8 rozwiązań inteligentnych domów, które zrobią na Tobie wrażenie

CEDIA, czyli największa organizacja na świecie zrzeszająca podmioty działające w branży domowej automatyki (sprawdź nasz artykuł o CEDIA) jak co roku organizuje konkurs na najlepsze inteligentne rozwiązania, które naprawdę robią wrażenie.

Chcemy przybliżyć Wam CEDIA Awards, dlatego w dzisiejszym artykule opiszemy tegorocznych zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Najlepszy pokój multimedialny poniżej 14,000 Euro

Firma H&H Audio Visual Ltd z Wielkiej Brytanii zaprojektowała wielofunkcyjny pokój multimedialny, który łączy w sobie funkcje kina, domowego biura, a także posiada część przeznaczoną na kolekcję monet. Pokój ten jest częścią loftu znajdującego się na poddaszu czterokondygnacyjnej wiktoriańskiej kamienicy.

Głównym wymogiem klienta było stworzenie przestrzeni, która za dotknięciem jednego przycisku, zmienia biuro w pomieszczenie kinowe z zestawem nagłaśniającym w systemie 5.1.

multimedialny-ponizej-14k-765x510

Dużym wyzwaniem dla integratora było ustalenie najlepszego ustawienia dla głośników w pomieszczeniu o nietypowym kształcie, w którym znajdował się kominek oraz charakterystyczne (dla pomieszczeń na poddaszu) sklepienie. H&H Audio Visual Ltd rozwiązał ten problem poprzez dobranie amplitunera z odpowiednimi ustawieniami akustyki, takimi jak Audyssey oraz Dynamic EQ.

Pokój multimedialny

Najlepszy pokój multimedialny powyżej 14,000 Euro

Zadaniem firmy New Land Solution było stworzenie miejsca, które będzie mogło pomieścić 8-10 foteli kinowych oraz służyć jako relaksacyjny pokój rodzinny. Trzy najważniejsze cele jakie obrała firma to: po pierwsze: zapewnienie odbiorcy dokładnie takich samych wrażeń i doznań w odbiorze obrazu bez względu na siedzenie, które wybierze. Po drugie, ukrycie całego sprzętu oraz po trzecie wykończone pomieszczenia w stylu luksusowego jachtu, użytecznego zarówno w dzień jak i w nocy.

Pokój multimedialny

W odpowiedzi na postawione cele New Land Solutions stworzył projekt o wymownej nazwie “Ukryte kino”. Integratorzy w swojej pracy skupili się na zaprojektowaniu znikających siedzeń, w efekcie tworząc rozwiązanie, które naprawdę robi wrażenie. Wszystkie założenia, które firma zaplanowała na początku, zostały zrealizowane w 100%. Efekt można podziwiać na filmiku poniżej.

Najlepszy pokój kinowy poniżej 56,000 Euro

W tym projekcie firma The Big Picture musiała zmienić oszklony salon, z dużymi oknami i szklanymi drzwiami, w dedykowane pomieszczenie kinowe. Integrator stworzył specjalną instalację, która pozwala na zasłonięcie wszystkich okien. Część ścian została usunięta, co umożliwiło odpowiednie rozmieszczenie głośników oraz subwoofera. Dla wzmocnienia „efektu kinowego” The Big Picture zamontował również oświetlenie LED przy suficie.

Pokój kinowy

Najlepszy pokój kinowy w przedziale 56,000 – 140,000 Euro

W tej kategorii zwycięzcą okazał się projekt polskiej firmy Art Cinema | 3Logic. Właściciel domu, jako prawdziwy koneser kina i entuzjasta filmów, miał duże oczekiwania w związku z tą realizacją. Integrator musiał więc zapewnić rozwiązania, które nie będą miały żadnych skaz, zarówno w kwestii akustyki, dźwięku jak i wyświetlanego obrazu. Tak naprawdę w tym przypadku kino miało pełnić rolę centralnego punktu domu.

Mając to na uwadze, integrator stworzył kino składające się z trzech pomieszczeń. Pierwsze stanowi wejście, które idealnie oddaje klimat tradycyjnego Hollywoodzkiego kina, ze stanowiskiem biletowym znanym wszystkim z amerykańskich filmów. Przed wejściem do sali kinowej znajduje się drugie pomieszczenie stanowiące strefę barową z dodatkowym ekranem. Dzięki temu, jeśli ktoś wychodzi do bufetu, nie musi zatrzymywać projekcji, tylko może w dalszym ciągu uczestniczyć w seansie, bez narażenia się na to, że przegapi ważne wątki. Dodatkowo pomieszczenie to pełni funkcję techniczną. Wszystkie urządzenia odpowiedzialne za działanie kina, schowane są tutaj w specjalnej szafie.

Pokój kinowyWreszcie trzecie, najważniejsze pomieszczenie, czyli sala kinowa. W tym pokoju w szczególności zwrócono uwagę na akustykę. Integrator zamontował tutaj specjalne panele absorbujące wszystkie niepotrzebne dźwięki. Poza tym w każdym rogu pomieszczenia umieścił pułapki basowe, a podłogę i sufit pokrył specjalną tkaniną.

Pokój kinowy

Najlepszy pokój kinowy powyżej 140,000 Euro

W przypadku tego projektu głównym celem było jak najwierniejsze odwzorowanie prawdziwej sali kinowej. Jako, że inwestor jest właścicielem sieci multipleksów, wymagał on od integratora, by ten zmieścił w pomieszczeniu jak największą ilość siedzeń kinowych oraz żeby zainstalował największy ekran na jaki pozwala pomieszczenie.

