Podstawowe sceny i harmonogramy w inteligentnym domu

Sterowanie inteligentnym domem w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu scen oraz harmonogramów. Automatyzują one wiele czynności, które wcześniej trzeba było wykonywać samodzielnie, co znacząco oszczędza czas domowników oraz sprawia, że życie staje się łatwiejsze.
Przedstawiamy kilka przykładów scen oraz harmonogramów.

Sceny podstawowe

Sceny podstawowe to takie sceny, które można z powodzeniem zastosować w każdym domu. Są one związane z codziennym trybem życia każdego z domowników, co oznacza, że automatyzują pewne czynności, które najczęściej wykonujemy w przypadku danej sytuacji.

Scena „poranna”

Kiedy wstajemy rano możemy, przy użyciu tylko jednego przycisku, włączyć w pomieszczeniu naszą ulubioną playlistę, odsłonić rolety oraz przygotować gorącą kąpiel w łazience. Wszystko zależy od naszych preferencji i czynności, które chcemy zautoamtyzować wstając rano z łóżka.

Scena poranna źródło zdjęcia: www.dziennik.pl

Scena „sen”

Podobnie ma się sytuacja ze sceną, którą można nazwać “sen”. W tym przypadku, przed pójściem spać, również możemy ustalić szereg czynności, które wykonają się po wciśnięciu jednego przycisku. Tymi funkcjami mogą być przykładowo: zasłonięcie wszystkich rolet w domu, zgaszenie światła w sypialni oraz w pokoju dziecka. Wszystko to można zrobić nie ruszając się nawet z łóżka.

Scena „kino domowe”

Inną sceną, która będzie przydatna praktycznie w każdym domu, jest scena “kino domowe”. Po wybraniu tej sceny opuszczają się rolety w danym pomieszczeniu, światło się przyciemnia do odpowiedniego poziomu, a także włącza się (bądź wysuwa ze ściany) telewizor oraz kino domowe z nagłośnieniem.

Scena kino źródło zdjęcia: www.static.frazpc.pl

Scena „impreza”

Sceną mniej standardową, jednak nie mniej przydatną, jest scena “impreza”. Jak sama nazwa wskazuje, może być ona uruchomiona, kiedy zaprosiliśmy większą ilość gości. Po wybraniu tej sceny, we wszystkich pomieszczeniach zaczyna grać ta sama muzyka. Dodatkowo wentylacja zostaje włączona na najwyższy bieg, by zwiększyć przepływ powietrza w całym domu.

Jeśli z kolei nasza impreza ma odbyć się w ogrodzie, po załączeniu odpowiedniej sceny, na czas jej trwania zablokujemy zraszacze. Dodatkowo włącza się światło w domu i ogrodzie, a na tarasie zostaje włączona muzyka.

Sceny a bezpieczeństwo

Sceny mogą również okazać się bardzo przydatne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo domowników. Wszystko to dzięki integracji systemu alarmowego z systemem automatyki domowej.

Scena „wyjście”

Scena “wyjście” daje pewność, że po wyjściu z domu zrobiliśmy wszystko, aby zabezpieczyć budynek. I tak, po wybraniu tej sceny zostaje uzbrojony alarm, zatrzaśnięte zostają wszystkie zamki w domu, zamykają się okna, a także gasną wszystkie światła. W wybranych gniazdkach zostaje również odcięty dopływ prądu, dzięki czemu nie musimy martwić się, że zostawiliśmy włączone żelazko. Wszystko po jednym naciśnięciu guzika.

