10 sposobów na relaks w inteligentnym domu

Od pewnego czasu psychologowie biją na alarm – jesteśmy zapracowani, przemęczeni, a co najgorsze – nie potrafimy już efektywnie odpoczywać! Natłok zajęć i nieubłagany upływ czasu dają nam się szczególnie we znaki właśnie teraz, w okolicy Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to pochłaniają nas świąteczne porządki, szał zakupów, pieczenie, gotowanie i cała masa związanych z końcem roku obowiązków służbowych. Dlatego proponujemy, aby nadchodzące wolne dni spędzić w nieco inny niż dotychczas sposób – naprawdę odpoczywając. W tym celu przygotowaliśmy przykłady rozwiązań stosowanych w inteligentnym domu, które ułatwią efektywny relaks.

Rodzinny seans filmowy

Przerwa świąteczna to idealna okazja, aby zebrać całą rodzinę wokół wspólnego zajęcia, np. oglądania tradycyjnych, bożonarodzeniowych hitów. W inteligentnym domu naciśnięcie jednego przycisku, który uruchomi scenę “kino” spowoduje, że w salonie automatycznie ściemnią się światła oraz zasuną rolety. Ponadto, w zależności od posiadanego sprzętu – włączy się telewizor lub projektor a urządzenia audio-video automatycznie uruchomią się w odpowiedniej konfiguracji. Wszystko będzie gotowe na seans jeszcze zanim domownicy zdążą przygotować popcorn.

W tym czasie mogą wybrać film, ponieważ całą bazą multimedialną zarządzają z poziomu wizualizacji, zainstalowanej np. na iPadzie. Za jej pomocą mogą też swobodnie przełączać się pomiędzy odtwarzaczem blu-ray, przeglądarką internetową, konsolą do gier czy telewizją satelitarną.

W domach o dużej powierzchni przydatną funkcją może również okazać się integracja domofonu z systemem multiroom, dzięki czemu, gdy ktoś zadzwoni do naszych drzwi, dźwięk rozlegnie się z głośników umieszczonych w salonie bądź pokoju kinowym. Nie oznacza to jednak, że musimy odrywać się od seansu – zdalna kontrola dostępu pozwoli zobaczyć na smartfonie, kto chce nas odwiedzić oraz wpuścić gościa do środka bez wstawania z kanapy.

Projekt - Sound Sense Projekt – Sound Sense

Relaks ze znajomymi

Nic tak nie pomaga w oderwaniu myśli od przyziemnych spraw, jak spotkanie z przyjaciółmi. Gdy znajomi wpadną do nas z wizytą, aby wprowadzić imprezową atmosferę, wystarczy jednym ruchem ręki uruchomić scenę “impreza”.
Po wybraniu tej sceny w salonie włączy się klimatyczne oświetlenie, np. RGB a dzięki systemowi multiroom, muzyka zacznie odtwarzać konkretną playlistę w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Dla lepszego przepływu powietrza, podczas gdy w pokoju przebywa dużo osób, wentylacja załączy się na wyższe obroty. Co więcej, aby zapewnić domownikom prywatność, automatycznie zasuną się rolety.

Pokój pełen rozrywek

Relaksując się ze znajomymi często sięgamy po gry czy inne formy rozrywki, stąd projektując swój inteligentny dom, warto pomyśleć o specjalnym pomieszczeniu, które będzie przystosowane do tych zajęć. W pokoju takim znajdować się mogą, np. barek, stół bilardowy czy do grania w karty, konsole a nawet symulatory gry w golfa. Dla każdej z tych rozrywek możemy przygotować dedykowaną scenę.

Pokój bilardowy

Na przykład jeśli wybierzemy scenę “gra w bilarda”, w głośnikach zacznie grać muzyka, którą lubimy słuchać podczas partyjek przy stole. Poza tym włączy się specjalnie oświetlenie stołu, zwiększające komfort grania, a pozostałe światła w pomieszczeniu przygasną, tworząc kameralny, klubowy klimat.

Wyjątkowy seans w saunie

Jeśli w swoim inteligentnym domu posiadamy saunę, szary, zimowy wieczór to najlepsza okazja, aby z niej skorzystać. Niestety, przygotowanie takiego pomieszczenia do użytku zazwyczaj pochłania dużo naszej uwagi: musimy włączyć piec oraz przez kilkanaście minut kontrolować, czy sauna jest już dostatecznie nagrzana. Podczas odpoczynku z kolei trzeba pilnować czasu, aby seans trwał zalecaną długość.

Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w inteligentnym domu nie musimy już przerywać obecnie wykonywanych czynności, aby za około pół godziny móc relaksować się w przygotowanej według naszych potrzeb łaźni parowej. Wystarczy na telefonie bądź włączniku wybrać scenę “sauna”, co spowoduje zdalne uruchomienie grzania. Jednak to nie jedyne udogodnienie.

