Inteligentny dom bardzo często postrzegany jest jako pewnego rodzaju “bajer”, który w praktyce nie jest do niczego potrzebny i nie przynosi żadnych rzeczywistych korzyści. My z oczywistych względów nie zgadzamy się z takim stwierdzeniem, o czym świadczy wiele z naszych artykułów (np. dotyczących bezpieczeństwa).
W dzisiejszym wpisie ponownie pokażemy, jak przydatne i pożyteczne mogą być możliwości oferowane przez inteligentny dom. Tym razem skupimy się na kwestii, jak inteligentne technologie mogą na co dzień wspierać osoby starsze.
Inteligentne rozwiązania w służbie opieki
Możliwości oferowane przez inteligentne rozwiązania w domu mają na celu wspomóc osoby starsze, których zdrowie zaczyna się pogarszać, w tym, by nie musiały opuszczać swojej rodziny. Pozwalają im funkcjonować niezależnie, bez konieczności przebywania w placówce opieki dla seniorów.
Żeby umożliwić odpowiednie warunki, które w wystarczającym stopniu zapewnią bezpieczeństwo osobie starszej, należy wykorzystać w domu kilka możliwości, oferowanych przez automatykę. Poniżej przedstawimy kilka wg nas najbardziej potrzebnych funkcji.
Monitoring zdrowego snu
Łóżko seniora może zostać wyposażone w specjalne sensory, które odpowiadały będą za badanie kilku czynników: obecność osoby w łóżku, ruch, prawidłowy oddech, oraz puls. Monitoring snu służy do kontroli kondycji zdrowotnej obserwowanej osoby, zwracając głównie uwagę na niespokojny sen, nagłe zmiany w poziomie aktywności, bądź nietypowe zmiany w jej zachowaniu podczas rutynowych czynności. Każde zdarzenie odbiegające od normy jest od razu rejestrowane i przesyłane do ustalonych wcześniej osób: rodziny, lekarza bądź opiekunów.
Alarmy w razie nagłego wypadku
Ten typ alarmu uruchamiany jest w momencie, gdy osoba znajdzie się w nagłej sytuacji, która może nieść zagrożenie zdrowia bądź życia i która wymaga natychmiastowej pomocy osoby trzeciej. Alarm uruchamiany jest przez seniora natychmiast po naciśnięciu przycisku na urządzeniu (wbudowanym np. w zegarek noszony na nadgarstku). Informacja zostaje następnie wysłana do odpowiednich osób, które w porę mogą zareagować i zapobiec nieszczęściu. Na przykład senior czuje się coraz słabiej i wie, że potrzebuje pomocy, wtedy naciska dedykowany przycisk “alarmowy” znajdujący się na zegarku noszonym na ręce, dzięki czemu w odpowiednim czasie uzyskuje pomoc.
Automatyczne oświetlenie
System automatycznego oświetlenia również jest bardzo pomocnym rozwiązaniem dla osób starszych. Wstając w nocy nie muszą po omacku szukać włącznika światła, co może prowokować niebezpieczną sytuację. System inteligentnego domu automatycznie oświetli im drogę oraz pomieszczenie do którego się udają, a następnie zgasi światło po ich powrocie do łóżka.
Monitoring wideo
Nie można również zapomnieć o bardzo przydatnej funkcji, jaką jest monitoring wideo, do którego mamy dostęp przez Internet. Dzięki niemu w każdej chwili możemy sprawdzić, czy w domu wszystko jest w porządku. W przypadku uruchomienia alarmu przez seniora mamy od razu podgląd, co się dzieje w każdym pomieszczeniu. Poza tym monitoring pozwala nam sprawdzić, czy opiekun osoby starszej przychodzi na czas.
Ważne w tej kwestii jest również poszanowanie prywatności seniora, dlatego nie możemy z domu robić drugiego “Big Brothera”, kamery powinny znajdować się w pomieszczeniach ogólnodostępnych, takich jak korytarze, kuchnia, salon.
Monitoring aktywności
Funkcja ta stosowana jest do monitorowania aktywności seniora podczas jego zachowań w ciągu dnia (chodzenie, bieganie, skakanie itp.). Dzięki temu, jeśli będzie miało miejsce niebezpieczne zdarzenie, np. upadek, zostaje od razu rejestrowane, a informacja o nim zostaje automatycznie wysłana do wskazanych wcześniej osób. Senior zyskuje wtedy szybką pomoc, która może zaradzić poważniejszym konsekwencjom. Monitoring aktywności połączony jest z zegarkiem na nadgarstku, wyposażonym w dodatkowe czujniki, takie jak akcelerometr.
Portrait of senior man relaxing in sofa at home
Zadbaj o najbliższych
System inteligentnego domu potrafi w znaczącym stopniu wspomóc domowników w opiece nad seniorem, dzięki czemu dużo łatwiej jest zadbać o jego bezpieczeństwo. Z kolei dla seniora jest to pożyteczne rozwiązanie, które pozwala mu na pewną niezależność, przejawiającą się w tym, iż nie musi opuszczać swojego domu, by mógł mieć zapewnioną wystarczającą opiekę.
Powyżej przedstawiliśmy te funkcje, które uważamy za najbardziej optymalne, jednak obecne rozwiązania oferują znacznie więcej. Rozwój technologii dodatkowo powoduje, że wciąż pojawiają się kolejne propozycje funkcji, które również maja wspierać domowników w opiece nad najbliższymi.
Inteligentny dom, pożyteczne rozwiązania
Zastosowanie funkcji inteligentnego domu, jak można było przeczytać powyżej, przynosi naprawdę dużo korzyści. System ma na celu nie tylko stanowić rozrywkę i zwykły domowy gadżet, ale również daje funkcje, które mogą być wykorzystane w innych aspektach naszego życia, takich jak bezpieczeństwo, czy właśnie opieka nad osobami starszymi.