7 czynności, które wykona za Ciebie inteligentny dom

Pomyśl ile czasu poświęcasz na codzienne czynności takie jak: podnoszenie rolet, otwieranie i zamykanie okien, zarządzanie temperaturą, czy podlewanie ogrodu? Wyobraź sobie, że prawie 50% tego czasu możesz przeznaczyć dla siebie – na dodatkową pracę lub na relaks. Dziś prezentujemy 3 z 7 czynności, które dom wykona za Ciebie.

1. Sterowanie światłem

Inteligentny dom służy nie tylko do wyłączania niezgaszonych przez nas świateł (choć często jest wyłącznie z tym kojarzony), inteligentny dom oferuje o wiele więcej świetlnych możliwości, które oszczędzą nasz czas.

Ciekawą funkcją jest zarządzanie scenami. Dotychczas, aby stworzyć w danym pomieszczeniu romantyczny nastrój włączaliśmy wybrane punkty oświetleniowe i ręcznie ustawialiśmy poziom ich natężenia. W inteligentnym budynku wystarczy jedno wciśnięcie klawisza. W momencie możemy także zamienić przyciemniony salon kinowy, w imprezową salę taneczną podświetloną kolorowymi lampkami RGB – co szczególnie przydaje się gdy wpadają znajomi. Wszystko zależy jedynie od naszej wyobraźni.

Podobnie można aranżować oświetlenie ogrodu. Ustawiamy w systemie kilka kreacji, by później jedynie włączać tę, na którą akurat mamy ochotę. Ogród pozostaje zawsze ciekawy, a my oszczędzamy swój czas. 🙂

Inteligentny dom umożliwia sterowanie WSZYSTKIMI lampami znajdującymi się na terenie posesji z dowolnego jej miejsca. Dom nie wymaga już od nas wstawania z sofy, bądź wygodnego fotela, gdy chcemy zmienić poziom oświetlenia, bo akurat skończyliśmy oglądać film i mamy ochotę poczytać książkę. Wieczorem wszystkie światła wyłączymy wygodnie leżąc w swym łóżku. Funkcja ta przydaje się szczególnie gdy mamy małe dzieci, które lubią zasypiać przy zapalonej lampce.

2. Sterowanie roletami i markizami

Poranne wstawanie, upał na zewnątrz, oślepiające światło słoneczne, wyjście do pracy, oglądanie filmu, zapadający zmrok, pójście do spania – wszystkie te sytuacje związane są z podnoszeniem lub opuszczaniem przez nas rolet. Wymaga to nie tylko czasu i sporego wysiłku (chyba, że mamy rolety elektryczne), ale i nierzadko obejścia całego domu. Inteligentny dom proponuje dwa rozwiązania problemu.

Pierwszy polega na zarządzaniu wszystkimi roletami z jednego urządzenia sterującego. Mamy ochotę na seans filmowy – wystarczy jeden przycisk, by zasunąć wybrane rolety; postanawiamy nagle podnieść je w całym domu – nie ma problemu.

Drugim rozwiązaniem jest całkowita automatyzacja procesu podnoszenia i opuszczania rolet. Rano, o wybranej przez nas godzinie, podniosą się same, a gdy zamkniemy za sobą drzwi wychodząc do pracy same zasłonią okna. Podobnie wieczorem, kiedy inteligentny dom „zauważy”, że zapada zmrok, czy gdy nasłonecznienie w danych pomieszczeniach będzie zbyt duże. My nie będziemy musieli robić nic.

Markizy natomiast, dzięki stacji pogodowej, same rozwiną się, gdy nasłonecznienie przekroczy pożądany przez nas poziom oraz zwiną, gdy zacznie wiać porywisty wiatr.

3. Zarządzanie temperaturą

Inteligentne ogrzewanie sprawia, że zawsze przebywamy w pomieszczeniach o optymalnej temperaturze. Nie musimy więc tracić czasu na ustawianie najkorzystniejszej temperatury w domu – system zrobi to sam, zgodnie z danymi mu wcześniej wytycznymi.

Temperatura będzie dostosowywać się do tego co robimy. Automatycznie obniży się, gdy wyjdziemy z domu, by wzrosnąć gdy do niego powrócimy. Nie musimy nawet podchodzić do panela. Dodatkowo możemy ustawiać różny poziom ciepła w poszczególnych pomieszczeniach, z dowolnego miejsca w domu. Uważamy, że u dzieci w pokoju jest zbyt chłodno? Nie odrywając się od wykonywanych czynności w kilka sekund sprawimy, że temperatura w ich pokoju zacznie się podnosić.

