Inteligentny dom - czyli nowe możliwości sterowania w Twojej willi i apartamencie

Inteligentny dom to nic innego jak nowe sposoby zarządzania różnymi instalacjami i urządzeniami w Twoim domu. To rozwiązanie z potencjałem na przyszłość. Poznaj 3 jego najważniejsze aspekty.

1. AUTOMATYZACJA 

Ustal parametry, a dom będzie pracował wg Twojego planu

Inteligentny dom to standard, dzięki któremu wyeliminujesz potrzebę manualnego sterowania funkcjami, którymi do tej pory musiałeś zarządzać ręcznie i na bieżąco.

Temperatura będzie zawsze dostosowana do różnych sytuacji (pora dnia, obecność mieszkańców), oświetlenie optymalnie wykorzystane zależnie od światła słonecznego. Przykłady pokażą Ci, że sterowanie różnymi instalacjami można wykorzystać również w mniej standardowy sposób.

Wbrew popularnym mitom, ani inteligentny dom, ani technologie w żaden sposób nie przejmą kontroli. O wszystkim nadal zdecydujesz sam, a urządzenia będą po prostu działać wg Twoich założeń.

zobacz przykłady

1 2 3 4 5
Harmonogram temperaturowy

Harmonogram temperaturowy

Dzięki zastosowaniu harmonogramu temperaturowego system automatycznie obniża temperaturę w nocy bądź kiedy jesteś w pracy. Z kolei przed Twoją pobudką lub powrotem do domu, automatycznie ją podwyższa. Grzejniki pracują tylko, jeśli jest to konieczne. Do utrzymania odpowiedniej temperatury inteligentny dom wykorzystuje także klimatyzację i wentylację oraz, w zależności od poziomu nasłonecznienia, steruje roletami, by nie dogrzewać niepotrzebnie pomieszczeń.

Symulacja obecności

Symulacja obecności

Dzięki symulacji obecności możesz być spokojny o swoją własność, kiedy wraz z rodziną opuszczasz dom na dłuższy czas. System automatycznie, w sposób nieregularny będzie zapalał światła w pomieszczeniach oraz podnosił i opuszczał rolety, co będzie sugestią, że ktoś przebywa w domu. Obecność będzie symulowana adekwatnie do warunków pogodowych, np. w pochmurny dzień zostaną zapalone dodatkowe światła. Takich możliwości nie da się osiągnąć w instalacji tradycyjnej.

Przyjemna pobudka

Przyjemna pobudka

Standard jakim jest inteligentny dom, sprawi, że Twoja poranna pobudka w końcu będzie przyjemna! O wyznaczonej porze każdego dnia rolety w oknach sypialni automatycznie podniosą się do góry, chwilę później zacznie grać ulubiona muzyka, a w łazience czekać już będzie poranna kąpiel. Oczywiście w weekendy funkcje związane z "pobudką" mogą być zupełnie inne, wszystko zależy od Twoich przyzwyczajeń.

Inteligentny alarm

Inteligentny alarm

W tradycyjnym domu uruchomienie alarmu przez intruza wywoła tylko sygnał dźwiękowy. W inteligentnym domu dodatkowo monitoring włączy się w tryb ciągłego nagrywania, opuszczą się wszystkie rolety i zatrzasną zamki w drzwiach od poszczególnych pomieszczeń, aby uwięzić włamywacza w środku. Drugi scenariusz zakłada podniesienie rolet oraz zapalenie świateł, by ułatwić służbie interwencyjnej zlokalizowanie intruza.

Podlewanie ogrodu

Podlewanie ogrodu

Utrzymanie pięknego ogrodu wymaga dużej uwagi. Zależnie od warunków pogodowych wszystkie rośliny trzeba odpowiednio nawodnić. Dzięki zastosowaniu harmonogramów i stacji pogodowej Twój ogród jest zawsze pełen zieleni. Zaplanowałeś “garden party”? Spokojnie, zraszacze zostaną zablokowane na czas przyjęcia, po tym jak uruchomisz w ogrodzie scenę “impreza”.

2. SCENY

Steruj wieloma urządzeniami jednocześnie

Często w różnych codziennych sytuacjach wykonujesz wiele czynności jedna po drugiej. Dzięki wykorzystaniu scen, które pozwolą Ci sterować wieloma urządzeniami jednocześnie, w nowoczesnym domu wykonasz kilka czynności w tym samym czasie, za pomocą jednego przycisku.

zobacz przykłady

1 2 3 4 5
Scena Wyjście z domu

Scena Wyjście z domu

Wychodząc z domu zazwyczaj powinieneś uzbroić alarm, wyłączyć ogrzewanie oraz zadbać by wszystkie światła zostały zgaszone, rolety zasłonięte, a większość urządzeń elektrycznych nie była niepotrzebnie podłączona do zasilania. Dopilnowanie wszystkiego może czasem zabrać Ci kilkanaście dobrych minut. Dzięki systemowi inteligentnego domu, kiedy wychodząc wybierzesz scenę “wyjście z domu”, wszystkie te czynności zostaną wykonane, a dopilnowanie tego zajmie Ci tyle co przyciśnięcie jednego przycisku.

