Sterowanie pilotem w inteligentnym domu

Inteligentny dom oferuje domownikom wiele dróg, jeśli chodzi o kontrolę urządzeń oraz sterowanie jego funkcjami. Wszystkie podstawowe sposoby sterowania domem przedstawiliśmy w artykule 5 sposobów na sterowanie inteligentnym domem.

W tym wpisie skupimy się na punkcie drugim wspomnianego artykułu, czyli na sterowaniu za pomocą pilota.

Uniwersalny pilot o jakim marzyłeś

Każdy chyba marzył kiedyś o posiadaniu pilota, za pomocą którego będzie mógł sterować wszystkim. Dziś, dzięki nowym technologiom oraz automatyce, to marzenie jest w zasięgu ręki. Dzięki systemom automatyki, które integrują wszystkie domowe urządzenia, użytkownik ma możliwość kontroli niemal dowolnej funkcji z poziomu pilota.

Beoremote Bang&Olufsen Za pomocą pilota Beoremote One marki Bang&Olufsen możesz sterować praktycznie każdą funkcją w inteligentnym domu (źródło zdjęcia: www.expertreviews.co.uk)

Wszystkie multimedia pod kontrolą…

W inteligentnym domu przy użyciu jednego pilota zyskujesz kontrolę nad wszystkimi urządzeniami multimedialnymi. Możesz kontrolować telewizor, dekoder, odtwarzacz audio czy też kino domowe. Eliminuje to potrzebę posiadania sterty podobnych kontrolerów, z których każdy przeznaczony jest do innego odtwarzacza.

…i nie tylko multimedia

Oczywiście możliwości pilota w inteligentnym domu nie kończą się na kontroli multimediów. Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania, które dają domownikom możliwość kontroli za pomocą pilota innych funkcjonalności, takich jak rolety, oświetlenie, temperatura czy w końcu wybór scen.

Siedząc wygodnie w fotelu i oglądając ulubiony program, użytkownik może nie tylko przełączać programy w telewizorze, ale również zasłonić rolety, przyciemnić światła bądź włączyć wybraną scenę.

Jeden by wszystkim rządzić – jeden pilot do wszystkich pomieszczeń

Co ważne jednym pilotem nie tylko można sterować wszystkim w obrębie jednego pomieszczenia. Na rynku są rozwiązania, które za jego pomocą pozwalają sterować urządzeniami w całym domu.

Warto również dodać, że pilot może sterować zupełnie różnymi urządzeniami, w zależności od tego w którym pomieszczeniu domownik z niego korzysta.

Taką funkcjonalność oferuje firma Basalte we współpracy z Bang&Olufsen. Łącząc urządzenie od Basalte (o nazwie BO.sensor) z pilotem od B&O domownik może sterować wieloma urządzeniami w całym domu za pomocą jednego pilota.

BO.sensor Basalte Dzięki urządzeniu BO.sensor marki Basalte, przy użyciu jednego pilota można sterować urządzeniami w całym domu (źródło zdjęcia: www.basalte.be)

Uzyskanie takiej funkcjonalności jest możliwe właśnie dzięki wspomnianemu urządzeniu od basalte. BO.sensor jest montowany w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy sterować pilotem. Tajemnica rozwiązania tkwi w tym, że to nie pilot jest programowany, by sterował danymi urządzeniami, a właśnie BO.sensory. Dzięki temu przechodząc do każdego pomieszczenia, zyskujemy możliwość kontrolowania zupełnie innych funkcji inteligentnego domu.

Opisany wyżej sposób sterowania jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem – domownicy przechodząc między pomieszczeniami nie muszą zmieniać urządzenia do sterowania czy też szukać na wizualizacji pomieszczenia, w którym aktualnie przebywają. Wszystkim sterują przy użyciu pilota w szybki i intuicyjny sposób. Należy także podkreślić, że opisane powyżej sterowanie przeznaczone jest do systemu KNX.

Pilot z dużym wyświetlaczem

Wśród różnych rozwiązań można spotkać piloty, które w celu ułatwienia nawigacji, posiadają wbudowane duże wyświetlacze. Taki pilot oferuje m.in. amerykański producent systemu Control4.

Oferowany przez firmę pilot pozwala kontrolować wszystkie funkcje inteligentnego domu. Wybór odpowiedniej opcji ułatwia podświetlana lista nawigacji. Istnieje również możliwość szybkiego sterowania za pomocą wyświetlanego na ekranie telewizora menu z listą funkcji.

Producent informuje również, że użytkownik może samodzielnie programować poszczególne przyciski, by skonfigurować swoje ulubione ustawienia sterowania. Może też po prostu użyć przycisków Słuchaj i Oglądaj do szybkiego dostępu do swoich zasobów audio i video.

Pilot Control4 Pilot Control4 z wyświetlaczem (źródło zdjęcia: www.sydneyhificastlehill.com.au)

Pilot XXI wieku

Pilot, jako urządzenie do sterowania jest znany od dawna, jednak w dzisiejszych czasach, w dobie automatyki, sterowanie za jego pomocą zyskuje nowy wymiar.

Uniwersalny pilot nie oznacza już tylko tego, że za jego pomocą można sterować wszystkimi urządzeniami multimedialnymi. Jego możliwości są znacznie szersze – pozwalają na kontrolę nad niemal całym domem. Rozwiązanie to w praktyce okazuje się bardzo wygodne i z pewnością warte rozważenia podczas wyboru sposobów sterowania do własnego inteligentnego domu.

Leave a Comment

Bezpieczeństwo w inteligentnym domuSypialnia w inteligentnym domu