4. Sterowanie wentylacją

Rano, po obudzeniu się w dusznym otoczeniu (co już samo w sobie nie jest przyjemne) zrywamy się z łóżka, aby otworzyć okno. Wreszcie wpada świeże powietrze. W inteligentnym domu wstawać nie musimy. Budzimy się zawsze w komfortowych warunkach (co przecież dobrze wpływa na nasze samopoczucie). Wszystko to dzięki wentylacji, która przez cały czas dba o odpowiedni poziom świeżego powietrza we wnętrzach naszego domu.

Wentylacja spełnia również rolę chłodzącą budynek. Gdy w domu temperatura osiągnie zbyt wysoki poziom, inteligentny system sam uruchomi odpowiedni poziom wentylacji. Przy tym skupi się na osiągnięciu jak najlepszego efektu – zrobi to w jak najkrótszym czasie lub przy zużyciu jak najmniejszej ilości energii. Nie dość, że uruchomi wentylację za nas, to zrobi to jeszcze efektywnie.

5. Otwieranie i zamykanie okien

Mimo posiadania wentylacji, okna jednak czasem otwieramy :). Niestety często zdarza się, że zapominamy je później zamknąć… A tu za oknami zima. Ogrzewanie szaleje, a cała płynąca z niego energia ucieka na zewnątrz. Albo inny przypadek: wyruszyliśmy właśnie na spotkanie ze znajomymi i w środku drogi zawracamy, by zamknąć okno znajdujące się na parterze. Przypuszczam, że takie sytuacje spotkały nie jeden raz każdego z nas.

W inteligentnym domu taki stan rzeczy nie ma racji bytu :). Weźmy znów przypadek zimowy. Co robi inteligentny system? Powiadamia nas o otwartym oknie oraz o stratach energetycznych, które są z tym związane, lub sam zamyka okno (jeśli mamy zamontowane na nim siłowniki). W przypadku pozadomowym inteligentny dom powiadomi nas o niedomkniętych oknach, podczas uzbrajania alarmu lub sam je zamknie (jeśli posiadamy siłowniki :)).

6. Sterowanie prądem

„Zapomniałeś wyłączyć z prądu żelazko? Od dziś nie musisz się tym przejmować! Inteligentny dom zrobi to za Ciebie.” – oto sztandarowy przykład większości firm integrujących systemy automatyki budynkowej. Pomimo tego, że ID już wkrótce do wyłączania żelazek nie będzie potrzebny (producenci tego podstawowego dla nas sprzętu sami wprowadzają rozwiązania, mające na celu samowychładzanie się powierzchni prasującej), przyda się do wyłączania urządzeń domowych w innych sytuacjach.

Coraz więcej mówi się o stratach energetycznych jakie emitują urządzenia pozostawione w stanie czuwania. Uważa się, że gdyby każdy z nas wyłączał całkowicie przynajmniej połowę urządzeń domowych do atmosfery dostałoby się ponad 1 mln ton CO2 mniej. Nie mówiąc już o kilkuset złotych oszczędności rocznie (jeśli takich urządzeń mamy wiele). Inteligentny dom automatycznie będzie odcinał prąd w gniazdkach, do których podłączony jest taki sprzęt. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy mnóstwo czasu i energii, ale też zadbamy o środowisko naturalne.

Oczywiście zdalne wyłączanie urządzeń takich jak żelazko, również mocno ułatwi nam życie.

7. Podlewanie ogrodu

Inteligentny dom podleje za nas ogród, pozwalając nam w naszej zielonej przestrzeni zająć się tym, co naprawdę kochamy. Co więcej, system dopasuje dawkę wody do wymagań roślin. Możliwe jest to dzięki czujnikom wilgotności gleby zamontowanym w podłożu. Wysyłają one informacje o stanie ziemi do systemu, a ten dobiera odpowiednią do uzyskanych danych ilość wody. Ogród podlewany będzie również podczas naszej nieobecności w domu.

Zaprezentowane 7 czynności nie wyczerpuje oczywiście wszystkich możliwości przerzucania naszych zadań na dom. To tylko najważniejsze przykłady. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Pamiętajmy, że dzięki takim rozwiązaniom możemy zaoszczędzić do 40-50% czasu, który poświęcaliśmy dotąd na wykonanie tego typu domowych zadań.

 

Leave a Comment

Domowy seans filmowyPrzykładowe ramki do iPada