Zamki elektroniczne

Jak obiecaliśmy w artykule “11 urządzeń zwiększających bezpieczeństwo w inteligentnym domu” rozpoczynamy wpisy dotyczące bardziej szczegółowych opisów poszczególnych rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo w inteligentnym domu.

Pierwszymi urządzeniami, którym chcemy się przyjrzeć bliżej są zamki elektroniczne. Przedstawimy ich rodzaje dostępne na rynku oraz wskażemy plusy i minusy każdego z rozwiązań.

Wzrastająca popularność

Popularność zamków cyfrowych wzrasta. Za ich wyborem przemawia wygoda użytkowania oraz przede wszystkim zwiększone bezpieczeństwo w stosunku do tradycyjnych zabezpieczeń wejścia do domu.

Kiedyś najczęściej stosowane były w biurowcach, hotelach czy też budynkach użytku publicznego, jednak coraz częściej można je spotkać w prywatnych inwestycjach. Wynika to z faktu, iż cena zamków elektrycznych uległa znacznemu spadkowi, a na rynku pojawiło się sporo firm oferujących rozwiązania dedykowane dla prywatnych inwestycji.

Dodatkową zaletą, popularyzującą zamki elektryczne jest fakt, iż mogą się one integrować z systemami inteligentnych domów, często też można nimi sterować mobilnie, co w dużym stopniu zwiększa kontrolę nad domem.

Większe bezpieczeństwo

W jaki sposób zamki elektroniczne zwiększają bezpieczeństwo w domu? Istnieje wiele dodatkowych funkcji, które mają na to wpływ. Jednym z nich jest automatyczne zamykanie drzwi, idealne dla zapominalskich. Urządzenie z tego typu funkcją wykrywa zamknięcie się drzwi i automatycznie wysuwa rygiel, uruchamiając system zamykania.

Interesującą opcją jest również funkcja zabezpieczająca przed włamywaczami. Na przykład próby zniszczenia urządzenia mogą uruchomić alarm. Większość zamków posiada również blokadę uniemożliwiającą dostęp do wnętrza na kilka minut, po 3-krotnej próbie wejścia osoby nieuprawnionej.

Ogranicz dostęp do wybranych pomieszczeń

Elektroniczne zamki przekonują również użytkowników swoją elastycznością. Polega ona na tym, iż można je w łatwy oraz szybki sposób przeprogramować. Dzięki temu możemy unieważnić poszczególne prawa dostępu do drzwi, czy też szybko usunąć kod bądź kartę dostępu do danego zamka.

To samo dotyczy osób wykonujących w naszym domu różnego rodzaju prace. Na przykład ekipie remontowej, na czas pracy w danej strefie w domu, można udostępnić wejścia poprzez dodanie ich odcisków palców do danego zamka. Tak samo możemy uczynić w przypadku sprzątaczki czy też niani. Nasi krewni odwiedzający nas na wakacje, także, na czas pobytu, mogą dostać uprawnienia dostępu do zamków elektronicznych.

Zamek elektroniczny marki Yale Zamek elektroniczny marki Yale

Rodzaje zamków elektronicznych

Na rynku przeważają obecnie trzy rodzaje zamków elektronicznych, różniące się sposobem dostępu do wnętrza:

1. Zamki szyfrowe
2. Zamki otwierane na kartę zbliżeniową
3. Zamki biometryczne

Zamki szyfrowe

Chyba najbardziej popularne wśród zamków elektronicznych są zamki szyfrowe. Ten rodzaj zamków posiada 12-klawiszową klawiaturę, wzorowaną na telefonicznej, za pomocą której należy wpisać zaprogramowany kod otwierający zamek.

Niewątpliwą zaletą zamków szyfrowych jest brak konieczności noszenia przy sobie dodatkowych przedmiotów potrzebnych do otwarcia zamka, takich jak klucze, karty. Wystarczy zapamiętać zaprogramowany PIN.

Większość dostępnych zamków szyfrowych posiada zabezpieczenia wandaloodporne, co oznacza, że produkowane są z wytrzymałych materiałów, utrudniających ich zniszczenie bądź niepowołane demontowanie.

