5 sposobów na sterowanie inteligentnym domem

Często, kiedy osoba po raz pierwszy słyszy o inteligentnym domu, od razu nasuwa jej się skojarzenie o światłach zapalających się na dźwięk klaśnięcia. Nie jest to jednak rozwiązanie tak praktyczne, jakby się wydawało, a inteligentny dom oferuje dużo bardziej efektywne oraz przystępne sposoby sterowania.

Do sterowania inteligentnym domem można używać kilku rodzajów urządzeń sterujących, w zależności od potrzeb i upodobań domowników. Poniżej przedstawiamy 5, naszym zdaniem najbardziej praktycznych sposobów sterowania inteligentnym domem, które każdy przyszły użytkownik powinien znać, aby móc w pełni dostosować dom do swoich preferencji.

1. Włączniki

Pierwszymi prezentowanymi urządzeniami są włączniki, zwane również sensorami. Są to urządzenia montowane na ścianie, trochę przypominające włączniki światła z tą różnicą, że mogą posiadać więcej klawiszy. Klawisze te służą nie tylko do gaszenia oraz zapalania światła. Za ich pomocą można również sterować np. roletami czy też ogrzewaniem.

Przewaga włączników w inteligentnym domu polega na tym, że użytkownik może, przy pomocy jednego przycisku, wywołać kilka zdarzeń naraz, np. przygasić wszystkie światła, włączyć sprzęt AV oraz zasłonić rolety, przygotowując tym samym pomieszczenie do projekcji filmowej (więcej w artykule: Czym w końcu są te sceny?). Jedno dotknięcie klawisza i wszystko dzieje się automatycznie, a my nie tracimy czasu na rutynowe czynności.

Włączniki Włączniki (od lewej marki: Berker/Hager, Basalte, JUNG)

Dobierz urządzenia według własnych preferencji

Na rynku spotkać można bardzo wiele rodzajów sensorów, służących do sterowania inteligentnym domem. Mogą to być włączniki niczym nie różniące się od tych spotykanych w tradycyjnych domach, z jednym bądź dwoma przyciskami – dla pomieszczeń w których steruje się mniejszą ilością funkcji (przykładowo dla garderoby wystarczy prosty sensor z jednym przyciskiem).

Poza tym można zdecydować się na mniej tradycyjne wersje, które posiadają większą ilość przycisków (na przykład w sypialni będzie potrzebny włącznik z większą ilością funkcji). W ofercie wielu firm znaleźć również można sensory reagujące na dotyk, w których wystarczy lekko dotknąć odpowiednią powierzchnię sensora, by wywołać przypisaną reakcję.

Na rynku występują również wersje posiadające wyświetlacz, pozwalający na łatwiejszą komunikację z użytkownikiem. Na takim wyświetlaczu, w formie tekstowej może być opisany na przykład status lamp, temperatura, czy też wybrana scena. Wiele sensorów posiada również dodatkowe diody, które zmieniając kolor reprezentują status wybranej opcji.

Gdy wybieramy sensory, zwróćmy uwagę iloma funkcjami mają sterować, jakie to mają być funkcje (do sterowania audio/video będą to raczej sensory z wyświetlaczem, podczas gdy do sterowania roletami wyświetlacz nie będzie warunkiem koniecznym). Zwróćmy uwagę na design oraz wykończenie urządzeń (na rynku dostępne są dziesiątki, o ile nie setki, najrozmaitszych wzorów, materiałów i kolorów) oraz sprawdźmy, czy sterowanie nimi jest dla nas łatwe i intuicyjne, czy też nie.

Dodatkowe możliwości

Włączniki przeznaczone do inteligentnych domów mogą również posiadać dodatkowe, wbudowane urządzenia, które w innym wypadku trzeba zakupić osobno. Są to najczęściej czujnik temperatury lub pełne termoregulatory. Rzadziej pojawiają się czujniki wilgotności, czujniki obecności czy natężenia oświetlenia. Dlatego należy podkreślić, że na cenę sensora wpływa właśnie ilość funkcji w niego wbudowanych, a co za tym idzie ilość urządzeń, które jest w stanie zastąpić.

Przeznaczenie

Włączniki przeznaczone są głównie do sterowania lokalnego. Oznacza to, że odpowiadają jedynie za sterowanie funkcjami znajdującymi się w pomieszczeniu, w którym są zainstalowane. Oczywiście istnieją także sensory, dzięki którym można sterować instalacjami w więcej niż jednym pomieszczeniu, takiego rodzaju urządzenia najczęściej posiadają jednak wspomniany wcześniej wyświetlacz, ułatwiający obsługę większej ilości funkcji.

