoczesny samochód

Działanie inteligentnego domu można porównać do nowoczesnego samochodu, w który wsiadasz, odpalasz stacyjkę i jedziesz. Nie interesuje Cię, jak działa silnik, jakie panuje w nim ciśnienie – wiele rzeczy dzieje się automatycznie. Nawet klimatyzacja czy radio rozpocznie pracę po naciśnięciu jednego guzika. Tak samo jest z inteligentnym domem! Kiedy otwierasz drzwi frontowe uruchamiając scenę wejścia, już nic nie musisz robić, a system “wie” jak mają się zachować poszczególne urządzenia po Twoim powrocie do domu.

Komfort i bezpieczeństwo

Nowoczesny dom, tak jak nowoczesny samochód, oferuje wysoki stopień komfortu i bezpieczeństwa (źródło: www.autoblitz.pics)

 

Przypominają się nam słowa pewnego pana, mieszkającego w inteligentnym domu. Powiedział on, że dopiero po przyjściu do “nieinteligentnego” domu odczuwa, ilu przydatnych rzeczy mu brakuje, na które przestał zwracać uwagę. Tak samo my powinniśmy powoli przyzwyczajać się do rozwiązań inteligentnego domu, aż wreszcie stanie się on dla nas standardem. I znowu możemy posłużyć się porównaniem, tym razem do zmywarki. Kiedyś była dodatkiem, wiele osób uważało, że zbędnym, jednak obecnie coraz więcej z nas nie wyobraża sobie bez niej mieszkania w domu.

A co niesie przyszłość?

Przyszłość inteligentnego domu jest związana z obecnym trendem zwanym Internet of Things, który zakłada, że wszystkie urządzenia będą miały możliwość komunikacji między sobą. Dla nas ma to oznaczać, że w pewnym momencie dom będzie sam uczył się zachowań domowników i odpowiednio na nie reagował. Niektórzy taki proces nazywają “domem wszechobecnym”, zaś więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym wpisie TUTAJ.

To co się nie zmieni, to postępowanie automatyzacji w kolejnych sferach życia. Kto wie w jak niedalekiej przyszłości dom zastąpi nas nawet w wynoszeniu śmieci.

Leave a Comment

Sterowanie za pomocą scenKontaktrony