5 przykładów jak inteligentny dom oszczędza energię

Oszczędzanie energii w inteligentnym domu nie powinno zmuszać domowników do poświęcania swojego komfortu bądź poczucia swobody tylko dlatego, by osiągnąć niższe rachunki za energię. Inteligentne oszczędzanie energii nie wymaga zmian przyzwyczajeń, trybu życia bądź dodatkowych domowych obowiązków.

Jeśli tylko system ma możliwość kontroli oświetlenia, termostatów, oraz innych prądożernych urządzeń, może oszczędzać energię z naprawdę wysoką efektywnością. System inteligentnego domu umożliwi Ci odczuwalne obniżenie kwoty, którą “podziwiasz” za każdym razem, gdy otrzymujesz rachunek za prąd.

Przedstawiamy pięć prostych sposobów za pomocą których system inteligentnego domu oszczędza energię.

1. Wszystko wyłączone

Nigdy więcej nie zostawisz włączonego światła, grającego odtwarzacza muzyki bądź włączonego telewizora. Nieważne, czy wyjeżdżasz do pracy, czy na wakacje, każde pozostawienie niepotrzebnie włączonych urządzeń powoduje marnotrawstwo energii, i w efekcie wyższe rachunki.

Komenda w Twoim smartfonie mówiąca “wyjście” bądź “all off” za jednym naciśnięciem guzika wyłączy wszystko, co powinno być wyłączone podczas Twojej nieobecności. Poza tym zatrzaśnie drzwi frontowe, uzbroi alarm i pozamyka wszystkie okna. Mówiąc prościej, pozostawiasz dom w trybie czuwania.

2. Kurtyna opada

Światło słoneczne może bardzo szybko ogrzać pokoje, powodując niepotrzebne podnoszenie temperatury w klimatyzowanym pomieszczeniu. Zautomatyzowane rolety mogą o określonych porach dnia zasłaniać wybrane okna. Można też zamiast odnoszenia się do wybranych pór dnia zastosować czujniki, które same określą kiedy poziom nasłonecznienia wymaga zasłonięcia okien. Z kolei w czasie zimowym następuje odwrotna sytuacja – system odsłania rolety w czasie nasłonecznienia, zaś zamyka je w razie braku słońca (szczególnie nocą), by zatrzymać nagromadzone ciepło.

3. Temperatura pod kontrolą

By dostosować termostaty do zmian zachodzących w pomieszczeniach trzeba często ingerować w ich ustawienia. Jednak sterowane przez system automatyki, stają się bardziej samodzielne, i już nie wymagają naszego udziału w korygowaniu ich ustawień. Dom dodatkowo zyskuje możliwość synchronizacji statystyk uzyskiwanych przez termostaty z innymi urządzeniami w domu.

Na przykład jeśli późną porą wskażemy systemowi, żeby w pomieszczeniu zgasił wszystkie światła, to dla termostatów będzie to oznaczało, że albo nikogo już w pomieszczeniu nie będzie, albo domownicy idą spać – w obu przypadkach temperatura będzie obniżona o kilka stopni. Podobna sytuacja zachodzi podczas otwarcia okien w danym pomieszczeniu, w tym momencie termostaty również automatycznie wyłączają bądź obniżają ogrzewanie.

4. Cykl pracy wentylatorów

Wentylatory sufitowe pomagają w cyrkulacji ciepłego i zimnego powietrza powodując, że twój system ogrzewania działa bardziej efektywnie. Włączając wentylatory do systemu automatyki możesz ustalić w jakich porach dnia mają być włączone, a kiedy nie.

5. Czujniki ruchu

Używaj czujników ruchu, by mieć pewność, że światła są włączone wyłącznie jeśli ktoś z domowników akurat przebywa w danym pomieszczeniu. Po co marnować energię na światło w pustym pokoju? Większość z nas zdaje sobie sprawę, że dzieci (a także niektórzy dorośli) mają tendencję do opuszczania pomieszczeń bez uprzedniego wyłączenia światła. Czujniki ruchu dają nam pewność, że światło jest włączone tylko wtedy, kiedy ktoś przebywa w danym pomieszczeniu, zaś wyłącza się, kiedy nikt już z danego światła nie korzysta.

Oszczędność i wygoda

Jak widać system inteligentnego domu oszczędza energię w domu na wiele sposobów. Żaden z nich nie wymaga od domowników poświęceń, czy też zmiany trybu życia, wszystko tak naprawdę odbywa się bez ich ingerencji. Dzięki temu oszczędność nie ma negatywnego wpływu na naszą wygodę, a wręcz przeciwnie, potrafi poprawić samopoczucie w momencie gdy przychodzi rachunek za energię.

Wpis inspirowany artykułem zamieszczonym na blogu Control4.

Leave a Comment

MainlineBezpieczeństwo w inteligentnym domu