Pokój kinowy

W efekcie firma umieściła w pomieszczeniu 15 siedzeń kinowych. Przy tak dużej ich ilości ekran musiał być odpowiednio duży, dlatego też integrator zdecydował maksymalnie rozciągnąć go na ścianie (pomiędzy krawędzią ekranu a ścianą pozostawiono przestrzeń grubości jednego palca). Dodatkowo pomieszczenie zostało wyposażone w sprzęt audio w systemie 7.1.

Pokój kinowy

Najlepszy inteligentny dom poniżej 140,000 Euro

Dom ten jest efektem łączenia nowoczesnych technologii z designem, które Lifestyle Technologies uzyskał dzięki ścisłej współpracy z architektem wnętrz. W pierwszym etapie integrator zaprojektował system sterowania, który zawierał kontrolę nad oświetleniem, systemem ogrzewania oraz klimatyzacją. Drugi etap prac skupiał się na sferze rozrywki. Integrator zapewnił w domu 11 stref audio. Składały się one przede wszystkim z niewidzialnych głośników, w strefach takich jak kuchnia, salon, czy jadalnia oraz ze stylowych głośników, zainstalowanych na werandzie i w strefie basenowej, aby zapewnić w tych miejscach efektowne wykorzystanie sceny “impreza”.

Najlepszy inteligentny dom poniżej 140,000 Euro

Podobne założenia dotyczyły oświetlenia, które również zostało zaprojektowane pod dedykowane sceny. Ponadto system z zegarem astronomicznym został zaprogramowany by automatycznie dostosowywać światło i rolety do różnych pór dnia.

W strefie piwnicznej integrator stworzył pomieszczenie kinowe z wysuwanym ekranem wielkości 92” oraz z telewizorem do okazjonalnego oglądania programów.

Najlepszy inteligentny dom poniżej 140,000 Euro

Najlepszy inteligentny dom w przedziale 140,000 – 350,000 Euro

Opisywany inteligentny dom został przekształcony z budynku sądowego w penthouse z prywatnym polem golfowym na dachu. Integrator zaprojektował cały system w taki sposób, by klient, który jest agentem nieruchomości, mógł bez problemu zaprezentować go swoim partnerom, współpracownikom i kolegom. Do integracji instalacji został zastosowany system Control4, ponieważ może on być połączony z systemem KNX, który steruje oświetleniem, oraz z multiroomem audio marki Sonos.

Najlepszy inteligentny dom w przedziale 140,000 - 350,000 Euro

Woelf był odpowiedzialny za integrację oświetlenia, włączników, multiroomu AV, ogrzewania, systemu bezpieczeństwa, intercomu i rolet. Również winda została włączona do systemu automatyki. W kuchni zainstalowano specjalną szklaną ścianę, za którą został ukryty różnego rodzaju sprzęt kuchenny, taki jak toster, czy sokowirówka. Ściana oczywiście sterowana jest przy pomocy automatyki. Dodatkowo głośniki, wykorzystane w systemie multiroom, służą do odtwarzania dźwięku dzwonka do drzwi.

Najlepszy inteligentny dom w przedziale 140,000 - 350,000 Euro

Najlepszy inteligentny dom powyżej 350,000 Euro

Firma Defi Technique SA musiała stawić czoła poważnemu wyzwaniu, ponieważ klient poprosił o najbardziej ekologiczny i zaawansowany technologicznie dom w Szwajcarii. W efekcie powstała instalacja, w której integrator zastosował ekrany dotykowe firmy Crestron oraz Gira, mające możliwość integracji urządzeń elektronicznych, systemów HVAC, CCTV i AV działających w standardzie KNX. System multiroom audio został oparty na urządzeniach Asano marki Basalte, które są jednym z niewielu rozwiązań multiroomowych dedykowanych systemowi KNX. Dodatkowo w domu zastosowano włączniki Deseo oraz Enzo produkcji Basalte, a także Auro, czyli czujniki ruchu tejże marki.

Najlepszy inteligentny dom powyżej 350,000 Euro

Dom ten posiada ponad 200 obwodów oświetlenia, które kontrolowane są za pomocą systemu automatyki. Poza tym, inteligentny dom stworzony przez Defi Technique SA umożliwia dostęp do wybranych pomieszczeń, głównej bramy oraz drzwi garażowych, przy użyciu technologii RFID, czyli za pomocą fal radiowych. Status wszystkich drzwi dostępny jest w każdym momencie na urządzeniach mobilnych.

Pokój multimedialny wyposażony został w ekran projekcyjny oraz w projektor umiejscowiony w specjalnej windzie, która wysuwa się z sufitu w momencie uruchomienia sceny „kino”. Integrator zapewnił również zdalny dostęp do monitoringu, dzięki czemu w każdym momencie można sprawdzić obraz każdej z kamer zamontowanych na posesji.

Najlepszy inteligentny dom powyżej 350,000 Euro

Sięgnij po więcej inspiracji

Przedstawione rozwiązania stanowią tylko część spośród wszystkich projektów nagrodzonych w tegorocznym CEDIA Awards. Jeśli chcecie zobaczyć resztę wyróżnionych domów, zapraszamy do obejrzenia katalogu z pełną ich listą (katalog znajdziecie TUTAJ).

*Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z katalogu CEDIA Awards Yearbook 2015
**Opisy przedstawionych rozwiązań zostały napisane w oparciu o informacje zawarte w CEDIA Awards Yearbook 2015

Leave a Comment

Targi DI EXPO 2015ISE 2016