Dom bezpieczny KWK Promes Bezpieczny dom- Projekt KWK Promes www.kwkpromes.pl/dom-bezpieczny-2

scena na wypadek włamania

W przypadku wykrycia przez nasz system włamania także zadziałać może automatycznie specjalna scena. W zależności od wymagań inwestora, mogą np. zapalić się światła w całym domu oraz odsłonić się rolety, dzięki czemu cały budynek jest dobrze widoczny dla grupy interwencyjnej. Poza tym monitoring włącza się w tryb ciągłego nagrywania, a system multiroom, ze specjalnie nagranym ostrzeżeniem, nakazuje włamywaczowi opuścić budynek.

scena przeciwpożarowa

Jeśli jeden z rozmieszczonych w domu czujników dymu wykryje dym, system załączy scenę “alarm przeciwpożarowy”. W tym momencie w pomieszczeniu, w którym rozniecił się ogień, następuje zamknięcie okien i drzwi oraz zostaje wyłączona centrala wentylacyjna (minimalizacja dostarczania tlenu). Wszyscy mieszkańcy dostają również powiadomienie o wystąpieniu zdarzenia poprzez wiadomość sms oraz email.

Ważne jest aby działanie tej sceny skonsultować ze strażą pożarną, ponieważ w zależności od charakteru domu, jego położenia oraz wielu innych czynników, niektóre funkcją mogą, w naszym przypadku, okazać się niebezpieczne. Dlatego by być pewnym, że scena przeciwpożarowa będzie rzeczywiście zwiększała nasze bezpieczeństwo, skonsultujmy jej działanie ze specjalistami.

Harmonogramy

W inteligentnych domach można również tworzyć przydatne harmonogramy, które mogą spełniać kilka funkcji.

Harmonogram ogrzewania

Harmonogram ogrzewania przede wszystkim zadba o oszczędności. Dzięki niemu można w taki sposób ustawić poziom ogrzewania w domu, aby nie było ono niepotrzebnie używane podczas nieobecności mieszkańców.

Przykładowo, każdego dnia o ustalonej godzinie, kiedy z domu wychodzi ostatnia osoba, ogrzewanie zostaje obniżone o kilka stopni. Z kolei pół godziny przed powrotem pierwszego domownika temperatura zostaje podniesiona. Również na noc poziom ogrzewania zostaje nieznacznie obniżony, co zalecane jest na dobry sen.

iSimplex Harmonogram na wizualizacji iSimplex

Symulacja obecności

Ciekawym przykładem harmonogramu jest symulacja obecności. Używa się jej w przypadku, kiedy dom ma zostać pusty przez dłuższy czas. Dom w którym nic się nie dzieje jest łakomym kąskiem dla potencjalnych włamywaczy, którzy aktywizują się w wakacje, wiedząc, że bogate domy pustoszeją na czas rodzinnego wyjazdu.

W tym momencie z pomocą przychodzi symulacja obecności. Dzięki niej można ustalić, aby każdego dnia o ustalonej godzinie w danym pomieszczeniu zapalało się światło, czy też podnosiły i opuszczały rolety. Funkcje te mają stworzyć wrażenie, że ktoś cały czas przebywa w domu, co z pewnością odstraszy potencjalnych włamywaczy.

Automatyczne podlewanie ogrodu

Ostatni przykład harmonogramu przydatny jest w przypadku domu z dużym ogrodem. Pozwala on na zaprogramowanie automatycznego podlewania, które ma się załączać w ustalone dni o ustalonej godzinie. Harmonogram ten jest niezwykle wygodną możliwością, która zwiększa nasz komfort korzystania z domu, a także znacząco wpływa na oszczędność czasu domowników.

Automatyczne podlewanie ogrodu W inteligentnym domu zraszacze w ogrodzie uruchomią się o wyznaczonej porze

Wszystko zależy od potrzeb

Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka najbardziej popularnych scen oraz harmonogramów. Jednak istnieje wiele innych przykładów konfiguracji i ich rodzajów. Wszystko zależy od potrzeb oraz wymagań domowników. Istnieją wizualizacje, które pozwalają na samodzielne tworzenie scen i harmonogramów, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć je samemu :).

Leave a Comment

Włączniki w inteligentnym domuautomatyzacja