Sport w inteligentnym domu

Nasz dom oprócz wypoczynku może nam również służyć jako nasze centrum sportu, w którym zadbamy o aktywność fizyczną, skutecznie poprawiającą nasze zdrowie oraz kondycję.

W tej kwestii inteligentny dom ma naprawdę wiele do zaoferowania. Z jednej strony urozmaica czas spędzony na uprawianiu sportu, z drugiej zaś usprawnia uprawianie danego sportu w domu. W artykule opiszemy kilka przykładów tego, jak system domowej automatyki jest wykorzystywany w kontekście aktywności fizycznej.

Basen – przyjemniejsze pływanie

Przygotowanie pomieszczenia z basenem do tego, by można było z niego komfortowo korzystać może zająć kilka, a nawet kilkanaście minut. W inteligentnym domu cały proces można w znacznym stopniu usprawnić. Wystarczy wybrać (np. w swoim smartfonie) scenę “pływanie” a system automatycznie ustawi oświetlenie i rolety do komfortowego pływania.

Poza tym, jeśli chodzi o basen, bardzo ważną rzeczą jest zadbanie o odpowiednie właściwości wody, ponieważ w przeciwnym wypadku może to źle wpłynąć na zdrowie użytkowników basenu. Inteligentny system, dzięki zastosowaniu czujników może systematycznie sprawdzać, czy stan wody jest utrzymywany na właściwym poziomie. Jeśli coś będzie nie tak, domownicy zostaną od razu o tym poinformowani, np. za pośrednictwem wiadomości sms.

Nowoczesne rozwiązania oferują też kilka możliwości, które umilają czas podczas uprawiania tego sportu. Jednym z ciekawych rozwiązań jest podświetlanie basenu lampami LED. Dzięki zastosowaniu tej funkcji woda w basenie przybiera różne barwy, w zależności od tego, jaki kolor LED wybraliśmy. Efekt robi naprawdę duże wrażenie.

Inną ciekawą funkcją, którą realizowaliśmy w basenie, było jego nagłośnienie. Funkcja o tyle ciekawa, iż dźwięk w pomieszczeniu z basenem jest słyszalny tylko w momencie, gdy osoba znajduje się pod wodą.

Basen w inteligentnym domu Basen – atrakcyjna forma aktywnego spędzania wolnego czasu (źródło zdjęcia: www.lazienkowy.pl)

Zagraj w golfa w swoim domu

Nowe technologie oferują także bardzo ciekawe rozwiązania dla amatorów gry w golfa. Chodzi tu o nowoczesny symulator gry, który pozwala na uprawianie tego sportu bez wychodzenia z domu.

Współczesne rozwiązania oferują niezwykle realistyczne wrażenia w zakresie symulowania lotu piłki. Użytkownicy biorący udział w grze stosują do uderzania swoje kijki, którymi uderzają w prawdziwą piłkę golfową. Symulator oferuje zarówno tryb normalnej gry, jak również istnieje możliwość rozegrania cyklu treningów, które mają na celu polepszenie umiejętności, i przygotowanie do nadchodzącego sezonu.

W inteligentnym domu istnieje możliwość automatycznego przygotowania specjalnego pomieszczenia na czas grania. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, by po chwili ciszyć się z pełnoprawnego pomieszczenia, przeznaczonego do komfortowego korzystania z symulatora golfa.

Symulator gry w golfa W nowoczesnym domu można również grać w golfa (źródło zdjęcia: www.e-konferencje.pl)

Spotkanie przy bilardzie

Jeśli mamy w domu pomieszczenie, w którym przyjmujemy swoich gości i w którym znajduje się barek, stół bilardowy, czy też stół do grania w karty, to również możemy w szybki sposób przygotować nasz pokój pod odpowiedni klimat.

Na przykład jeśli wybierzemy scenę “gra w bilarda”, to w głośnikach w pomieszczeniu zaczyna grać muzyka, którą lubimy słuchać podczas partyjek przy stole. Poza tym włącza się specjalnie oświetlenie stołu, zwiększające komfort grania. Wszystko, by zadbać o jak największy komfort wszystkich przebywających w pomieszczeniu.

Sala do tańca i sala fitness

Kolejnym pomieszczeniem, które może znaleźć się w nowoczesnym domu, jest sala do tańca. Zadaniem systemu inteligentnego jest w tym przypadku zapewnienie odpowiedniego udźwiękowienia całego pomieszczenia, a także zadbanie o to, by na sali panowały optymalne warunki do ćwiczeń dowolnego stylu tańca.

Podobnie sprawa się ma w przypadku sali fitness. Także tutaj system zadba o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, zależną od tego jakie ćwiczenia w danym czasie wykonuje ćwiczący. Poza tym system zadba o wentylację pomieszczenia, dzięki czemu domownicy mają pewność, że co jakiś czas cała sala jest odpowiedni przewietrzona. Również grająca muzyka może być różna w zależności od wykonywanych ćwiczeń, wszystko zależy od preferencji osób korzystających z pomieszczenia.

Sala do tańca i ćwiczeń W swoim domu można też zdecydować się na salę do tańca (źródło zdjęcia: www.dw-jedrol.pl)

Odpoczynek po ćwiczeniach

Oczywiście po wysiłku przychodzi pora na relaks. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się domowe SPA, sterowane poprzez domową automatykę.

Przykładem funkcji, którą można tu wykorzystać, jest zastosowanie automatycznych podajników aromatów – w zależności od sceny, którą wybierze domownik, w saunie będzie użyty inny aromat.

W SPA także zastosować można system multiroom, co pozawala na słuchanie ulubionej muzyki podczas relaksu.

Dodatkowo można urozmaicić korzystanie z tego pomieszczenia poprzez zastosowanie diod LED oświetlających SPA na różne kolory. A jeśli będziemy za długo przebywać wewnątrz, system może nas o tym poinformować alarmem.

Relaksująca kąpiel Po dużym wysiłku przychodzi zasłużona pora na relaks (źródło zdjęcia: www.tradeadvisor.com)

Bądź aktywny w swoim domu

Jak widać w powyższych przykładach, można prowadzić aktywny tryb życia nie wychodząc z własnego domu. W uprawianiu sportu oraz w innych aktywnościach domowników pomoże automatyka domowa, która usprawni przygotowanie pomieszczeń do konkretnych zajęć a także zwiększy komfort domowników podczas uprawiania danej aktywności.

Po ćwiczeniach zaś, domownicy będą mogli w spokoju odpocząć i zrelaksować się w swoim domowym SPA.

Leave a Comment

DOM BEZPIECZNY NA WAKACJE – SYMULACJA OBECNOŚCISPA