Jak inteligenty dom „wyczuwa” niebezpieczeństwo

Dom narażony jest na niebezpieczeństwa, które niejednokrotnie są następstwem zdarzeń losowych. Do takich zdarzeń zaliczyć można wystąpienie pożaru, ulatnianie gazu bądź czadu czy też zalanie pomieszczenia. Na wystąpienie takich zdarzeń mieszkańcy niejednokrotnie nie mają wpływu, jednak mogą podjąć odpowiednie kroki, by mieć możliwość bardzo szybkiej na nie reakcji.

W tym artykule przedstawimy urządzenia, dzięki którym dom ma możliwość “wyczucia” takich zdarzeń, a także przedstawimy możliwości jakie daje system inteligentnego domu, w przypadku alarmu wywołanego przez któryś z czujników.

Czujnik dymu

Pożar jest jednym z najbardziej niebezpiecznych wypadków jakie mogą mieć miejsce w domu. Z jednej strony może poważnie zagrozić życiu domowników, z drugiej zaś wyrządza ogromne szkody materialne, czasem nawet pozbawiając mieszkańców całego dobytku.

Przyczyny wystąpienia pożaru można wymieniać bez końca: może to być zostawiony bez nadzoru obiad gotujący się na kuchence, zwarcie w instalacji elektrycznej czy zostawione włączone żelazko.

Czujnik dymu, który można zainstalować w swoim domu, jest urządzeniem, które ma w porę zaalarmować o zagrożeniu pożarem, tak by można było w szybki sposób na nie zareagować, minimalizując szkody oraz niebezpieczeństwo zagrożenia życia.

W inteligentnym domu, czujnik dymu pełni nie tylko funkcję alarmową. Dzięki integracji z innymi urządzeniami, po wykryciu dymu wysyła on informację do systemu automatyki domowej. Po odebraniu informacji zostają włączone odpowiednie funkcje, które mają za zadanie pozbycie się zagrożenia, bądź ograniczenie jego rozprzestrzeniania się do czasu przybycia odpowiednich służb.

Przykładowe funkcje, jakie mogą zostać uruchomione w pomieszczeniu, w którym został wykryty dym, to zamknięcie wszystkich okien oraz wyłączenie wentylacji, by ograniczyć dopływ tlenu, a tym samym zminimalizować wzniecanie ognia. Poza tym domownicy od razu dostają alert w postaci smsa, dzięki czemu, jeśli nie ma ich w domu, przy pomocy monitoringu mogą szybko sprawdzić sytuację w domu.

Dodatkowo system może otworzyć klapy oddymiające oraz uruchomić zraszacze przeciwpożarowe. Oczywiście jeśli dom posiada takie urządzenia na wyposażeniu.

Czujnik dymu Czujnik dymu marki ABB (źródło zdjęcia: www.busch-jaeger.de)

Czujnik gazu

Ulatniający się gaz jest bardzo niebezpiecznym zdarzeniem. Nawet najmniejsza iskra może doprowadzić do tragedii. Dlatego, jeśli w kuchni wykorzystywana jest kuchenka gazowa, zalecamy montaż czujnika gazu.

To niepozorne urządzenie może uratować życie, w porę alarmując o nadmiernej ilości gazu w kuchni. Podobnie jak w przykładzie powyżej, inteligentnym dom może odpowiednio zareagować na pojawienie się takiego zagrożenia.

Po wykryciu nadmiernej ilości gazu w pomieszczeniu, system automatycznie otwiera okna by jak najszybciej zmniejszyć jego stężenie w powietrzu. Dodatkowo wentylacja zostaje uruchomiona na najwyższym biegu, co tylko ma przyspieszyć proces pozbywania się gazu z pomieszczenia. Oczywiście o całym wydarzeniu system informuje mieszkańców wysyłając im wiadomość sms.

Oprócz kuchni takie czujniki montuje się także w łazienkach z gazowymi ogrzewaczami wody, domowych kotłowniach opalanych gazem a także w garażach, w których znajdują się samochody zasilane LPG lub CNG.

Czujnik czadu

Czad czyli tlenek węgla często określany jest mianem cichego zabójcy. Nazwa ta wynika z faktu, iż gaz ten jest bardzo szkodliwy dla człowieka (można się nim zatruć śmiertelnie), ale przy tym niewidoczny oraz bezwonny, przez co ludzie nie mają szans na jego wyczucie. Co najgorsze, nawet minimalne jego stężenie w powietrzu może doprowadzić do zgonu. Niestety świadomość niebezpieczeństwa związanego z czadem, jest w naszym społeczeństwie bardzo niska, o czym świadczą badania przeprowadzone przez Honeywell: http://www.czadowedomy.pl/.

