W wolnym czasie lubimy oglądać filmy. Na każdy seans najchętniej wybralibyśmy się do kina, ponieważ w tym miejscu jego odbiór jest dużo ciekawszy. Nie zawsze jednak mamy czas i chęci na wychodzenie z domu, poza tym repertuar w kinach jest najczęściej ograniczony do nowości.
Najlepszym rozwiązaniem okazuje się kino w domu, które oferuje widzowi podobne doznania jak w zwykłym kinie, dając przy tym możliwość oglądania dowolnej pozycji z domowej biblioteki i co najważniejsze, nie wymaga wychodzenia z domu. W naszym artykule pokażemy Wam jak może wyglądać prawdziwe domowe kino.
Kino w salonie
Odpowiednia aranżacja
Decydując się na kino w salonie szczególną uwagę zwrócić należy na odpowiednią aranżację pomieszczenia, szczególnie, że nie będzie ono służyło tylko jako domowe kino. Najważniejszymi elementami są: odpowiednie rozmieszczenie głośników, dobre usytuowanie ekranu, kanapy i innych miejsc siedzących.
W pomieszczeniu należy też zadbać o odpowiednie oświetlenie. W przypadku wielofunkcyjnego salonu najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kilku obwodów oświetleniowych, w tym takich z możliwością ściemniania/rozjaśniania.
Kolejnym ważnym elementem są żaluzje bądź rolety, które również mają wpływ na naświetlenie, a tym samym na odpowiedni (kinowy) nastrój podczas sensu filmowego.
Twój salon w kilka chwil może zmienić się w niepowtarzalną salę kinową (źródło zdjęcia: www.geckohomecinema.co.uk)
Jaki ekran jest najlepszy?
Jeśli chodzi o to, na czym najlepiej oglądać filmy, to polecamy inwestycję w dobrej jakości projektor, wtedy można poczuć się jak w prawdziwym kinie. W salonie dobrym rozwiązaniem jest montaż urządzenia w suficie, projektor może być umieszczony na specjalnej windzie, która wysuwa się z sufitu na czas projekcji filmu.
Podobne rozwiązanie można zastosować w przypadku ekranu do projektora, który wysuwa się tylko na potrzeby seansu. Dzięki takim rozwiązaniom w salonie w ogóle nie widać, że służy jako domowe kino, jednak gdy mamy ochotę na seans filmowy, w kilka chwil zmienia się nie do poznania.
Projektor plus wysuwany ekran to najlepsze rozwiązanie do oglądania filmów (źródło zdjęcia: www.intoav.com)
Scena kino – wygoda i oszczędność czasu
Jednak, by przygotować salon do seansu musimy wykonać kilka czynności, zarówno przed jak i po nim. Musimy zasłonić wszystkie rolety, ustawić odpowiednie oświetlenie, wysunąć projektor i ekran oraz włączyć odtwarzacz blu-ray. Wszystkie te czynności może wykonać za nas inteligentny dom, wystarczy wybrać scenę “kino w salonie”, a system automatycznie wykona wszystkie opisane wyżej czynności, podczas gdy my siedzimy już wygodnie w fotelu.
Pomieszczenie kinowe
Jak pisaliśmy na początku, najlepszym rozwiązaniem w przypadku domowego kina jest wydzielone pomieszczenie, przeznaczone do seansów filmowych. Takie pomieszczenie kinowe zdecydowanie przewyższa salon, głównie z punktu widzenia jego odpowiedniego nagłośnienia i wielkości ekranu.
Pomieszczenie przeznaczone tylko pod domowe kino daje nowe możliwości (źródło zdjęcia: www.sensoryintegrated.co.uk)
Zacznij od projektu
Przede wszystkim na takie pomieszczenie najlepiej zdecydować się już podczas fazy projektowania domu. Powodem tego jest fakt, iż należy odpowiednio wygłuszyć ściany pomieszczenia oraz zadbać, by jego powierzchnia wynosiła co najmniej 25m2 a wysokość około 2,6m. Ważne jest również zaprojektowanie oraz rozprowadzenie okablowania, by bez przeszkód można było zamontować urządzenia w najbardziej optymalnym miejscu.
