Inteligentny dom - inteligentne sterowanie domem

Inteligentny dom można opisać jako integrację wszystkich urządzeń w domu w jeden system. W ten sposób dom zyskuje zupełnie nowe możliwości, które przedstawić można w trzech płaszczyznach.

AUTOMATYZACJA

Ty odpoczywasz, Twój dom pracuje

Inteligentny dom wyeliminuje potrzebę sterowania urządzeniami i instalacjami, które dotychczas obsługiwałeś. Ustawi światło i temperaturę stosownie do Twoich potrzeb, zasłoni zasłony o zmroku, wyłączy wszystkie urządzenia, gdy wyjdziesz do pracy, na bieżąco sprawdzał będzie, czy odczyn wody w basenie jest prawidłowy. Inteligentne sterowanie domem pozwoli zautomatyzować działania, które w tradycyjnym domu zautomatyzowane być nie mogą. A wszystko to pod Twoją pełną kontrolą.

zobacz przykłady

1 2 3 4
Harmonogram temperaturowy

Harmonogram temperaturowy

Dzięki zastosowaniu harmonogramu temperaturowego grzejniki pracują tylko, jeśli są naprawdę potrzebne. Do utrzymania odpowiedniej temperatury system wykorzystuje także klimatyzację i wentylację, oraz w zależności od poziomu nasłonecznienia steruje roletami, by nie dogrzewać niepotrzebnie pomieszczeń. Dom inteligentny automatycznie obniża temperaturę w nocy bądź kiedy jesteś w pracy. Z kolei przed Twoją pobudką lub powrotem do domu, automatycznie ją podwyższa.

Symulacja obecności

Symulacja obecności

Dzięki symulacji obecności możesz być spokojny o swoją własność, kiedy wraz z rodziną opuszczasz dom na dłuższy czas. System automatycznie, w sposób nieregularny będzie zapalał światła w pomieszczeniach oraz podnosił i opuszczał rolety sugerując, że ktoś przebywa w domu. Będzie także symulował obecność adekwatnie do warunków pogodowych, np. w pochmurny dzień zapali dodatkowe światła. Takich możliwości nie da się osiągnąć w instalacji tradycyjnej.

Przyjemna pobudka

Przyjemna pobudka

W inteligentnym domu, podczas Twojej pobudki, każdego dnia rolety w oknach sypialni automatycznie podniosą się do góry, chwilę później zacznie grać ulubiona muzyka, a w łazience czekać już będzie poranna kąpiel. Oczywiście w weekendy funkcje związane z "pobudką" mogą być zupełnie inne, wszystko zależy od Twoich przyzwyczajeń.

Inteligentny alarm

Inteligentny alarm

W tradycyjnym domu uruchomienie alarmu przez intruza wywoła tylko sygnał dźwiękowy. W inteligentnym domu dodatkowo monitoring włączy się w tryb ciągłego nagrywania, opuszczą się wszystkie rolety i zatrzasną zamki w drzwiach od poszczególnych pomieszczeń, aby uwięzić włamywacza w środku. Drugi scenariusz zakłada podniesienie rolet oraz zapalenie świateł, by ułatwić służbie interwencyjnej zlokalizowanie intruza.

SCENY

Sterujesz wieloma urządzeniami jednocześnie

Sterowanie inteligentnym domem w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu scen. W skrócie można powiedzieć, że są to ustalone scenariusze działania wybranych urządzeń, odpowiadające danej sytuacji, które uruchamia się za pomocą jednego przycisku. Wszystko po to, by za pomocą inteligentnego sterowania domem zadbać o oszczędność czasu mieszkańców, który mogą przeznaczyć na przyjemniejsze rzeczy.

zobacz przykłady

1 2 3 4 5
Scena: Wyjście z domu

Scena: Wyjście z domu

Wychodząc z domu trzeba uzbroić alarm, wyłączyć ogrzewanie oraz zadbać by wszystkie światła zostały zgaszone, rolety zasłonięte, a większość urządzeń elektrycznych nie była niepotrzebnie podłączona do zasilania. Dopilnowanie wszystkiego może czasem zabrać kilkanaście dobrych minut. W domu inteligentnym, wybierając scenę “Wyjście z domu”, system wykona wszystkie te czynności za nas, oszczędzając nasz cenny czas.

Scena przyjęcie

Scena przyjęcie

Po wskazaniu sceny "Przyjęcie" w wybranych pomieszczeniach rozbrzmiewa ta sama muzyka, dzięki czemu Twoje przyjęcie nie musi ograniczać się tylko do salonu. Poza tym zapala się kolorowe podświetlenie LED, a wentylacja zaczyna pracować na najwyższym biegu, by przy dużej ilości gości zapewnić optymalną wymianę powietrza. Dodatkowo kostkarka w kuchni przełącza się na produkcję większej ilości kostek lodu. Wszystko to przyspieszy przygotowania i pozwoli skupić się na przyjemnościach.