Poznaj 15 producentów włączników do inteligentnego domu w systemie KNX

2. Pilot

Innym urządzeniem jest pilot, który kojarzy się głównie ze sterowaniem takimi urządzeniami, jak telewizor, odtwarzacz DVD/Blu-ray, amplituner, tuner satelitarny itp. Jednak pilot może być zaprogramowany w taki sposób, aby sterował także innymi urządzeniami w domu. Pilotem możemy np. ściemniać światło, zmieniać temperaturę grzejników czy podnosić i opuszczać rolety.

Piloty Piloty marki Bang&Olufsen i Control4

Jeden pilot od wszystkiego

Na szczęście w systemach inteligentnych domów, by sterować tymi wszystkimi urządzeniami, łącznie ze sprzętem audio-video, wystarczy jeden pilot uniwersalny. Dlatego spokojnie można zapomnieć o stercie pilotów na stoliku, z których każdy służy do obsługi czegoś innego. Przeważnie, od tradycyjnych pilotów, te używane w inteligentnych domach różnią się tym, że posiadają mały wyświetlacz ułatwiający obsługę wszystkich funkcji.

Domowe czynności sprzed ekranu telewizora

Rozwiązanie to przeznaczone jest przede wszystkim dla osób spędzających dużo czasu przed ekranem telewizora. Dzięki temu rozwiązaniu można wykonać wiele domowych czynności bez odrywania się od oglądania ulubionego serialu.

Przeczytaj artykuł o sterowaniu pilotem w inteligentnym domu

3. Telewizor

Istnieje również możliwość korzystania z przyjaznego interfejsu, ułatwiającego obsługę inteligentnego domu, wyświetlonego na ekranie telewizora. Wyświetlana na telewizorze wizualizacja (mówiąc ogólnie jest to graficzne przedstawienie funkcji oraz ustawień systemu) jest przejrzysta i łatwa w nawigacji, a poruszanie się po niej przypomina trochę korzystanie ze smartfona.

Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy mieszkaniec może w prosty oraz wygodny sposób korzystać z praktycznie wszystkich możliwości, jakie oferuje mu system automatyki domowej.

Telewizor Wizulizacja systemu Control4 na ekranie telewizora (zdjęcie dzięki: www.edgonline.photoshelter.com)

Steruj całym domem nie wstając od telewizora

Ten sposób sterowania pozwala użytkownikowi, nie ruszając się sprzed ekranu telewizora, zarządzać wszystkimi instalacjami w domu, np. pozasłaniać wszystkie rolety w budynku, zgasić główne światło i zamknąć drzwi frontowe. Komunikacja z telewizorem może przebiegać tradycyjnie, za pomocą pilota bądź ruchem rąk, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Ograniczenia

Sterowanie za pomocą telewizora ma również swoje ograniczenia. Przede wszystkim, telewizor pełni również funkcję rozrywkową. Kiedy na przykład któryś z domowników steruje domem za pomocą wizualizacji na ekranie telewizora, może przeszkadzać osobie, która właśnie w tym samym czasie chce obejrzeć film bądź ulubiony program. Jest to ograniczenie, które nie występuje przykładowo w przypadku paneli dotykowych, o których będzie mowa w dalszej części artykułu.

4. Urządzenia mobilne

Tablety i smartfony są już standardem, jeśli chodzi o sterowanie urządzeniami w inteligentnym domu. Po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji można w pełni zintegrować swoje mobilne urządzenie z systemem inteligentnego domu. To rozwiązanie daje użytkownikowi pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami podłączonymi do systemu.

Wizualizacje Wizualizacja iSimplex na urządzeniach mobilnych.

Kontrola z każdego miejsca w domu

Jak sama nazwa wskazuje, za pomocą mobilnych urządzeń można sterować domem z każdego miejsca na terenie posesji. Jest to bardzo wygodny sposób zarządzania budynkiem, tym bardziej, że w dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas bez przerwy nosi przy sobie telefon. Z mobilnych urządzeń można też korzystać odpoczywając w ogrodzie czy też na basenie.

Dedykowane aplikacje proste w obsłudze

Aby mieć możliwość sterowania inteligentnym domem za pomocą mobilnych urządzeń należy ściągnąć odpowiednią aplikację. Aplikacje te najczęściej posiadają przyjazny interfejs, ułatwiający ich obsługę. Warto podkreślić, że mobilne aplikacje dla wielu systemów są całkowicie bezpłatne, jednak nie jest to standard i w przypadku niektórych rozwiązań należy dokonać zakupu licencji, której koszt sięgać może kilkuset złotych.

Kontrola na odległość z każdego miejsca na świecie

Dzięki połączeniu urządzeń z Internetem, sterowanie domem może się odbywać nawet w odległości tysięcy kilometrów od domu. Na przykład użytkownik ma możliwość obserwowania przez Internet swojej posesji.