Sauna w inteligentnym domu

Dodatkowo, w saunie i jej okolicach włączy się kameralne oświetlenie oraz relaksująca muzyka, a wnętrze wypełni zapach naszych ulubionych aromatów. Gdy pomieszczenie będzie gotowe do użytku, na smartfonie pojawi się informujący nas o tym komunikat, a gdy zalecany czas odpoczynku dobiegnie końca, inteligentny dom da nam o tym znać w postaci zmiany koloru oświetlenia czy sygnału dźwiękowego.

Dzięki czujnikom system zapewni nam optymalną temperaturę nie tylko podczas seansu, ale i po wyjściu z sauny, abyśmy nie doznali nieprzyjemnego szoku spowodowanego zbyt dużą zmianą temperatury. Wyłączenie wszystkich funkcji odbywa się w taki sam, prosty sposób, jak ich uruchomienie – wystarczy nacisnąć jeden przycisk i gotowe.

Zrelaksuj się podczas idealnej kąpieli

Stworzenie odpowiedniej atmosfery na czas kąpieli może zamienić tą codzienną czynność w odprężający rytuał. Inteligentny dom ułatwia to już od momentu przygotowań. Gdy przyjdzie nam ochota na kąpiel, nie musimy natychmiast odrywać się od swoich zajęć, iść do łazienki, odkręcić kurek i pilnować, by woda miała odpowiednią temperaturę oraz żeby się nie przelała.

Wystarczy, że wybierzemy scenę “kąpiel’ i w tym samym momencie do wanny zacznie nalewać się woda o określonej wcześniej, preferowanej przez nas temperaturze i w odpowiedniej dla pojemności wanny ilości. Dodatkowo, po wyborze sceny “kąpiel”, światło w łazience przyciemni się do odpowiedniego dla nas poziomu, wanna podświetli na ulubiony kolor a dzięki systemowi multiroom, w łazience zacznie grać relaksująca muzyka. Aby dopełnić rytuału, włączy się ogrzewanie podłogowe, co sprawi, że wyjście z wanny również będzie przyjemne i komfortowe.

Masaż jak w luksusowym SPA

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się napięcia jest masaż. Z tej okazji nasz inteligentny dom w prosty sposób zmienić się może w luksusowe SPA. Scena “masaż” nie tylko ustawi odpowiednią dla nas temperaturę w pomieszczeniu, ale również zapewni prawidłowy poziom wentylacji, włączy nastrojowe oświetlenie a nawet wypełni powietrze wybraną przez nas mieszanką zapachów oraz odtworzy przypisaną do scenariusza muzykę.
SPA

W zależności od naszego nastroju w scenie możemy uwzględnić różne warianty, na przykład raz pomieszczenie może wypełnić aromat drzew i kwiatów leśnych oraz dźwięki natury, innym razem zapach cynamonu, miodu i wanilii oraz relaksująca muzyka.
Relaks w wersji dla aktywnych
Kto powiedział, że odpoczywać można tylko leżąc na kanapie? System inteligentnego domu oferuje rozwiązania również dla osób, które relaksują się w aktywny sposób, a w swoim domu posiadają siłownię czy salę fitness. Aby zapewnić domownikom komfort podczas wysiłku, w pomieszczeniu takim kluczowa jest kwestia odpowiedniej wentylacji. Sterować nią możemy na kilka sposobów, np. samodzielnie, z poziomu wizualizacji, dostosowywać natężenie do intensywności ćwiczeń lub uruchomić harmonogram, który zsynchronizowany jest z naszym planem treningowym i np. co 10 minut, na czas naszego odpoczynku, zmniejsza obroty wentylatorów, a po treningu przewietrza całą salę.

Na siłowni korzystać możemy z kilku typów scen, w zależności od wykonywanej aktywności. Podczas porannego uprawiania jogi, po wybraniu dedykowanej temu sceny, salę oświetli delikatne, zielone światło a z głośników popłyną relaksujące dźwięki natury. System zadba też o utrzymanie odpowiedniej, nieco wyższej niż zazwyczaj temperatury, abyśmy czuli się komfortowo nawet podczas wykonywania statycznych pozycji.

Dodatkowo czas spędzany na spalaniu kalorii umilić może energetyczna muzyka bądź telewizja. Ciekawą funkcją w niektórych telewizorach (przykładem mogą być urządzenia marki Loewe) jest możliwość odtworzenia filmu od momentu, w którym skończyliśmy go oglądać w innym pomieszczeniu, dzięki czemu wykonując różne aktywności możemy płynnie kontynuować seans, nie zaprzątając sobie głowy przełączaniem źródeł czy przewijaniem materiału.