Scena kąpiel

Scena kąpiel

Przygotowanie kąpieli nie musi wiązać się z ciągłym kontrolowaniem ilości i temperatury wody. Wybierając z wizualizacji scenę “Kąpiel” w łazience zaczyna nalewać się woda do wanny, oraz zostaje włączone podgrzewanie podłogowe. Po nalaniu odpowiedniej ilości wody zostaje włączona również muzyka oraz odpowiednie oświetlenie, zaś domownik dostaje powiadomienie o tym, że kąpiel jest już gotowa.

Scena kino

Scena kino

W momencie gdy na swoim tablecie wybierasz scenę “Kino”, po chwili zaczną opuszczać się rolety w salonie, przygaśnie światło, wysunie się projektor oraz rzutnik i na końcu włączy się kino domowe. Wszystkie te czynności wykonają się po naciśnięciu jednego guzika, nie wstając z fotela przygotujesz odpowiednią atmosferę do seansu filmowego.

Scena sterująca konkretnymi obwodami

Scena sterująca konkretnymi obwodami

Jeśli będziesz chciał wyłączyć wszystkie światła na pierwszym piętrze, bądź opuścić wszystkie rolety na parterze, również możesz tego dokonać przy pomocy jednego przyciśnięcia guzika. System umożliwia tworzenie scen, które mogą grupowo sterować konkretnymi obwodami w domu. Dzięki temu np. leżąc już w łóżku nie musisz się martwić, że zapomniałeś opuścić którąś z rolet na parterze.

ELASTYCZNOŚĆ

Łatwo dodajesz nowe funkcje

Elastyczność, czyli zdolność przystosowywania się do nowych warunków, jest ważnym wyróżnikiem inteligentnego domu. Z dobrze zaprojektowanym systemem automatyki domowej, bez żadnych trudności możesz dodawać nowe sceny i funkcje do pomieszczeń, czy też zmieniać ich przeznaczenie, bez potrzeby przeprowadzania dużego remontu i ponoszenia kosztów.

zobacz przykłady

1 2 3
Stopniowe dodawanie funkcji inteligentnego domu

Stopniowe dodawanie funkcji inteligentnego domu

Elastyczność w domu inteligentnym pozwala użytkownikowi na rozłożenie w czasie dodawania kolejnych funkcji do systemu. Dzięki temu nie ma wymogu inwestowania od razu w pełni funkcjonalny system, a domownicy mogą zaznajamiać się z możliwościami i stopniowo dołączać kolejne, zgodnie z potrzebami. Na przykład można zacząć od wdrożenia systemu w części dziennej (salon, kuchnia, jadalnia), by następnie rozszerzyć go na kolejne pomieszczenia.

Dom gotowy na rozwój technologii

Dom gotowy na rozwój technologii

System KNX, który integrujemy w domach, pozwala na bezproblemową modernizację budynku polegającą na wymianie niektórych urządzeń na nowsze. Dzięki temu domownicy nie muszą się martwić, że po kilkunastu latach ich dom będzie już przestarzałym wynalazkiem, z mało praktycznymi rozwiązaniami.

Atrakcyjność inwestycyjna

Atrakcyjność inwestycyjna

Elastyczność pozwala na mało inwazyjną zmianę przeznaczenia pomieszczeń, co pozwala szybko dostosować dom do konkretnych potrzeb. Dzięki temu Twój dom zyskuje na atrakcyjności inwestycyjnej, gdyż łatwo można go dostosować do wymogów nowego nabywcy.

Zobacz jakie możliwości posiadają zrealizowane przez nas inteligentne domy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na blog.

bezpieczeństwo w inteligentnym domu

5 SPOSOBÓW NA STEROWANIE INTELIGENTNYM DOMEM

bezpieczeństwo w inteligentnym domu

11 URZĄDZEŃ ZWIĘKSZAJĄCYCH BEZPIECZEŃSTWO W INTELIGENTNYM DOMU

co to jest system KNX

CO TO JEST SYSTEM KNX? CO GO WYRÓŻNIA?

Śledź nas na linkedin

Bądź z nami bieżąco – systematyczna dawka wiedzy i aktualności z branży inteligentnych domów. Obserwuj FDtech na LinkedIn.

Szybki kontakt

Chcesz nam zadać pytanie? Wypełnij krótki formularz.

Twoja wiadomość została wysyłana pomyślnie. Dziękujemy!