Czujnik ruchu w inteligentnym domu

Czujniki ruchu są niezwykle przydatnymi urządzeniami, które mogą pełnić w domu kilka funkcji, zarówno związanych z kwestią bezpieczeństwa jak i zwiększając nasz komfort korzystania z domu.

W artykule poznacie podstawy dotyczącego tego czym są czujniki ruchu oraz dowiecie się do jakich funkcji domu można je wykorzystać.

Czym jest czujnik ruchu?

Najprościej mówiąc czujnik ruchu to urządzenie wykrywające w swoim polu widzenia ruch i na podstawie tego zdarzenia włączające odpowiednią funkcję w domu.

Biorąc pod uwagę zasady działania, można wyróżnić trzy typy czujników ruchu:
aktywne, radarowe – które wysyłają i odbierają fale elektromagnetyczne,
aktywne, ultradźwiękowe – które wysyłają i odbierają fale ultradźwiękowe,
pasywne, na podczerwień – które wykrywają zmiany w promieniowaniu podczerwonym.

W domach najczęściej wykorzystywane są czujniki pasywne, działające na podczerwień, i właśnie na nich skupimy się w dalszej części tekstu.

Czujniki na podczerwień

Jeśli chodzi o same czujniki na podczerwień, najczęściej spotkamy się z czujnikami w technologii PIR (Passive Infra Ray – pasywny czujnik podczerwieni), które działają na zasadzie wykrywania poruszających się pól ciepła.

Czujnik ruchu Czujnik ruchu w domu (źródło: media.static.castorama.pl)

Jak to działa?

Ludzkie ciało emituje fale podczerwone (ciepło). Czujniki ruchu posiadają detektory podczerwieni, dzięki temu wykrywają ruch. Oczywiście istnieje ryzyko, że taki czujnik zostanie załączony przez ciepły podmuch powietrza, rozgrzane auto, ciepło emitowane przez piec w kotłowni czy domowe zwierzę biegające po podwórku. Dlatego by zapobiec takim przypadkom stosuje się skomplikowane algorytmy, które rozpoznają ruch człowieka, bądź stosuje się rozwiązania hybrydowe, łączące rozwiązania pasywne z mikrofalowymi.

W jaki sposób możemy wykorzystać czujniki ruchu?

Wygoda

Czujniki ruchu bardzo często wykorzystywane są w domach w celu automatycznego zapalania oświetlenia w pomieszczeniach, z których korzystamy w miarę często, ale w których przebywamy przez krótki okres czasu. Do takich pomieszczeń zaliczyć możemy toaletę, korytarz, schody, piwniczkę czy też garderobę.

Wchodząc do takiego pomieszczenia, czujnik wykrywa nasz ruch, po czym załącza odpowiednie światło. Nie musimy się również martwić, że zapomnimy wyłączyć światło wychodząc z danego pomieszczenia. Czujnik ruchu, kiedy zarejestruje brak obecności w pomieszczeniu, po krótkiej chwili wyłączy oświetlenie.

Takie wykorzystanie czujników ruchu nie tylko wpłynie na komfort korzystania z domu ale również może mieć pozytywny wpływ na oszczędność energii. Przypomnijmy sobie jak często zostawialiśmy na dłuższy czas zapalone światło na korytarzu, bądź zapominaliśmy o zgaszeniu światła po wyjściu z łazienki.

Czujnik ruchu Satel Czujnik ruchu marki Satel (www.instalacjebudowlane.pl)

Bezpieczeństwo

Warto również zastanowić się nad wykorzystaniem czujników ruchu w celu zwiększenia naszego bezpieczeństwa. W tym przypadku nasz czujnik zostaje zintegrowany z domowym systemem alarmowym, dzięki czemu w momencie, kiedy wykryje ruch w danej strefie alarmowej, od razu włącza alarm informujący domowników o pojawieniu się włamywacza.

Zwierzę a fałszywy alarm

W przypadku kiedy posiadamy w domu zwierzęta biegające swobodnie po pokojach należy zastanowić się nad czujnikami z funkcją PET, pozwalającą uzbroić system alarmowy, tak by nie reagował na ruch naszego pozostającego w domu pupila.

Z kabelkiem bądź bez

Wśród czujników alarmowych można wyróżnić urządzenia przewodowe lub bezprzewodowe. Te pierwsze choć potrzebują wstępnego przygotowania i rozciągnięcia przewodów to w efekcie dają korzyść w postaci większego komfortu. Dzieje się tak ze względu na brak potrzeby kontrolowania baterii, która występuje w rozwiązaniu bezprzewodowym.

Do zastosowań mniejszych (np. domek letniskowy), możemy stosować czujniki ze zintegrowaną centralką alarmową. Czujnik taki powiadomi nas smsem o włamaniu. Można do niego podłączyć dodatkowe czujniki w formie bezprzewodowej lub przewodowej.

Dodatkowe możliwości związane z inteligentnym domem

W inteligentnym domu mamy jeszcze większe pole do działania, jeśli chodzi o wykorzystanie czujników ruchu. Ponieważ integracja wszystkich domowych instalacji w jeden system pozwala nam na użycie takich czujników w bardziej niestandardowych sytuacjach.

Pierwszym przykładem może być wykorzystanie ich w ogrodzie, kiedy włączone jest automatyczne podlewanie – czujniki ruchu mogą na chwilę odłączać dopływ wody do zraszaczy aby umożliwić nam przejście bez ryzyka zamoczenia.

Kiedy mamy małe dziecko, możemy wykorzystać czujnik ruchu do usypiania dziecka, jeśli akurat zacznie się budzić chwilę po tym, jak opuściliśmy jego sypialnię. Jeśli czujnik ruchu wykryje, że dziecko zaczyna się budzić, może automatycznie załączyć kołysankę, uspakajającą budzącego się malucha.

Czujniki ruchu przeznaczone do inteligentnego domu mogą również posiadać zaawansowane możliwości, jak na przykład auro. Urządzenie to posiada dodatkowo czujnik natężenia oświetlenia, który dostosuje poziom natężenia światła do warunków świetlnych panujących w pomieszczeniu.

Auro czujnik ruchu Auro – praktycznie niewidoczny, inteligentny czujnik ruchu marki Basalte (źródło: www.smartspace.pl)

Urządzenia warte inwestycji

Czujniki ruchu mogą mieć wiele zastosowań w inteligentnym domu -a według nas to inwestycja warta zastanowienia. Urządzenia te mogą nie tylko wpływać na zwiększenie komfortu domowników, ale również mają wpływ na ogólną energooszczędność posesji a także, a może przede wszystkim, mogą mieć duży wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa naszego oraz naszej rodziny.

Leave a Comment

Sterowanie roletamiOncam Grandeye