Jeszcze większa radość z pływania

Czas spędzony na basenie, w którym zastosowano rozwiązania inteligentnego domu, pozwoli nam poczuć się jak na wakacjach bez wychodzenia z domu. W tej strefie system oferuje udogodnienia w dwóch wymiarach – pomocy w utrzymaniu odpowiednich warunków oraz stworzeniu wyjątkowej atmosfery.

Dzięki integracji urządzeń system inteligentnego domu na bieżąco reguluje stężenie substancji w zbiorniku oraz informuje nas o stanie wody, przedstawiając parametry takie jak poziom pH, od którego zależy prawidłowe działanie dezynfekujące chloru, twardość czy temperaturę. Dzięki temu przed wizytą na basenie, możemy z łatwością sprawdzić, czy wszystko jest w normie, a w przypadku braku danego odczynnika zostaniemy o tym powiadomieni, np. mailowo.

Projekt - CUDO grupa projektowa Projekt – CUDO grupa projektowa

Możliwości, jakie oferuje inteligentny dom, pomogą nam również, w zależności od celu wizyty na basenie, stworzyć odpowiednią atmosferę w całym pomieszczeniu. Dzięki podświetleniu RGB ubarwimy basenowe imprezy, wodne zabawy dzieci czy kameralne wieczory we dwoje. Kolorowe światło nie tylko podświetla taflę wody, ale rozprzestrzenia się na całe pomieszczenie, dając niesamowity efekt wizualny. Oprócz tego najmłodsi mogą bawić się w najlepsze korzystając z atrakcji wodnych dla dzieci takich jak wodospad czy zjeżdżalnie.

Jeśli lubimy nurkować, na swoim basenie możemy zastosować mniej standardowe, ale bardzo przydatne rozwiązanie – odtwarzanie muzyki pod wodą. Z kolei miłośnicy intensywnego pływania zastosować mogą system przeciwprądu, który pozwoli na długie pływanie bez dotykania krawędzi basenu.

Przyjemna lektura

Wolne dni mogą być doskonałą okazją, aby w końcu przeczytać książki, które od dłuższego czasu zalegają na naszych półkach. Gdy sięgniemy po lekturę i ułożymy się wygodnie w ulubionym fotelu, wystarczy że włączymy scenę “czytanie” a nie będziemy musieli sobie przerywać, np. kiedy na dworze zacznie zapadać zmrok.

Dzięki tej funkcji oświetlenie w pomieszczeniu dopasuje się do określonych przez nas wcześniej preferencji, np. obwód główny rozświetli się na 50%, a lampa znajdująca się nad kanapą na 100%. Po uruchomieniu światła w pokoju automatycznie zasuną się rolety, a dodatkowo, jeśli jesteśmy zmarzluchami, możemy ustawić, aby temperatura w pomieszczeniu wzrosła np. o 2 stopnie

Jeśli zamiast czytać książki wolimy ich posłuchać, dzięki systemowi multiroom możemy odtworzyć audiobooka z poziomu wizualizacji, bez wstawania z kanapy, a gdy postanowimy przejść do innego pokoju, dźwięk podąży za nami sprawiając, że bez problemu będziemy kontynuować odpoczynek.

Czas na drzemkę

Jeśli czytana lub słuchana przez nas książka okaże się mało wciągająca, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uciąć sobie krótką (lub dłuższą) drzemkę – mamy przecież odpoczywać, a sen służy temu najlepiej. W inteligentnym domu będzie to jeszcze prostsze, ponieważ nie musimy wstawać, by wyłączyć światło i zasunąć rolety. Po uruchomieniu sceny “drzemka”, czynności te zostaną wykonane automatycznie.
Ponieważ jednak każdy z nas ma swoje ulubione warunki do spania, scenę tą możemy dostosować do indywidualnych potrzeb każdego domownika. Lubisz zasypiać w delikatnie oświetlonym pokoju? A może chcesz, by Twojej drzemce towarzyszyła relaksująca muzyka, która po upływie 30 minut zacznie grać nieco głośniej, stopniowo wybudzając cię ze snu? W inteligentnym domu takie rozwiązania są standardem.

Może się wydawać, że część zaproponowanych w artykule funkcjonalności to tylko drobne, nic nie znaczące zmiany, jednak w kwestii tak ważnej dla naszej kondycji, jak odpoczynek, istotny jest każdy szczegół, który pomoże zwiększyć efektywność odprężających nas zajęć. W inteligentnym domu czynności zostają uproszczone i zautomatyzowane, aby pochłaniały jak najmniej naszej uwagi, a odpoczynek był przyjemnością już od samego momentu przygotowań. Niezależnie jednak od dostępnych w naszych domach możliwości, w szalonym, przedświątecznym okresie, nie zapominajmy o chwili tylko dla siebie.

Leave a Comment

ALTERNATYWNE SPOSOBY STEROWANIA INTELIGENTNYM DOMEM