Dom zawsze na oku

Mobilny sposób sterowania z pewnością przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią mieć pełną kontrolę nad tym, co się dzieje w domu, nawet pod ich nieobecność. Niezależnie czy użytkownik jest o setki kilometrów od domu, czy wyszedł tylko do ogrodu odpocząć na świeżym powietrzu. Dzięki mobilnym urządzeniom każdy ma możliwość kontroli nad inteligentnym domem gdziekolwiek się znajduje.

5. Panel dotykowy

Ostatnimi opisywanymi przez nas urządzeniami są panele dotykowe. Montuje się je na ścianie, a za ich pomocą można sterować wszystkimi możliwościami inteligentnego domu (Zobacz sposób na tani panel dotykowy)

Panele dotykowe Panele dotykowe marki AMX i ABB.

Łatwe sterowanie

Urządzenia tego typu posiadają bardzo łatwą w obsłudze wizualizację, dzięki czemu nikt nie będzie miał problemów podczas zarządzania funkcjami inteligentnego domu. Sterownie jest proste i intuicyjne, można je porównać do obsługi nowych smartfonów czy też tabletów.

Niekiedy trochę czasu zabrać może, zanim użytkownik dotrze do opcji, którą chce zmienić, co spowodowane jest przez mnogość funkcji znajdujących się w panelu.

Przewaga paneli nad urządzeniami mobilnymi

Możemy zadać sobie pytanie, dlaczego inwestować w nienależący do najtańszych panel, a nie pozostać tylko przy rozwiązaniach mobilnych, takich jak tablet, czy smartfon? Przecież wizualizacja może być praktycznie ta sama…

Przewagą paneli nad wspomnianymi urządzeniami mobilnymi jest fakt, iż panele są bezpośrednio włączane do systemu automatyki poprzez sieć przewodową, która daje dużo większą stabilność połączenia oraz działania. Poza tym panele montuje się w stałym miejscu, do którego każdy domownik ma zawsze bezpośredni i łatwy dostęp (urządzenia mobilne, z racji tego, że są mobilne, nie znajdują się zawsze w tym samym miejscu). Przyczyną tego jest fakt, iż panele produkowane są specjalnie pod kątem automatyki domowej, dlatego są znacznie lepiej zoptymalizowane pod obsługę inteligentengo domu.

Panel sterowania podobnie jak urządzenia mobilne czy też wizualizacja na ekranie telewizora, pozwala użytkownikowi uzyskać podgląd statusu wszystkich pomieszczeń w domu, dzięki czemu mieszkaniec może się dowiedzieć np. gdzie w danym momencie są włączone światła, otwarte okna bądź na jakim poziomie jest ustawione ogrzewanie.

Przeznaczenie

Panele dotykowe nie należą do najtańszych rozwiązań, fakt ten wynika przede wszystkim z pewności połączenia, a także tego, że są one produkowane specjalnie pod kątem automatyki domowej. Dlatego też przeważnie ogranicza się ilość tego typu urządzeń do kilku bądź nawet jednego urządzenia w domu.

Przeczytaj artykuł o sterowaniu inteligentnym domem za pomocą wizualizacji

Sterowanie przyszłości

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o alternatywnych sposobach sterowania inteligentnym domem, np. za pomocą głosu lub gestów. Są to na pewno obiecujące sposób kontroli domowych instalacji i  mamy jednak nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli dodać go do naszej listy sposobów na sterowanie inteligentnym domem.

Inteligentny dom steruje się sam, tak jak chcesz

Ważne aby pamiętać, że mimo istnienia opisanych powyżej sposobów sterowania inteligentnym domem, tak naprawdę w wielu przypadkach mieszkańcy nie muszą wykorzystywać żadnego z nich. Wiele czynności, którymi wcześniej zaprzątaliśmy sobie głowę, inteligentny dom wykona za nas. Wszystko dzięki ustalonym harmonogramom oraz scenom, które automatycznie wykonują szereg czynności. Dzięki nim dom potrafi sam reagować na różne zdarzenia; może przykładowo zwiększyć ogrzewanie jeśli na zewnątrz zrobi się zimno bądź włączyć światła, kiedy odnotuje słabe naświetlenie pomieszczenia.

Pamiętajmy, inteligentny dom to nie tylko nowoczesne czy zaawansowane technologicznie sposoby sterowania domem przez człowieka, a właśnie inteligentna automatyzacja, która sprawi, że dom część rzeczy wykona za nas, w taki sposób, w jaki będziemy tego chcieli.

Leave a Comment

Sceny w inteligentnym domuCEDIA