Gdy wyłączy się prąd…

Co dzieje się w inteligentnym domu, gdy zabraknie prądu? To pytanie nurtuje prawie każdego, kto ma zamiar zainstalować inteligentny system we własnych czterech ścianach. Tu znajdziesz na nie odpowiedź.

Co dzieje się z domem gdy zabraknie prądu

„Inteligentny dom” to instalacja elektryczna, wyłącza się zatem w przypadku odcięcia zasilania. Nie wydarzy się więc nic spektakularnego – urządzenia „na prąd” po prostu się wyłączą, zupełnie jak w przypadku instalacji tradycyjnej.

Ale nie do końca musi tak być – może być lepiej.

Przewaga nowoczesnych instalacji elektrycznych nad instalacjami tradycyjnymi polega na tym, że w przypadku odcięcia głównego zasilania, elektryczność, a więc i system, mogą nadal działać. W jaki sposób?

W takim przypadku może uruchomić się zasilanie awaryjne. Możesz określić, które urządzenia mają pracować dalej, a które nie (np. zimą, na pewno chciałbyś, żeby niezależnie od wszystkiego, kiedy jesteś w domu, a za oknem mróz, ogrzewanie działało nieprzerwanie 🙂 ). Na wypadek odcięcia prądu, w „inteligentnym domu” możesz przewidzieć różne scenariusze. Wszystko zależy od Ciebie.

Rodzaje i zasady działania zasilania awaryjnego

Pierwszą z możliwości jest wyposażenie instalacji w UPS (Uninterruptible Power Supply), czyli inaczej mówiąc zasilacz awaryjny. Ma on zapewnić Ci podtrzymanie prądu na taki czas, abyś zdążył samodzielnie wyłączyć system inteligentnego domu lub aby włączył się agregat prądotwórczy, zapewniający poprawne działania systemu.

UPS przydaje się również w sytuacjach chwilowego zaniku prądu, gdyż dzięki niemu urządzenia mogą pracować bezpieczne, a Ty nie będziesz musiał przerywać swoich zajęć i nawet nie odczujesz tego krótkiego odcięcia zasilania.

Drugim rozwiązaniem są agregaty. Mają one za zadanie podtrzymywać przepływ prądu, tak abyś mógł, pomimo odcięcia zasilania zewnętrznego, „normalnie” funkcjonować w swoim domu. Długość pracy takiego agregatu zależy oczywiście od ilości paliwa, w jaką jest wyposażony. W sytuacjach awaryjnych zapewni Ci on zachowanie pełnej funkcjonalności systemu lub działanie tylko opcji podstawowych – to zależy już od jego wielkości oraz od naszych potrzeb.

System alarmowy a brak prądu

Systemy alarmowe i biometryczne wyposażone są we własne „akumulatorki”, które podtrzymują działanie urządzeń w sytuacji, gdy zasilanie zewnętrzne zostaje odcięte. Cały czas zachowujesz zatem odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz łatwość zarządzania obiektami posiadającymi czujniki biometryczne.

Otwieranie drzwi, a brak prądu

W inteligentnym domu systemy kontroli dostępu podpięty jest pod zasilanie awaryjne. Jeśli więc na co dzień otwierasz drzwi za pomocą aplikacji, klawiatury kodowej, karty czy czytnika biometrycznego – po odcięciu zasilania zewnętrznego nadal będziesz miał taką możliwość.

A co jeśli z jakichś względów zasilanie zostanie całkowicie odcięte? Czy to oznacza, że staniesz się więźniem własnego domu? Oczywiście, że nie. Wciąż pozostaje Ci tradycyjny sposób otwarcia zamka w drzwiach – zrobisz o za pomocą klucza

Jak działa dom gdy prąd powraca

Opcji jest wiele. Urządzenia mogą powrócić do swoich czynności sprzed odcięcia zasilania – dokładnie tak jak w przypadku instalacji tradycyjnej. W inteligentnym domu możesz przewidzieć też inne scenariusze. Po przywróceniu elektryczności wszystkie wcześniej włączone urządzenia mogą się wyłączyć. Masz bardzo wiele opcji. Możesz określić zachowanie każdej z instalacji, każdego z urządzeń oddzielnie. Oczywiście najczęściej planujesz taki scenariusz jednorazowo, jeszcze podczas współpracy z integratorem. Później instalacja działa już w określony sposób automatycznie.
„Myślę, że nie stało się nic…”

Teraz już wiesz co dzieje się w inteligentnym domu, gdy zabraknie prądu. Nic nadzwyczajnego. Co więcej, nawet „bez prądu”,w wielu przypadkach, nadal, możesz nieprzerwanie korzystać ze wszystkich jego funkcji.

Leave a Comment

Jak przygotować się do pierwszej rozmowy z integratorem