Na czym polega praca integratora?

Prawidłowe działanie inteligentnego domu w znacznej mierze zależy od wyboru odpowiednich specjalistów, posiadających konkretną wiedzę oraz, co najważniejsze, doświadczenie z zakresu domowej automatyki. Doświadczenie to wiąże się z opanowaniem umiejętności z zakresu wielu branż oraz przejęciem dużej ilości obowiązków, poczynając od stworzenia projektu, po jego realizację, na programowaniu kończąc.

W branży inteligentnych domów owi specjaliści zwani są integratorami. Co dokładnie należy do obowiązków takich osób? Odpowiedź znajdziecie w naszym najnowszym wpisie.

Projektant i wykonawca w jednym

Jak wspomnieliśmy we wstępie, praca integratora wiąże się z wykonywaniem czynności, które równie dobrze mogłyby być rozdzielone na kilku różnych specjalistów. Zasadniczo obowiązki te można przyporządkować do trzech etapów: etapu projektowego oraz etapu wdrażania projektu w życie i etapu uruchomienia.

Tworzenie projektu

Znając potrzeby klienta, integrator rozpoczyna etap tworzenia projektu systemu domowej automatyki. Na tym etapie niezwykle ważny jest kontakt z przedstawicielami innych branż pracujących w budynku.

Ponieważ domowa automatyka integruje niemal wszystkie instalacje w jeden system (takie jak alarm, oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja, rolety, okna, itd.) Integrator musi z przedstawicielem każdej z branż skonsultować możliwości oraz sposoby integracji konkretnych instalacji z systemem automatyki oraz zaprojektować rozmieszczenie urządzeń i niezbędnych przewodów.

Dodatkowo integrator nawiązuje kontakt z głównym architektem oraz architektem wnętrz, z którymi ustala wszystkie funkcje systemu oraz rozplanowanie urządzeń elektronicznych (takich jak np. lampy, telewizory, domofony czy czujniki alarmowe, które nie mogą być przysłonięte meblem bądź zasłoną). Kontakt ten wiąże się nawet z kilkudziesięcioma spotkaniami, podczas których architekt przedstawia propozycje konkretnych funkcji, zaś integrator sprawdza, czy są one możliwe do zrealizowania oraz szuka sposobów, jak wdrożyć je w danym pomieszczeniu.

W czasie przeprowadzania wszystkich konsultacji integrator tworzy dokładny projekt instalacji inteligentnego systemu (w tym cały projekt elektryczny, rozmieszczenie urządzeń), który uwzględnia wszystkie wytyczne od inwestora, architektów oraz przedstawicieli ekip pracujących w budynku. Jest to bardzo pracochłonne zadanie, które wymaga wiedzy z zakresu wielu innych branż oraz dbałości o każdy detal.

Praca integratora w FDtech Tak w praktyce wygląda praca przy projektowaniu systemu inteligentnego domu w FDtech.

Realizacja projektu

Po zaakceptowaniu projektu następuje etap jego wdrażania. Może on wyglądać różnie w zależności od rodzaju systemu oraz podejścia firmy integratorskiej. W FDtech montaż instalacji elektrycznej oraz okablowania pod system powierzany jest współpracującej ekipie elektrycznej.

Podczas etapu realizacji projektu bardzo ważnym zadaniem integratora jest koordynacja prac pozostałych ekip działających w budynku oraz nadzór nad zgodnością prac z projektem. Jest to istotny element pracy, gdyż od niego zależy, czy wszystkie instalacje będą prawidłowo zintegrowane z systemem, a co za tym idzie, czy wszystko będzie działało zgodnie z intencją użytkowników. Dlatego też integrator kontroluje, czy okablowanie zostało położone prawidłowo, czy inne instalacje również są montowane zgodnie z projektem oraz czy wszystkie urządzenia są rozmieszczone według wytycznych. Nadzór ten wymaga częstej obecności w budynku, dlatego praca integratora wiąże się również z wieloma wyjazdami na budowę.

Na tym etapie następuje także montaż wszystkich urządzeń, którym zazwyczaj również zajmuje się ekipa elektryczna. W części przypadków jednak, pracownicy nie są w stanie zamontować niektórych sprzętów, dlatego część z nich montują integratorzy. Są to zazwyczaj urządzenia odpowiadające za działanie automatyki, na które szczególnie należy uważać, ponieważ każde z nich określić można jako minikomputer (można je porównać do telefonu komórkowego), z własnym procesorem i pamięcią. Należy więc uważać, by któregoś nie uszkodzić, gdyż są to kosztowne produkty. Sam montaż także wymaga obecności integratora w budynku, co wiąże się z kolejnymi wyjazdami.

Etap uruchomienia

Etap uruchomienia polega przede wszystkim na zaprogramowaniu wszystkich urządzeń w taki sposób, by działały zgodnie z wymaganiami przyszłych mieszkańców. Integrator ma do skonfigurowania nawet kilkadziesiąt urządzeń w budynku.

Jego zadaniem jest ustalenie wszystkich funkcji i zależności pomiędzy nimi. Na przykład integrator programuje sekwencję: kiedy o danej porze opuszcza się roleta to system ma włączyć oświetlenie główne w danym pomieszczeniu, a następnie kiedy oświetlenie zostanie wyłączone to system obniża temperaturę.

Kiedy system zostanie zaprogramowany, integrator testuje wszystkie funkcje, czy działają zgodnie z potrzebami klienta. Inwestor wraz z innymi domownikami przez rok od zamieszkania w domu zgłasza integratorom wszelkie uwagi co do działania systemu, na które integrator odpowiednio reaguje, poprzez poprawę/zmianę/wytłumaczenie działania danej funkcji. Warto więc podkreślić, że praca integratora nie kończy się wraz z oddaniem systemu do użytku, ale kontakt z klientem jest utrzymywany jeszcze długo po uruchomieniu domowej automatyki.

Po zaprogramowaniu wszystkich funkcji integrator przechodzi dom i testuje działanie całego systemu. Na filmie jeden z naszych integratorów sprawdza działanie sensorów oraz jedną z funkcji.

CEDIA – zrzeszenie profesjonalnych integratorów

Wybierając firmę, która zrealizuje system inteligentnego domu warto postawić na ludzi z doświadczeniem. Takie osoby dają pewność, że większość funkcji, których inwestor wymaga, zostanie zrealizowana. W przypadku mniej doświadczonych firm należy mieć na uwadze, że dostępna ilość możliwości domowej automatyki może być znacznie ograniczona.

Dlatego, by mieć pewność wysokiej jakości usług i doświadczenia danej firmy warto zwracać uwagę na to, czy wykonawca posiada prestiżowe certyfikaty, takie jak na przykład certyfikat CEDIA.

CEDIA jest organizacją reprezentującą 3500 firm na całym świecie i obsługującą ponad 22 tysiące specjalistów, producentów, projektantów i integratorów produktów i usług z branży automatyki domowej. Firmy należące do CEDIA są gwarantem wysokiej jakości usług oraz bogatego doświadczenia w sferze inteligentnych domów. Więcej na temat tej organizacji można przeczytać w naszym artykule: Czym jest CEDIA i dlaczego warto szukać firm z tym znakiem jakości?

Integrator – człowiek od wielu zadań

Jak widać praca integratora wymaga wielu różnych kompetencji, od projektowania po montaż i prace programistyczne, dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na doświadczenie osób wykonujących instalację. Im bardziej zaawansowany system i większa inwestycja, tym bardziej liczy się wiedza integratorów.

Leave a Comment

Etapy realizacji inteligentnego domuKeep calm and enjoy your home