Przewagą zamków szyfrowych jest fakt, iż jeśli chcemy komuś udostępnić prawo do wejścia do naszego domu, wystarczy podać danej osobie kod PIN, nie musimy przekazywać karty dostępu, bądź programować dodatkowy odcisk palca. Ich przewagą jest również fakt, iż jeśli ktoś niepowołany próbuje wpisać PIN, żeby dostać się do naszego domu, to zostajemy o tym zdarzeniu poinformowani, np. za pomocą sms. Zaś w przypadku trzykrotnego użycia niepoprawnego kodu najczęściej dochodzi do załączenia syreny alarmowej.

Za minus tego rozwiązania można uznać fakt, że istnieje prawdopodobieństwo złamania kodu PIN, jednak możliwość wystąpienie takiego zdarzenia nie jest duża. Innym przykładem może być zagubienie kartki, na której zapominalscy domownicy mogą zapisywać sobie kod zamka, jednak taka sytuacja również zdarza się bardzo rzadko.

Zamek szyfrowy marki Yale
Zamek szyfrowy marki Yale

Zamki otwierane kartą zbliżeniową

Zamki na kartę zbliżeniową,jak sama nazwa wskazuje, otwierane są po przyłożeniu do czytnika zbliżeniowego karty-klucza. Takie karty otwierające zamek mogą występować w różnej postaci, nie muszą to być te tradycyjne, przypominające karty kredytowe, ponieważ takim kluczem zbliżeniowym może być również np. brelok, do którego mamy przypięte klucze do samochodu.

Zamków na kartę zbliżeniową używa się najczęściej tam, gdzie zachodzi potrzeba ograniczenia kręgu osób mogących wejść do pomieszczenia, usuwając jednocześnie konieczność posiadania wielu tradycyjnych kluczy mechanicznych,

Minus takich zamków to oczywiście możliwość zagubienia zbliżeniowego klucza, jednak najczęściej nosi się je w portfelu co minimalizuje groźbę wystąpienia takiej sytuacji.

Zamek otwierany na kartę zbliżeniową marki Eura
Zamek otwierany na kartę zbliżeniową marki Eura

Zamki biometryczne

Ten rodzaj zamków często uważany jest za najbezpieczniejszy spośród zamków cyfrowych. Przemawia za nimi fakt, iż w przypadku zamków szyfrowych istnieje możliwość złamania kodu, czy nawet, jak to czasami bywa, znalezienia przez niepowołaną osobę zapisanego PINu na kartce. W przypadku zamków na kartę zbliżeniową, można po prostu swoją kartę dostępu zgubić, i dodatkowo może ona dostać się w niepowołane ręce,

Zamki biometryczne działają na zasadzie identyfikacji indywidualnych cech ludzkiego ciała, takich jak: odciski palców, geometria dłoni, charakterystyka głosu, czy też obraz tęczówki i siatkówki oka. Takich cech nie da się podrobić, jak również powielić, dlatego też tego typu zamki uważa się za najbezpieczniejsze.

Najbardziej popularne są oczywiście zamki biometryczne z czytnikiem linii papilarnych. Wystarczy, że do czytnika przyłożymy odpowiedni palec i w tym samym momencie zamek zostaje odbezpieczony.

Czytnik linii papilarnych
Czytnik linii papilarnych
Przydatne funkcje

Zamki biometryczne posiadają kilka ciekawych funkcji, które zwiększają naszą kontrolę nad tym co się dzieje w domu. Na przykład dzięki indywidualnej identyfikacji każdego użytkownika możemy sprawdzić kto, i o jakiej porze wchodził do domu. Kontrola ta jest również dostępna z urządzeń mobilnych, dzięki czemu na bieżąco, nawet pod naszą nieobecność, możemy sprawdzać, czy ktoś wchodził do domu.

Kolejną, niezwykle użyteczną funkcją, zwiększającą nasze bezpieczeństwo jest opcja cichego alarmu. Wyobraźmy sobie, że ktoś zmusza nas do otwarcia zamka, w takim przypadku na różne palce mamy przypisane inne reakcje systemu. Przykładając palec wskazujący dochodzi do zwykłego otwarcia drzwi, jednak kiedy przyłożymy kciuk, oprócz odbezpieczenia zamka w drzwiach, uruchamia się cichy alarm informujący firmę ochroniarską, że w naszym domu pojawił intruz, zagrażający naszemu bezpieczeństwu.

