Scena, to słowo z którym spotykasz się bardzo często, kiedy szukasz informacji o tym jak działa inteligentny dom. Nie do końca jednak strony internetowe wyjaśniają, co to tak właściwie jest. Przychodzimy więc z pomocą, odpowiadając na proste pytanie: czym tak naprawdę są te sceny, które w pierwszym skojarzeniu podsuwają nam myśl o filmie bądź teatrze? Wbrew pozorom skojarzenie to nie jest tak dalekie od rzeczywistości inteligentnych domów.
Zostań reżyserem
Zapomnijmy na chwilę o inteligentnym domu, a postawmy się w roli reżysera filmowego, który opisuje w scenariuszu jak wyglądać będzie kolejna scena w jego filmie. Planując ją reżyser ustala każdy szczegół, taki jak ustawienie światła, pozycja aktorów, a nawet to czy okno w tle jest zamknięte czy może lekko uchylone.
Każda scena ma dodatkowo przypisaną nazwę, aby ułatwić reżyserowi odnalezienie jej na liście znajdującej się w scenariuszu. Weźmy na przykład scenę nazwaną „popołudniowy obiad”: jako reżyser ustalasz, że w tej scenie światło jest wyraźne, okno w kuchni lekko uchylone, wszyscy domownicy siedzą przy stole, a na kuchence stoi czajnik z gotującą się wodą.
Miejsce akcji: inteligentny dom
Aby łatwiej sobie wyobrazić zasadę funkcjonowania scen w inteligentnym domu postaw siebie w roli reżysera, urządzenie sterujące porównaj do scenariusza z listą scen, a swój dom do miejsca akcji.
Tak jak w filmach, tak i w naszym życiu, codzienne czynności, które wykonujemy składają się z pewnego rodzaju scen. Dlatego, abyśmy każdej z nich nie musieli ustalać codziennie od nowa, i aby nie wykonywać w kółko wszystkich czynności z daną sceną związanych, wystarczy, że posiadamy scenariusz zawierający listę najczęściej wykonywanych przez nas scen. Taki scenariusz zawarty jest w urządzeniu sterującym naszym inteligentnym domem. Wystarczy, że z listy wybierzemy scenę, która będzie dla nas odpowiednia w danej sytuacji i już nie musimy się martwić o zadbanie o każdy szczegół z nią związany.
AKCJA!
Scena pierwsza, gdy wstajesz do pracy
Przejdźmy teraz do przykładów wykorzystania scen w inteligentnym domu. Budzisz się rano, by przygotować się do pracy, sięgasz po urządzenie sterujące i z listy wybierasz scenę nazwijmy ją „Poranek przed pracą”. W tym momencie wszystkie ustalone szczegóły dotyczące urządzeń w domu dostosowują się do sceny, która została przez Ciebie wybrana. Jakie to mogą być szczegóły? W Twojej sypialni zapala się lekkie światło, a rolety okien zaczynają się podnosić, w łazience już zaczyna nalewać się woda do wanny. Kilka minut później, kiedy kończysz poranną kąpiel, w kuchni już gotuje się woda do zalania kawy. Dodatkowo, kiedy jesz w kuchni śniadanie włącza się Twoja ulubiona muzyka, która zawsze pozytywnie nastawia Cię na dalszą część dnia.
Scena druga: wyjście z domu
Scena „Poranek przed pracą” się kończy, więc kiedy wychodzisz już z domu z listy wybierasz „Wyjście” i w jednym momencie uzbraja się alarm, zamykają się wszystkie drzwi i rolety, gasną światła, a ogrzewanie przełącza się w tryb energooszczędny. Wszystko to za pomocą jednego przycisku, za pomocą sceny, której Ty możesz być głównym reżyserem.
Scena trzecia: powrót do domu
Po ciężkim dniu w pracy wracasz do domu. Przed wjazdem wybierasz scenę „Wejście”, po czym otwiera się brama na Twoją posesję oraz brama do garażu. W domu rozbraja się alarm, odsłaniają się rolety w oknach, a ogrzewane przechodzi w normalny tryb działania. Wchodząc do domu słyszysz piosenkę ze swojego ulubionego albumu, a w salonie jest już zapalone światło. Od Ciebie zależy, co będziesz chciał zrobić dalej. Możesz wybrać scenę „Drzemka” i zasnąć na godzinę przy cichej muzyce i maksymalnie przyciemnionych światłach, z drugiej strony wybierając scenę „Kino” możesz odpocząć, oglądając ulubiony film.
Jak widzisz sceny są podstawą, jeśli chodzi o funkcjonowanie inteligentnego domu. Tak naprawdę to dzięki nim dom „wie” co ma robić oraz jak reagować na Twoje potrzeby. Tworzenie i korzystanie ze scen możliwe jest tylko w inteligentnych domach, ponieważ tylko w nich istnieje możliwość integracji wszystkich urządzeń w jedną całość.
Integracja – czyli dlaczego sceny są możliwe tylko w inteligentnym domu?
Jak już wiemy, za pomocą scen sterujemy równocześnie kilkoma różnymi urządzeniami. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ich integracja, która nie jest możliwa w tradycyjnych domach. To właśnie dzięki integracji, polegającej na połączeniu wszystkich domowych instalacji (takich jak ogrzewanie, światła, drzwi, bramy, rolety, alarm czy system audiowizualny) w jeden system, uzyskujemy łatwe i niezwykle komfortowe sterowanie domem za pomocą scen.
Tak może wyglądać przykładowa lista scen na Twoim iPadzie, telefonie czy panelu sterującym (wizualizacja systemu iSimplex, zdjęcie dzięki: www.placeit.net).
Jeśli zainteresował Cię temat scen i chciałbyś dowiedzieć się jak możesz wykorzystać je we własnym domu zapraszamy do kontaktu, chętnie udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji.