Relacja z IFA 2016

Komputery, telewizory, sprzęt AGD, drony, telefony – mnóstwo urządzeń i kilka ciekawych koncepcji. Tak w paru słowach opisalibyśmy targi IFA, które miały miejsce w dniach 2-7 września w Berlinie. Wybraliśmy się tam, aby zobaczyć, co w elektronicznej trawie piszczy. Oto nasze wrażenia i obszerna fotorelacja.

IFA to jedne z największych targów elektroniki użytkowej na świecie. Powierzchnię wystawienniczą stanowi 27 dwupoziomowych hal podzielonych na siedem sektorów. Największą część zajmowała w tym roku strefa Home & Entertainment Electronics, w obrębie której znalazły się również rozwiązania przeznaczone dla inteligentnych domów.

Wśród ogromu sprzętu elektronicznego znaleźliśmy kilka ciekawych naszym zdaniem rozwiązań, którymi chcemy się z Wami podzielić. Jakie są nasze wrażenia? Co nas zaskoczyło? Zobaczcie.

Audio i wideo

Zaczniemy dość przewrotnie, bo nie od smart urządzeń przeznaczonych do domów, których na IFA było całkiem sporo, ale od telewizorów i głośników, których było jeszcze więcej.

Bez wątpienia możemy stwierdzić, że technologia OLED zagościła w telewizorach na dobre. Swoje modele w tej kategorii prezentowała większość znanych marek. Nie jest to dla nas zaskoczeniem, ponieważ jakość obrazu w tych urządzeniach jest rzeczywiście imponująca.

Idealna czerń i intensywne nasycenie kolorów – to główne cechy wyróżniające matryce wykonane w tej technologii. Efekt ten osiągany jest dzięki pikselom OLED, z których każdy emituje własne światło, nie wymagając dodatkowego podświetlenia, jak to ma miejsce w przypadku technologii LED. Różnicę widać gołym okiem:

LD OLED LED vs. OLED to jak Księżyc vs. Słońce 😉

Na targach takich jak IFA prezentowanych jest mnóstwo rodzajów telewizorów – dokonanie wyboru spośród setek modeli z pewnością nie jest łatwe. Oprócz zastosowanej technologii i parametrów, które w poszczególnych wersjach często są zbliżone, decydującym wyróżnikiem może stać się design produktu. W tej kategorii naszą uwagę zwróciły dwie marki: Loewe oraz Bang&Olufsen.

telewizor Loewe Loewe stawia na minimalizm i lekkość konstrukcji

 

 

Bang and Olufsen BeoVision Horizon urzeczywistnia filozofię marki B&O – mobilny telewizor, którego parametry umożliwiają umiejscowienie w dowolnym miejscu w domu

Głośniki Bang&Olufsen Głośniki Beosound od Bang&Olufsen to niezwykła jakość dźwięku ukryta w pięknej formie

Targi to doskonała okazja dla producentów, aby w kreatywny sposób zaprezentować maksimum możliwości swojego produktu. Oryginalne i efektywne stoisko przyciąga więcej odwiedzających, którzy mogą bliżej poznać naszą markę oraz na długo zapamiętać przedstawione przez nas pomysły.

W kwestii niestandardowego podejścia do ekspozycji produktu na IFA naszym faworytem zostało LG. Firma z rozmachem przeniosła nas w inny świat, pobudzając wyobraźnię i jednocześnie mocno eksponując zalety swojego produktu. Instalacja z 200 telewizorów OLED tworzących tunel prowadzący do hali wystawienniczej LG zdecydowanie robiła wrażenie. Kto z nas nie marzyłby o podobnej konstrukcji w swoim domu?

LG zaskoczyło nas rozmachem a marka Hisense wielkością ekranu – 98 cali, oczywiście w technologii OLED robi wrażenie 🙂 Taki telewizor doskonale sprawdzi się w przestronnym salonie czy domowej sali kinowej.

Telewizor Hisense 98" Telewizor Hisense 98″
 

A co jeśli nie OLED? Może przezroczysty telewizor? Gdy jest wyłączony, pozostaje praktycznie niewidoczny, dzięki czemu idealnie wkomponuje się w minimalistyczne wnętrze.

