Rzeczy, które musisz wiedzieć planując swój inteligentny dom

Inwestycja w inteligentny dom wiąże się z wieloma wyborami. Jako przyszły użytkownik musisz zdecydować, który system wybrać, jakie funkcje będą dla Ciebie przydatne, czy też które urządzenia w domu mają być włączone do Twojego systemu.

By być gotowym do inwestycji w inteligentny dom, trzeba się odpowiednio przygotować. Mamy dla Was kilka porad, które mają na celu Wam w tym pomóc. Jeśli chcecie być pewni swoich wyborów w trakcie realizacji swojego inteligentnego domu, zapraszamy do lektury.

1. Czytaj, edukuj się, szukaj inspiracji

Na naszym rynku niestety nie ma obecnie dużej ilości źródeł, z których możemy czerpać wiedzę dotyczącą inteligentnych domów, ich funkcjonalności czy dostępnych rozwiązań. Nasz blog stara się wypełnić tę lukę. W artykułach w prosty sposób wyjaśniamy czym jest inteligentny dom, pokazujemy przykłady z życia a także próbujemy obalać mity, które czasem pojawiają się w Internecie.

Na blogu masz okazję głębiej zapoznać się z koncepcją sterowania domem, zaznajomić z się możliwościami inteligentnego domu, dzięki czemu będziesz mógł bardziej świadomie planować funkcjonalność swojego domu. Oczywiście przydatne informacje znajdziesz nie tylko na naszym blogu.

Na przykład na stronie www.tabliczni.pl także znajdziesz artykuły związane z inteligentnym domem, jak również poznasz wiele ciekawych urządzeń związanych z popularnym obecnie trendem, zwanym Internet of Things. Z kolei blog www.inteldom.blogspot.com publikuje artykuły bardziej techniczne, raczej skierowane do osób działających w branży bądź do zaawansowanych użytkowników. Istnieją również ciekawe źródła anglojęzyczne, najlepszym przykładem jest tutaj blog producenta systemu Control4 – http://www.control4.com/blog (jeden z wpisów z tego bloga był inspiracją do stworzenia artykułu, który właśnie czytasz).

Oczywiście wiele przydatnych informacji znaleźć można na stronach integratorów oraz producentów urządzań do inteligentnych domów.

Poświęć trochę czasu, by zaznajomić się z koncepcją inteligentnego domu i jego możliwościami a z pewnością znajdziesz odpowiedzi, jaki wybrać system automatyki oraz jakie funkcjonalności będą odpowiednie dla Ciebie i Twojej rodziny.

placeit

2. Będziesz potrzebował pomocy specjalistów

Podczas gdy samo korzystanie oraz sterowanie inteligentnym domem ma być dla użytkowników proste i intuicyjne, to zaprojektowanie oraz zrealizowanie całego systemu wymaga już specjalistycznej wiedzy. Warto więc skontaktować się ze profesjonalistami działającymi w branży. Z pewnością rozwieją wiele wątpliwości oraz doradzą w kwestii doboru funkcjonalności zgodnych z Twoimi potrzebami.

Specjaliści, zwani w branży integratorami, posiadają wiedzę z zakresu projektowania instalacji inteligentnych domów, jak również samej ich realizacji. Jeśli chodzi o nas posiadamy wieloletnie doświadczenie, realizowaliśmy systemy z bardzo różnorodnymi funkcjami, dlatego jesteśmy w stanie trafnie doradzić funkcjonalność domu pod kątem preferencji oraz stylu życia naszych klientów.

Jeśli masz jakieś pytania związane z inteligentnym domem zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego, bądź też zapraszamy na jedną z naszych grup, które służyć mają właśnie jako miejsca, gdzie każdy może skorzystać z porad specjalistów działających w branży inteligentnych domów.

Linki do grup:
Grupa specjalistów „Inteligentny dom” na LinkedIn
Społeczność „Inteligentny dom” na Google+

3. Przekonaj się na własnej skórze, jak to wszystko działa

Najłatwiej przekonać się czy “automatyzacja to coś dla mnie” poprzez praktyczne sprawdzenie, co może mi ona zaoferować. Na szczęście w naszym kraju jest coraz więcej firm, które posiadają showroomy.

W takich miejscach, każdy zainteresowany inwestycją w system inteligentnego domu, może samodzielnie przetestować różne rozwiązania. Każdy więc ma okazję sprawdzić, czy mu one odpowiadają i w końcu przekonać się, czy dogodności jakie oferuje inteligentny dom będą dla niego przydatne.

Dodatkowo w takich showroomach możemy sprawdzić funkcjonalności oferowane przez różne systemy, zobaczyć urządzenia różnych producentów oraz przekonać się czy rzeczywiście sterowanie za ich pomocą jest tak wygodne i intuicyjne, jak możemy przeczytać na ich stronie internetowej.

Showroom FDtech W naszym showroomie AUTOMATION MUSIC DESIGN możesz samodzielnie przetestować wiele funkcji inteligentnego domu.

4. Inteligentny dom ma rozwiązać Twoje problemy

Inteligentny dom ma być odpowiedzią na wiele Twoich problemów oraz trosk. Podczas rozmyślania nad swoimi potrzebami nie raz Twoja lista życzeń będzie się zmieniać, rozszerzać o kolejne możliwości, czy też stawać się coraz bardziej spersonalizowana.