Scena przyjęcie

Scena przyjęcie

Przygotowanie domu do przyjęcia również wymaga wykonania szeregu czynności. Kiedy więc wybierzesz scenę "impreza" w wybranych pomieszczeniach, a nawet na tarasie, zacznie grać ta sama muzyka, dzięki czemu Twoje przyjęcie nie musi ograniczać się tylko do salonu. Poza tym zapali się kolorowe podświetlenie LED, a wentylacja zacznie pracować na najwyższym biegu, by przy dużej ilości gości zapewnić optymalną wymianę powietrza. Dodatkowo kostkarka w kuchni przełączy się na produkcję większej ilości kostek lodu, a taras zostanie podświetlony optymalnie do pory dnia w jakiej organizujesz swoje przyjęcie.

Scena kąpiel

Scena kąpiel

Przygotowanie kąpieli nie musi wiązać się z ciągłym kontrolowaniem ilości i temperatury wody. Wybierając z wizualizacji scenę “Kąpiel” w łazience zaczyna nalewać się woda do wanny, oraz zostaje włączone podgrzewanie podłogowe. Po nalaniu odpowiedniej ilości wody zostaje włączona również muzyka oraz odpowiednie oświetlenie, zaś domownik dostaje powiadomienie o tym, że kąpiel jest już gotowa.

Scena kino

Scena kino

W momencie gdy na swoim tablecie wybierasz scenę “Kino”, po chwili zaczną opuszczać się rolety w salonie, przygaśnie światło, wysunie się projektor oraz rzutnik i na końcu włączy się kino domowe. Wszystkie te czynności wykonają się po naciśnięciu jednego guzika, nie wstając z fotela przygotujesz odpowiednią atmosferę do seansu filmowego.

Scena sterująca konkretnymi obwodami

Scena sterująca konkretnymi obwodami

Jeśli będziesz chciał wyłączyć wszystkie światła na pierwszym piętrze, bądź opuścić wszystkie rolety na parterze, również możesz tego dokonać przy pomocy jednego przyciśnięcia guzika. System umożliwia tworzenie scen, które mogą grupowo sterować konkretnymi obwodami w domu. Dzięki temu np. leżąc już w łóżku nie musisz się martwić, że zapomniałeś opuścić którąś z rolet na parterze.

3. ELASTYCZNOŚĆ

Łatwo dodajesz nowe funkcje

Elastyczność, czyli zdolność przystosowywania się do nowych warunków, jest ważnym wyróżnikiem inteligentnego domu. Z dobrze zaprojektowanym systemem automatyki domowej, bez żadnych trudności możesz dodawać nowe sceny i funkcje do pomieszczeń, czy też zmieniać ich przeznaczenie, bez potrzeby przeprowadzania dużego remontu i ponoszenia kosztów.

zobacz przykłady

1 2 3
Stopniowe dodawanie funkcji inteligentnego domu

Stopniowe dodawanie funkcji inteligentnego domu

Inteligentny dom jako standard pozwala Ci rozłożyć w czasie dodawania kolejnych funkcji w Twoim domu. Dzięki temu nie musisz już na samym początku inwestować w bardzo rozbudowany system. Na przykład możesz zacząć od wdrożenia nowoczesnych rozwiązań w części dziennej (salon, kuchnia, jadalnia), by następnie rozszerzyć je na kolejne pomieszczenia. Elastyczność systemu zapewnisz sobie dzięki odpowiednio zaprojektowanej instalacji elektrycznej.

Dom gotowy na rozwój technologii

Dom gotowy na rozwój technologii

System KNX, który wybierają nasi klienci, pozwala na bezproblemową modernizację budynku polegającą na wymianie poszczególnych urządzeń na ich nowsze wersje (tak jak wymieniasz swojego iPhon'a). Dzięki temu wszystkie rozwiązania technologiczne w Twoim domu będą ciągle "na czasie" - to szczególnie ważne w okresie tak dynamicznego rozwoju i zmian.

Atrakcyjność inwestycyjna

Atrakcyjność inwestycyjna

Elastyczność pozwala Ci na mało inwazyjną zmianę przeznaczenia różnych pomieszczeń, co pozwala szybko dostosować dom do konkretnych potrzeb. Dzięki temu Twój dom zyskuje na atrakcyjności inwestycyjnej, gdyż łatwo można dostosować go do wymogów nowego nabywcy.

Zobacz jakie możliwości posiadają nowoczesne domy naszych klientów.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na blog.

Śledź nas na linkedin

Bądź z nami bieżąco – systematyczna dawka wiedzy i aktualności z branży inteligentnych domów. Obserwuj FDtech na LinkedIn.

Szybki kontakt

Chcesz nam zadać pytanie? Wypełnij krótki formularz.

[recaptcha]

Twoja wiadomość została wysyłana pomyślnie. Dziękujemy!