Seria systemy: Control4

Dla wszystkich tych, którzy chcieliby lepiej poznać konkretne systemy inteligentnego budynku, aby bardziej świadomie rozmawiać ze swoim integratorem/inwestorem/klientem, proponujemy serię artykułów na ten temat. Każdy dotyczyć będzie jednego systemu, opisując jego mocne i słabe strony, typ i pochodzenie. Kolejnym prezentowanym przez nas systemem jest Control4.


Control4 jest amerykańską marką, która posiada swoją główną siedzibę w Salt Lake City. Obecnie system ten należy do światowej czołówki systemów automatyki domowej. Control4 pozwala sterować wszystkimi instalacjami w domu, przy pomocy jednego urządzenia.

control4 inteligentny dom

Możliwości

Firma Control4 podczas swojej początkowej działalności zajmowała się realizacją multiroomów. Dlatego też wciąż duży nacisk kładzie na multimedialną stronę inteligentnego domu. Dzięki rozwiązaniom systemu firmy użytkownik ma możliwość m.in. bardzo łatwego zarządzania domowymi multimediami, bez konieczności posiadania odtwarzacza w każdym pomieszczeniu. Obecnie możliwości Control4 oferują pełen zakres oferty inteligentnego domu, dołączając do funkcji zaawansowanego przesyłania obrazu i dźwięku sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją i innymi domowymi instalacjami .

Jak wygląda komunikacja między urządzeniami w domu?

technologia ZigBee

Za komunikację między urządzeniami Control4 odpowiada technologia ZigBee. Jest ona oparta na bezprzewodowej technologii komunikacji, jednak różni się zasadami działania od innych standardów, takich jak np. Wi-Fi. W ZigBee pośrednikiem danych jest każdy element systemu, niezależnie czy to przełącznik światła czy zamek w drzwiach. Dzięki temu komunikacja między urządzeniami jest bardzo szybka, co w dużym stopniu usprawnia sterowanie inteligentnym domem.

Należy jednak dodać, iż standard komunikacji wykorzystywany przez Control4 nie sprawdza się w transmisji sygnału audio i video, w tym miejscu używa się tradycyjnego przewodowego połączenia.

Elastyczność

Dzięki temu, że Control4 jest systemem bezprzewodowym można zainstalować go w już wykończonych domach. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest fakt, iż bezprzewodowy charakter systemu pozwala na jego późniejszą łatwą rozbudowę i poszerzenie możliwości bez kucia ścian i zakładania dodatkowego okablowania.

Typ systemu

Control4 należy do systemów zamkniętych, przez co działają w nim urządzenia wyprodukowane tylko przez Control4. Oznacza to, że jeśli użytkownik będzie chciał rozszerzyć możliwości swojej instalacji bądź dokupić do systemu nowy sprzęt, będzie zmuszony do zakupu urządzeń kompatybilnych z systemem. Jest to w pewnym stopniu ograniczenie, ale gwarantuje też bezproblemowe i płynne działanie całej konfiguracji. Warto jednak dodać, iż Control4 współpracuje z wieloma markami związanymi z elektroniką i automatyką, są nimi m.in.: Somfy, Honeywell, LG czy Philips (lista wszystkich partnerów).

Co ważne w przypadku instalacji inteligentnego domu w systemie Control4, istnieje możliwość integracji produktów w standardzie KNX/EIB, a także innych, mniej popularnych jak np. XComfort Moeller czy Legrand MyHome.

Wszechstronność

Control4 wykorzystywany jest zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w celach biznesowych takich jak biura, restauracje, hotele czy też centra fitness.

System amerykańskiego producenta dostępny jest również w Polsce. Istnieje kilka firm będących przedstawicielami Control4 na rodzimym rynku, oferujących pełną paletę możliwości systemu.

Leave a Comment

CEDIAWłączniki w inteligentnym domu