Niejednokrotnie będziesz bardzo zaskoczony funkcjami jakie może posiadać Twój przyszły inteligentny dom. Najlepszym sposobem by stworzyć swoją idealną listę życzeń, z możliwościami inteligentnego domu, jest zadanie sobie pytań: jakiego rodzaju rozwiązań z zakresu automatyki potrzebujesz, by Twoje życie stało się łatwiejsze, byś mógł mniej się przejmować podczas swoich codziennych aktywności?

Przykłady?
Będąc w pracy martwisz się czasami, czy Twoje dzieci wróciły już ze szkoły. Możemy wyeliminować tę troskę: system inteligentnego domu wyśle Ci wiadomość za każdym razem, gdy ktoś przekroczy próg Twojego domu. Chcesz mieć pewność, że po wyjściu do pracy, w domu zostały wyłączone wszystkie światła i urządzenia? Nie ma problemu, system wyłączy wszystko zaraz po tym jako opuścisz swoją posesję. Może chcesz by pod nieobecność domowników w domu zapalały się i gasiły światła o różnych porach dnia, by wyglądało na to, że cały czas ktoś jest w domu? Z tym też może pomóc Ci system inteligentnego domu.

W inteligentnym domu możesz zautomatyzować swój basen, SPA, ogrzewanie, rolety, okna, bramy elektryczne, system nawadniania ogrodu, drzwi garażowe, światła, muzykę, filmy, system zabezpieczeń, kamery monitorujące i wiele innych urządzeń. Możliwości jest naprawdę sporo, a to które wybierzesz zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i problemów, które chcesz rozwiązać.

5. Spodziewaj się korzyści, których wcześniej mogłeś się nie spodziewać

Kiedy już zamieszkasz w swoim inteligentnym domu, zauważysz wiele możliwości, które pozwolą Ci na zmniejszenie zużycia energii, jednocześnie obniżając rachunki za prąd. Oto kilka ich przykładów, takich możliwości może być znacznie więcej:

  • system inteligentnego domu może kontrolować rolety, ściemniacze oraz włączniki światła obniżając natężenie oświetlenia w całym domu. Członkowie rodziny nie zauważą różnicy, jednak ta, wydawałoby się, mała zmiana może mieć znaczny wpływ na kolejne rachunki za elektryczność,
  • zautomatyzowane termostaty mogą skutecznie kontrolować ogrzewanie we wszystkich pomieszczeniach w taki sposób, by temperatura w nich panująca była wciąż optymalizowana w zależności od potrzeb (inna temperatura w nocy i w dzień, kiedy wychodzisz do pracy itp.),
  • wiele systemów pozwala na monitorowanie zużywanej energii, taka opcja może pokazywać nie tylko w których pomieszczeniach zużywa się najwięcej prądu, ale również, które urządzenia są najbardziej energożerne.

6. Planuj z rozmachem, realizuj stopniowo

Wiele osób, rozpoczynając budowę swojego domu, nawet nie rozważa inwestycji w system domowej automatyki. Wynika to z faktu, że w świadomości większości z nas istnieje przekonanie, że jest to bardzo drogi wydatek. Jednak tak naprawdę automatyzacja domu jest znacznie bardziej przystępna.

Większość systemów inteligentnego domu pozwala dopasować funkcjonalność do planowanego budżetu. Co najważniejsze, nie trzeba przy tym rezygnować z wymarzonych możliwości. Po prostu funkcje inteligentnego domu można realizować stopniowo. Na przykład zacząć od automatyzacji salonu, by następnie dodawać kolejne pomieszczenia, kiedy budżet na to pozwoli.

Bez względu na to, jak dużo pieniędzy planujesz wydać, zacznij od burzy mózgów, wypisując wszystkie możliwości, które widziałbyś w swoim inteligentnym domu. Następnie opracuj listę priorytetów, i od tego zacznij, kolejne elementy z listy można wdrożyć później.

Kiedy rozplanujesz już wszystko, możesz skontaktować się ze swoim integratorem. Pomoże Ci on w stworzeniu harmonogramu z rozplanowanym budżetem oraz rozbudową możliwości, który na końcu zakłada zrealizowanie Twojego systemu marzeń. Nawet jeśli okaże się, że może to trochę potrwać, będziesz posiadał solidne podstawy inteligentnego domu, który może zyskiwać na funkcjonalności z upływem czasu.

Planowanie

Nie musisz od razu inwestować w pełną funkcjonalność inteligentnego domu, całość możesz realizować stopniowo, zgodnie z wcześniej stworzonym harmonogramem.

Bądź pewny swojej inwestycji

Przedstawione powyżej punkty pomogą Ci w podjęciu efektywnych działań, dzięki którym będziesz bardziej pewny podczas podejmowania decyzji związanych z inwestycją w inteligentny dom. Dzięki zastosowaniu się do powyższych porad będziesz w stanie trafnie określić swoje potrzeby, co przełoży się na stworzenie systemu, który w pełni odpowie na potrzeby Twojej rodziny.

Artykuł oparty na wpisie z bloga Control4, który znajduje się TUTAJ

Leave a Comment

Elastyczność w inteligentnym domuDomofon Siedle