Przezroczysty telewizor Propozycja dla osób, które lubią, gdy technologia pozostaje w ukryciu

 

Sony zaprosiło nas do swego domu

Zdecydowanie największe wrażenie zrobiło na nas Sony i to nie dzięki przedstawieniu rewolucyjnego telewizora czy telefonu. Podczas niezwykle ciekawego pokazu marka zaprezentowała nietypowe podejście do sterowania domem, zgodnie z którym technologia pozostaje w ukryciu i dostosowuje się do potrzeb użytkowników. Japoński producent potwierdził tym samym, że możemy korzystać z innowacyjnych rozwiązań bez konieczności wypełniania naszych domów dziesiątkami urządzeń.

 

Ukryty głośnik od Sony Głośnik ukryty w lampie – technologia, której nie widać
Lampa i głośnik w jednym od Sony Ta lampa idealnie sprawdzi się np. podczas letnich wieczorów w ogrodzie – wprowadzi romantyczny nastrój nie tylko za pomocą światła, ale i klimatycznej muzyki

Na czym polega koncepcja Sony? Wyobraźmy sobie, że po przebudzeniu jednym ruchem ręki sprawiamy, że na naszej podłodze wyświetla się zegar – wiemy już, że niestety pora wstawać – a na suficie pojawia się aktualna prognoza pogody, w ciekawy sposób informująca nas np. o tym, aby wychodząc do pracy wziąć ze sobą parasol.

Sprawdzanie aktualnej pogody Dziś czeka nas deszczowy dzień 😉

Realizację opisanych funkcji umożliwia integracja zamontowanych w domu projektorów, które sterowane są za pomocą gestów. Taki sposób kontroli domowych urządzeń wydaje się niezwykle intuicyjny i przyjemny. Część zaprezentowanych przez Sony rozwiązań znajduje się dopiero w fazie prototypu, ale widzimy w nich duży potencjał i z niecierpliwością czekamy, aż trafią na rynek.

Przeglądanie zdjęć z projektora Jak pokazać znajomym zdjęcia z wakacji?

 

Projekcja zdjęć Ze stołu machnięciem ręki “przerzucić” je na ścianę 🙂
 

Zaproponowany przez Sony sposób zarządzania multimediami umożliwia przełączanie dźwięku i obrazu pomiędzy wszystkimi urządzeniami w domu, dając wygodę i komfort użytkowania. W ten sposób bez problemu możemy dokończyć oglądanie naszego ulubionego serialu w łóżku przed snem, mimo że wcześniej wyświetlany był w salonie. Jeden ruch ręki i gotowe 🙂

Smart Home

Targi IFA utwierdziły nas również w przekonaniu, że rynek inteligentnych rozwiązań domowych prężnie się rozwija. Podczas zwiedzania na każdym kroku trafialiśmy na marki prezentujące swój sposób na uproszczenie życia w domu.

Smart Home Nadszedł czas na Smart Home
 

Inteligentny dom Inteligenty dom w duuuuużym uproszczeniu 😉

 
Integracja instalacji Inteligentny dom to przede wszystkim integracja wszystkich instalacji[

 

Ciekawe podejście do integracji urządzeń domowych zaprezentowała firma digitalSTROM. Odpowiadając na potrzeby użytkowników, którzy posiadając tradycyjną instalację elektryczną, marzą o automatyce w domu, zaprezentowali ciekawe rozwiązanie.

digitalSTROM Jak widać frekwencja na stoisku digitalSTROM dopisywała
 

Przełączniki tej firmy umieszczone w różnych miejscach na łączu elektrycznym, umożliwiają integrację sprzętów w domu. Dzięki temu możemy w prosty sposób uruchomić grupę funkcji, co znacząco podnosi komfort życia w domu (nie musimy już np. włączać każdego źródła światła osobno). Rozwiązanie to pozwoli przemienić tradycyjny dom w inteligentny, bez konieczności wymiany całej instalacji.
Warto wspomnieć, że podobne narzędzie, system LOOX , oferuje polska firma BNT.

Przełączniki digitalSTROM Nie, to nie są klocki LEGO – to przełączniki digitalSTROM 🙂
Na tegorocznych IFA być może za mało było innowacyjnych rozwiązań i spektakularnych premier, targi te umożliwiły jednak dostrzeżenie kierunku, w którym zmierza technologia. W jednej relacji nie sposób opisać wszystkie produkty, które zaprezentowane zostały odwiedzającym, dlatego w artykule przedstawiliśmy Wam kilka koncepcji, które naszym zdaniem obecnie stają się standardem lub pretendują na to miano w przyszłości. Czy tak się stanie? Czas pokaże 🙂

Leave a Comment