Dobry dźwięk to podstawa
W pokoju kinowym można również rozmieścić głośniki w taki sposób, by jak najlepiej oddawały dźwięk w filmie. Obecnie do wyboru mamy naprawdę sporo systemów dźwięku przestrzennego, najpopularniejsze z nich to:
System 2.0 – kanałowy,
System 2.1 – kanałowy,
System 5.0 – kanałowy,
System 5.1 – kanałowy,
System 7.1 – kanałowy i jego odmiany (np. Dolby ProLogic IIz)
System 9.1 – kanałowy i jego odmiany (np. Dolby ProLogic IIz, Dolby Atmos, Auro-3D)
System 11.1 – kanałowy i jego odmiany (np. DTS Neo:X, Dolby Atmos, Auro-3D)
System 11.2 – kanałowy,
W wyborze odpowiedniego systemu jak również umiejscowieniu wszystkich głośników pomóc może akustyk. Część firm integratorskich, współpracuje z takimi osobami. Nasz FDtech współpracuje z salonem audio FUSIC, który może pochwalić się specjalistami z najwyższej półki.
Rozsiądź się wygodnie przed seansem
Poza tym do naszego kina domowego możemy zakupić odpowiednie miejsca do siedzenia i ustawić je optymalnie pod potrzeby oglądania filmu. Na rynku znaleźć można ciekawe kanapy i fotele bardzo dobrze pasujące do tego typu pomieszczeń, są również modele przeznaczone specjalnie do pomieszczeń kinowych.
Jedyne takie kino na świecie
Zaletą dedykowanych pod kino domowe miejsc jest również to, że można je zaaranżować właśnie pod klimat seansów filmowych. Na przykład stworzyć wnętrze rodem z ulubionego filmu (Gwiezdne Wojny, Władca Pierścieni itp.), bądź jak najlepiej oddać klimat prawdziwego kina – słyszeliśmy o rozwiązaniu, w którym przed wejściem stała atrapa kasy biletowej oraz wewnątrz znajdowała się maszynka do popcornu.
Każdy może stworzyć swoje własne, niepowtarzalne kino w domu. Na zdjęciu pomieszczenie kinowe fana Władcy Pierścieni (źródło zdjęcia: www.avx.hu)
Automatyka w domowym kinie
Oprócz wspomnianej wcześniej sceny “kino”, system automatyki oferuje kilka innych przydatnych funkcjonalności.
Przede wszystkim daje użytkownikowi możliwość zarządzania całą bazą multimedialną za pomocą wizualizacji uruchomionej np. na tablecie. Siedząc przed ekranem możesz wybrać dowolny film z kolekcji, bez konieczności szukania właściwej pozycji na półce, czy zmieniania płyty w odtwarzaczu.
W inteligentnym domu całą bibliotekę multimedialną masz zawsze pod ręką (źródło zdjęcia: www.finitesolutions.co.uk)
Posiadając panel sterowania postawiony zaraz przy fotelu możesz bez przeszkód sterować wszystkimi funkcjami kina (przełączać pomiędzy odtwarzaczem blu-ray, przeglądarką internetową, konsolą do gier, czy telewizją satelitarną) a także instalacjami w innych pomieszczeniach (wyłączyć światła w innym pokoju, zamknąć wszystkie okna na parterze itp.). Panel sterowania pozwala również odbierać połączenia z domofonu bez konieczności odrywania się od seansu.
Stwórz własne kino
Prawdziwe domowe kino można rozwiązać na dwa podstawowe sposoby. Pierwszym z nich jest stworzenie salonu, który na potrzeby seansu zmienia się w kino, drugim zaś jest zaplanowanie oddzielnego, dedykowanego pomieszczenia. Najciekawszym rozwiązaniem wydaje się oczywiście ta druga opcja, jednak z odpowiednią aranżacją wnętrza oraz z zastosowaniem domowej automatyki również salon może okazać się bardzo ciekawą alternatywą dla kina tradycyjnego.