Elastyczność inteligentnego domu

Elastyczność jest jedną z ważnych cech inteligentnego domu, która jest znacznym wyróżnikiem jeśli chodzi o porównanie do tradycyjnych rozwiązań. To dzięki niej dom w szybkim tempie potrafi dostosować się do każdej sytuacji, czy to wynikającej z potrzeb domowników czy rozwijających się rozwiązań technologicznych.

W artykule postaramy się pokazać w czym przejawia się elastyczność w inteligentnym domu, oraz jakie korzyści daje domownikom.

Dom szyty na miarę

Pierwszy moment, kiedy mamy styczność z elastycznością, ma miejsce już podczas fazy projektowania instalacji domowej automatyki. Od razu odczujesz jak wiele możliwości może posiadać inteligentny dom, których nie oferuje tradycyjne rozwiązanie.

Ważne jest, że nawet nie znając wszystkich możliwość jakie oferuje inteligentny dom, użytkownik może podać swoje wymagania co do funkcjonalności, opisać możliwości których wymaga, a rolą integratora jest stworzenie takiego systemu, który sprosta wymogom klienta.

Projekt inteligentnego domu Stwórz dom na miarę swoich oczekiwań (źródło zdjęcia: www.projektoskop.pl)

Stopniowa realizacja

Kolejnym elementem, w którym przejawia się elastyczność inteligentnego domu jest możliwość rozłożenia w czasie dodawania zaplanowanych funkcji. Najprościej mówiąc, jeśli inwestor chce w swoim domu rozbudowany system, jednak na daną chwilę nie posiada odpowiednich środków na zrealizowanie wszystkiego, integrator tworzy system przygotowany pod późniejszą rozbudowę. Dzięki temu domownicy będą zyskiwać kolejne funkcje stopniowo, a sama rozbudowa nie będzie inwazyjna i nie będzie wymagała dużych nakładów pracy.

Stopniową rozbudowę można zastosować na kilka różnych sposobów. Na przykład można zacząć od zaprogramowania wszystkich funkcji w części dziennej, a następnie zintegrować pomieszczenia prywatne (takie jak sypialnia, gabinet). Inną możliwością jest rozbudowa systemu poprzez dodawanie kolejnych funkcjonalności w całym domu, czyli można zacząć od systemu bezpieczeństwa, następnie zintegrować oświetlenie, w późniejszym czasie ogrzewanie itd.

Rozszerz możliwości o nowe rozwiązania

Każdy lubi korzystać z nowych rozwiązań czy też funkcji, które pojawiają się na rynku. jednak nie zawsze posiadając przestarzały sprzęt, możemy sobie na nie pozwolić. Na przykład posiadając Playstation 2 nie uruchomimy na nim nowych gier, czy mając stary system operacyjny mogą wystąpić problemy z włączeniem nowszych programów.
Inaczej jest z systemem inteligentnego domu. W tym przypadku, jeśli zdecydowaliśmy się na dany system, mający już renomę i długi staż na rynku (jak np. system KNX czy Z-Wave) to możemy być pewni, że nowe urządzenia czy też funkcje będą z nim kompatybilne.

Korzyści jakie zyskujemy dzięki tego typu elastyczności jest kilka. Przede wszystkim jest to oszczędność pieniędzy, gdyż nie musimy się martwić o koszty zmiany systemu na nowszy, czy koszt jego przebudowy. Jedynym wymogiem może być dokupienie nowego urządzenia i jego zaprogramowanie, bądź zaktualizowanie oprogramowania, które udostępnia nowe możliwości. Dodatkowo mamy łatwy dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasze doświadczenia związane z użytkowaniem domu.

Możliwości inteligentnego domu Rozszerzaj możliwości domu (źródło zdjęcia: www.serwisy.gazetaprawna.pl)

W prosty sposób zmień przeznaczenie pokoju

Kolejną dogodnością jaką otrzymujemy dzięki elastyczności inteligentnego domu, jest niezwykle prosta zmiana funkcjonalności danego pomieszczenia. Nie wymaga ona dużej ingerencji związanej z przemeblowaniem czy remontowaniem pokoju, a pozwala w znacznym stopniu zmienić charakter każdego pomieszczenia.

Dobrym przykładem jest tu pokój dziecięcy, którego charakter i funkcjonalność muszą się zmieniać wraz z dorastaniem malca. Początkowo w takim pokoju wystarczą podstawowe funkcje, takie jak sterowanie głównym oświetleniem, temperaturą oraz roletami. Dodatkowo można zablokować możliwość sterowania włącznikami.

Po jakimś czasie można dodawać kolejne funkcje (takie jak np. sterowanie muzyką), zmieniać opcje dostępu tak by dostosować je do wieku dziecka. Następnie dochodzą spersonalizowane sceny, które nasz potomek może ustawić sam, jeśli jest już w wieku, który na to pozwala.

Wiadomo, dzieci dorastają by w końcu opuścić dom rodzinny na dobre. W takim przypadku możemy pozostawiony przez nich pokój zmodyfikować do innych potrzeb. Na przykład zmieniamy całą funkcjonalność, dodajemy nowe opcje, sceny, zaś niepotrzebne usuwamy. Dzięki temu były pokój dziecięcy może w szybki i prosty sposób zmienić się w pokój gościnny, gabinet czy inne pomieszczenie.

Zmieniaj sterowanie pod własne potrzeby

Łatwość z jaką możemy przystosować pomieszczenia do własnych potrzeb, odczuwalna jest szczególnie po wprowadzeniu się i rozpoczęciu korzystania z budynku. Wtedy użytkownik ucząc się różnych scen może w szybki i prosty sposób zmieniać ich ustawienia i elementy w nie wchodzące, dzięki czemu łatwo dostosuje je do własnych potrzeb.

Zmiana przeznaczenie pomieszczenia W łatwy sposób zmienisz pokój swojego dziecka w gabinet (źródła zdjęć: www.cubsmagazine.com, www.homebook.pl)

Personalizuj sterowanie

Personalizacja sterowania to kolejny element, w którym przejawia się elastyczność inteligentnego domu. Każdy domownik może stworzyć własne sceny, które dostępne są tylko dla niego. To samo dotyczy tworzenia harmonogramów i innych ustawień związanych z systemem domowej automatyki.

Jedna elastyczność, wiele korzyści

Jak widzimy elastyczność, jaką daje nam inteligentny dom możemy wykorzystać na wiele sposobów. Jak mówi słownik PWN, elastyczny znaczy “łatwo przystosowujący się do nowych warunków”, i właśnie taki jest inteligentny dom. W prosty i szybki sposób przystosuje się do zmian, czy to związanych z przyzwyczajeniami domowników, czy też tymi wynikającymi z rozwoju technologii i pojawiania się nowych rozwiązań.

Leave a Comment

logo SavantPlanowanie inteligentnego domu