Akcja "Czadowe domy" Akcja „Czadowe domy” zorganizowana przez Honeywell (źródło zdjęcia: www.czadowedomy.pl)

Dlatego tak ważne jest, by posiadać w domu czujniki czadu. Ich montaż zaleca się w takich pomieszczeniach jak łazienka i kuchnia, w których znajdują się gazowe podgrzewacze wody z otwartą komorą spalania, salon z kominkiem czy też domowe kotłownie węglowe lub opalane drewnem.

Najczęściej czad zabija w domach, w których występuje brak dobrego wietrzenia, najlepszym więc rozwiązaniem zapobiegającym pojawieniu się czadu w pomieszczeniach domowych jest dbanie o dobrą cyrkulację powietrza.

Gdy czujnik zanotuje zbyt duże stężenie tego gazu system inteligentnego domu od razu powiadomi o tym domowników, a także podejmie działania zwiększające przepływ powietrza w pomieszczeniach, poprzez otwarcie odpowiednich okien oraz zwiększenia biegu wentylacji.

Czujnik zalania

Kolejne z losowych wydarzeń może nie zagraża życiu mieszkańców, jednak potrafi czasem narobić wielu szkód, które wiążą się ze sporymi wydatkami. Zalanie, bo o nim mowa, może doprowadzić do uszkodzenia podłóg, mebli, a także (jeśli do zalania doszło na wyższym piętrze) do zniszczenia ścian i sufitu.

Jak można się domyślić, do tego typu zdarzenia może dojść przede wszystkim w miejscach, w których korzysta się z wody, takich jak łazienka, kuchnia bądź pralnia, ale również w miejscach znajdujących się bezpośrednio pod urządzeniami instalacji wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji.

Tak jak w przypadku innych czujników, po wykryciu zalania domownicy zostają natychmiast powiadomieni o nastąpieniu takiego zdarzenia. System inteligentnego domu od razu po uzyskaniu informacji o zalaniu, zamyka zawór wodociągowy w odpowiednim miejscu, by ograniczyć ilość wyciekającej wody a tym samym zminimalizować szkody jakie mogła wyrządzić.

Inne czujniki

Podczas naszych realizacji mieliśmy również okazję montować mniej standardowe czujniki, które wpływały na zwiększenie bezpieczeństwa domowników.

Czujnik kontrolujący poziom pH i chloru w wodzie

Każdy basen potrzebuje ciągłej filtracji wody i dozowania czynników pH i chloru. Sterowniki techniki basenowej, jak również dozowniki czynników są zazwyczaj w miejscu trudno dostępnym, również ze względów bezpieczeństwa (podbasenie, pomieszczenie techniczne – żrąca chemia). Rzadko kto zagląda do tych miejsc, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku i czy wszystkie czynniki są na odpowiednim poziomie.

Dlatego by domownicy czuli się bezpiecznie, korzystając ze swojego basenu, montuje się specjalne czujniki badające poziom czynników pH oraz chloru w wodzie w domowym basenie. Jeśli czujniki wykryją, że skład wody nie odpowiada normom i może zaszkodzić domownikom, system wysyła specjalny alert.

Po jego otrzymaniu, trzeba koniecznie zejść do podbasenia i sprawdzić, co się stało lub należy od razu wezwać serwis. Komunikaty o braku chemii oraz alarmy wysyłane są na maila (do właściciela domu i firmy serwisującej basen), oraz wyświetlane na panelach dotykowych.

Czujnik jakości powietrza

W tym przypadku mamy przykład z życia: nasz klient miał trudnych sąsiadów, którzy palili w piecach śmieci. Dom był wyposażony w centralę wentylacyjną, która zasysała powietrze do wnętrza domu nawet wtedy, kiedy sąsiedzi zatruwali powietrze.

Dzięki zastosowaniu czujnika jakości powietrza na jej wlocie, system inteligentnego domu automatycznie wyłączał centralę, gdy wykrywał zanieczyszczone powietrze na zewnątrz, dzięki czemu nie wdmuchiwał szkodliwego dymu do domowych pomieszczeń.

Czujnik jakości powietrza

Czujnik jakości powietrza marki Siemens (źródło zdjęcia: www.ventia.pl)

W trosce o bezpieczeństwo

Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu znacznie zwiększa komfort domowników. Czujniki, które opisaliśmy nie zawsze zapobiegną pojawieniu się niebezpiecznego zdarzenia, jednak z pewnością zminimalizują skutki, jakie takie zdarzenie może za sobą nieść.

Życzymy Wszystkim by żadne z przedstawionych urządzeń nigdy nie musiało alarmować o wystąpieniu jakiegokolwiek niebezpieczeństwa, jednak zalecamy głęboko się zastanowić nad inwestycją w każde z nich.

Leave a Comment

Energooszczędność w inteligentnym domuSterowanie pilotem