Czytnik linii papilarnych marki Ekey
Czytnik linii papilarnych marki Ekey

Minusem tego rozwiązania jest fakt, że w przypadku skaleczenia bądź oparzenia palca, czytnik nie będzie w stanie odczytać naszych linii papilarnych. Warto więc pamiętać by do normalnego otwarcia drzwi zaprogramować więcej niż jeden palec, by być przygotowanym na taką możliwość. Poza tym nie zaleca się stosowania czytników linii papilarnych w pomieszczeniach z basenem, ponieważ zamek może mieć problemy z czytaniem odcisków z bardzo wymoczonych palców.

Jaki model wybrać? – Poznaj sprawdzone marki

Wybierając konkretny model najlepiej dokładnie sprawdzić na jakiego rodzaju drzwi możemy go montować. Ważny przy wyborze jest również materiał, z jakiego wykonane są drzwi oraz ich grubość. Równie istotny jest także wygląd zamka, ponieważ musi on pasować do aranżacji strefy wejścia, która niejednokrotnie jest wizytówką naszego domu.

Jeśli chodzi o pytanie jaki wybrać model? To tak naprawdę ciężko nam na nie odpowiedzieć. Ale jesteśmy w stanie przybliżyć Wam kilka firm, które możemy polecić, jako sprawdzone marki, oferujące wysokiej jakości urządzenia:

Ekey to austriacki producent czytników biometrycznych, mieliśmy możliwość ich przetestowania, i możemy stwierdzić, że wypadły bardzo dobrze, dlatego możemy polecić ich urządzenia. Jak wspomnieliśmy firma skupia się na czytnikach biometrycznych, które produkuje w różnych wersjach ( osobne do zabudowy, w pochwytach itp.)

Yale produkuje zamki ze wszystkimi opisanymi w artykule sposobami dostępu. Urządzenia firmy wyróżniają się estetycznym wyglądem, za minus uznać można fakt, iż są stosunkowo duże, co nie każdemu może przypaść do gustu.

Kwikset oferuje ciekawe rozwiązania zamka elektronicznego, łączące w sobie możliwości otwierania za pomocą standardowego klucza, modułu zbliżeniowego lub aplikacji na telefon.

Honeywell – BioAccess to producent znany z różnych produktów związanych z nowymi technologiami. W przypadku kontroli dostępu, produkt firmy to połączenie czytnika linii papilarnych oraz kart zbliżeniowych w technologii MiFare.

Ojmar oferuje rozwiązania kontroli dostępu z technologią zbliżeniową, a urządzenia firmy wykorzystywane są najczęściej na basenach, siłowniach itp. W ofercie można przykładowo znaleźć zamki zbliżeniowe na karty, opaski, czy zamki na monety.

Suprema – Facestation to firma posiadająca w ofercie ciekawe urządzenia z kontrolą dostępu, np. czytniki twarzy.

Warto również wspomnieć, że kontrolę dostępu oferuje także kilku producentów mających w swojej ofercie nowoczesne systemy domofonowe. Systemy takie cechuje fakt, że kontrola dostępu jest już zintegrowana z całym systemem strefy wejścia, czyli domofonem, monitoringiem czy też stacją wewnętrzną. Dodatkowo jest to spójne rozwiązanie z wizualnego punktu widzenia, dzięki czemu nasza strefa progu zyskuje na atrakcyjności.

Siedle to niemiecka firma która posiada w swojej ofercie bardzo szeroki wybór rozwiązań do komunikacji budynkowej, wśród wielu dostępnych możliwości firma oferuje również rozwiązania kontroli dostępu takie jak czytniki linii papilarnych oraz kart zbliżeniowych.

Czytnik linii papilarnych w domofonie Siedle
Czytnik linii papilarnych w domofonie Siedle

Gira również jest niemiecką firmą, w swojej ofercie posiada całą gamę urządzeń przeznaczonych do inteligentnego domu, w tym również domofony, które można rozbudować o funkcje kontroli dostępu.

Jesteśmy przekonani, że w niedalekiej przyszłości zamki elektroniczne całkowicie zastąpią tradycyjne zamki, przemawia za tym malejąca cena nowoczesnych sposobów kontroli dostępu, oraz większe bezpieczeństwo, jakie oferują współczesne rozwiązania otwierania drzwi.

Leave a Comment

Internet of ThingsGadżety w sam raz na gwiazdkowy prezent