Sterowanie roletami najbardziej kojarzy się nam z opuszczaniem oraz podnoszeniem rolet za pomocą pilota, wygodne rozwiązanie, szczególnie kiedy leżymy już wieczorem w łóżku bądź budzimy się weekendowym rankiem.
Jednak sterowanie roletami nabiera zupełnie nowego wymiaru, kiedy odnosimy je do inteligentnego domu. Pojawiają się nowe funkcje o których wielu z nas mogło nawet nie zdawać sobie sprawy. W tym artykule dowiecie się jakie jeszcze możliwości daje inteligentny dom w kwestii sterowania roletami.
Rolety to nie tylko…rolety
Na początku warto podkreślić, że pod pojęciem rolety rozumiemy również takie instalacje jak żaluzje, markizy, czy nawet zasłony. Wszystkie mogą brać udział w kontrolowaniu stopnia oświetlenia w domu, wpływać na klimat jaki chcemy uzyskać w danym pomieszczeniu, czy też na kontrolę temperatury.
Sterowanie zdalne – podstawa plus trochę więcej
Oczywiście najbardziej podstawową możliwością jest sterowanie zdalne roletami, które może odbywać się za pomocą pilota bądź włącznika na ścianie. Inteligentny dom oferuje dodatkowo sterowanie za pomocą naszych urządzeń mobilnych – chodzi tu głównie o smartfona bądź tableta.
Harmonogram i sceny
Nasze rolety oraz zasłony mogą również automatycznie podnosić się oraz opuszczać (czy też zasłaniać bądź odsłaniać) o ustalonych przez nas godzinach. Na przykład w tygodniu, kiedy pracujemy podnoszą się w tym samym momencie, kiedy dzwoni nasz budzik, zaś w weekendy, jeśli lubimy pospać dłużej, możemy ustalić nieco późniejszą godzinę. Wszystko zależy od naszych preferencji i naszego trybu życia. Podobnie wieczorami, o ustalonej przez nas godzinie możemy ustalić by rolety automatycznie się opuszczały.
Równie wygodne może być sterowanie roletami wykorzystywane w scenach. Jednym kliknięciem zmieniamy wystrój całego pomieszczenia czy nawet domu, w czym również mogą brać udział nasze rolety, żaluzje czy też zasłony. Przykłady wykorzystania sterowania roletami w scenach naprawdę można mnożyć w nieskończoność, wszystko zależy od naszych potrzeb i pomysłów.
Jeśli chodzi o przykład zacznijmy od sceny “wyjście”, która pozwala nam na bezstresowe opuszczenie domu, bez rozmyślania czy wszystko “pozamykałem/am”. Dzięki tej scenie system automatycznie zasłoni wszystkie okna oraz uzbroi alarm, a nawet odłączy gniazdka od zasilania, jeśli przypadkiem zostawimy włączone jakieś urządzenie.
Innym przykładem może być “scena romantyczna”, po wybraniu której, w pomieszczeniu przygasa światło, zasłaniają się rolety oraz włącza klimatyczna muzyk bądź film, w zależności od naszych preferencji. Fajnie zobrazowaną scenę romantyczną z wykorzystaniem sterowania roletami można zobaczyć w spocie Logitech poniżej.
Kiedy świeci słońce
Inteligentny dom posiadając zintegrowane z systemem czujniki natężenia oświetlenia (zewnętrzne jak i wewnętrzne) pozwala na automatyczną kontrolę jasności wewnątrz pomieszczenia, dzięki stopniowemu zamykaniu lamel żaluzji. Po prostu w zależności od tego jakie nasłonecznienie panuje na zewnątrz, nasz dom odpowiednio ustawi żaluzje w oknach by światło słoneczne nie przeszkadzało domownikom.
Pogoda nam niestraszna
Kolejnym uzupełnieniem zwiększającym wykorzystanie sterowania roletami w inteligentnym domu jest użycie stacji pogodowej. Zadaniem tego urządzenia jest monitorowanie warunków pogodowych na zewnątrz, takich jak temperatura, prędkość wiatru, zewnętrzny poziom jasności czy natężenie opadów.
Na podstawie informacji o nadmiernej prędkości wiatru system zwinie wszystkie markizy, co zapobiegnie ich zniszczeniu. Poza tym na podstawie pomiaru temperatury czy też opadów deszczu system może zasłonić lub podnieść rolety (żaluzje, markizy) niezależnie od wcześniej ustalonych harmonogramów bądź innych priorytetów. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo naszego domu, a także zapobiegnięcie potencjalnym szkodom wywołanym przez nadmierny deszcz.
Dom naszą twierdzą, czyli rolety w przypadku wykrycia włamania
W przypadku kiedy system wykryje włamanie do naszego domu, rolety mogą pomóc nam w tej kryzysowej sytuacji na kilka sposobów. Tu prezentujemy te warianty, które mieliśmy okazję zrealizować.
Pierwszym jest podniesienie wszystkich rolet w domu z jednoczesnym zapaleniem wszystkich świateł, dzięki czemu grupa interwencyjna, która chroni nasz dom, będzie miała ułatwione zadanie w zlokalizowaniu intruzów w naszym budynku. Wariant drugi polega na automatycznym zamknięciu wszystkich rolet w domu, co utrudni ucieczkę intruzom, ale jednocześnie może również przeszkodzić w opuszczeniu domu przez domowników, w przypadku, gdy do włamania doszło podczas ich obecności. Dlatego też drugi sposób najlepiej sprawdza się w przypadku, kiedy dom stoi pusty.
Jeszcze trochę o bezpieczeństwie – symulacja obecności
Jest jeszcze jedna funkcja inteligentnego domu, która wykorzystuje sterowanie roletami do zwiększenia bezpieczeństwa domu w czasie dłuższej nieobecności domowników. Mianowicie chodzi o symulację obecności. W trybie tym system, o ustalonej porze, automatycznie opuszcza bądź podnosi rolety, oraz zapala i gasi światło w domu by stworzyć poczucie, że w domu cały czas ktoś przebywa. Warto dodać, że ustalone godziny nie są codziennie takie same, dom faktycznie symuluje naszą obecność, każdego dnia wykonując te funkcje o różnej porze.
Ta możliwości przydatna jest w czasie wakacji, kiedy wyjeżdżamy na dłuższy okres, a włamywacze szukają okazji najczęściej w domach, które już od dłuższego czasu stoją puste.
Sterowanie roletami to nie tylko pilot
Inteligentny dom zmienia spojrzenie na wiele aspektów życia w naszym domu. Kiedyś słysząc stwierdzenie: chcę mieć w domu możliwość sterownia roletami miałem na myśli jedynie zdalne sterownie za pomocą pilota bądź włącznika na ścianie.
Dziś w dobie nowych technologii i coraz popularniejszego inteligentnego domu zwykłe sterownie roletami nabiera nowego wymiaru, i nowych możliwości wykorzystania. Już nie tylko pozwala nam na ustawianie rolet bez wstawania z łóżka, ale również daje nam szerokie możliwości wykorzystania ich w różnych domowych sytuacjach, czy to zwiększając nasze bezpieczeństwo czy też pozytywnie wpływając na nasz komfort.