Włączniki Sentido – niepowtarzalne sterowanie inteligentnym domem

W inteligentnym domu tradycyjne włączniki, montowane na ścianach, zastępowane są specjalnymi sensorami, czyli urządzeniami, które służą do kontroli nie tylko oświetlenia, ale również innych funkcji domowej automatyki.

Jednymi z takich sensorów są włączniki Sentido, produkowane przez belgijską firmę basalte. Wyróżniają się one minimalistycznym wyglądem i bardzo łatwą obsługą, dzięki czemu sterowanie inteligentnym domem jest przyjemne dla każdego użytkownika. W artykule przedstawimy sensory Sentido z rodziny basalte oraz pokażemy jak łatwo można nimi sterować w domu.

Poznaj włączniki Sentido

Sensory Sentido, które z pozoru mogą przypominać tradycyjne włączniki do oświetlenia, są tak naprawdę zaawansowanymi technologicznie urządzeniami elektronicznymi, które podobnie jak komputer mają własną pamięć oraz mikroprocesor. Dzięki temu są to idealne urządzenia do sterowania funkcjami inteligentnego domu.

Włącznik Sentido od Basalte Dzięki różnym wykończeniom Sentido można dobrać do każdego pomieszczenia (źródło zdjęcia: www.smartspace.pl)

Strefowe sterowanie, czyli kontroluj funkcje w danym pomieszczeniu

Sensory Sentido najlepiej sprawdzają się jako włączniki służące do kontroli strefowej, czyli sterowania funkcjami w pomieszczeniu w którym są zamontowane. Za ich pomocą możemy sterować dowolnymi urządzeniami włączonymi do systemu domowej automatyki, takimi jak rolety, poszczególne obwody świetlne, sceny, muzyka, temperatura.

Wyróżniającą cechą Sentido jest fakt, iż mimo wielu funkcji jakimi może sterować pojedynczy sensor, nie wymagają one posiadania nawet kilkunastu przycisków, jak ma to miejsce w przypadku włączników wielu innych producentów. Trzeba również podkreślić w tym miejscu, że sterowanie to jest niezwykle łatwe i intuicyjne, dlatego każdy domownik powinien przyswoić je sobie w bardzo szybkim tempie.

Dodatkowym ułatwieniem jest zainstalowana dioda led, która konkretnym kolorem sygnalizuje funkcję, którą obecnie wybieramy.

Dwie wersje Sentido – jak sterować włącznikiem od basalte?

Sensor Sentido występuje w dwóch wersjach: 2-way oraz 4-way. Obie różnią się ilością funkcji, którymi mogą sterować. Za pomocą Sentido z dwoma przyciskami użytkownik ma możliwość kontroli do 8 funkcji systemu domowej automatyki, z kolei wersja 4-przyciskowa daje nam kontrolę nad nawet 16 funkcjami systemu.

W zależności od pomieszczenia można dobrać różne wersje sensora: Sentido 2-way oraz Sentido 4-way (źródło zdjęcia: www.smartspace.pl) W zależności od pomieszczenia można dobrać różne wersje sensora: Sentido 2-way oraz Sentido 4-way (źródło zdjęcia: www.smartspace.pl)

Jak producentowi udało się zmieścić tyle funkcji w tak z pozoru skromnym sensorze?

Wyobraź sobie, że chcesz w salonie sterować różnymi światłami np. światło główne i kinkiety, możesz do tego użyć właśnie Sentido. Dotknięcie górnego kwadratu po lewej włączy wszystkie światła zaś dolny będzie włączał tylko kinkiety. Dodatkowo dłuższe przytrzymanie każdego z nich będzie odpowiadało za rozjaśnianie i ściemnianie kinkietów.

Sterowanie

Mimo kontroli wielu funkcji inteligentnego domu, za pomocą Sentido steruje się naprawdę prosto i intuicyjnie

Z kolei przyciski po prawej stronie będą odpowiadać za sterowanie roletami. Górny prawy przycisk, jak można się domyślić, będzie odpowiadał za podniesienie wszystkich rolet w salonie, dolny zaś za ich opuszczenie. Jak wygląda korzystanie z Sentido można zobaczyć na filmiku poniżej:

Basalte stworzyło dwie wersje Sentido, by zadbać o jak najlepsze dostosowanie swoich sensorów do pomieszczeń. Wersja 4-way sprawdza się w pomieszczeniach z dużą ilością funkcji, takich jak duży salon. Sentido 2-way najlepiej sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach np.: kuchnia, sypialnia, czy pokój dziecięcy.

Multi-touch, używaj Sentido jak tradycyjnego włącznika

Wchodząc do salonu nie zastanawiamy się, który przycisk dotknąć, by włączyć oświetlenie główne, po prostu dotykamy kilku powierzchni jednocześnie i salon rozjaśnia się, tak jak ma to miejsce w przypadku włączników tradycyjnych. Taką funkcjonalność Sentido zawdzięcza opatentowanej przez basalte funkcji multi-touch..

Multi-touch

Funkcja multi-touch umożliwia korzystanie z sensora jak z tradycyjnego włącznika.

Długi multi-touch, proste rozwiązanie do wyboru scen

Trochę inaczej wygląda sprawa z długim przytrzymaniem kliku powierzchni Sentido naraz. W takim przypadku, kiedy dłużej przytrzymujemy więcej niż jedną powierzchnię sensora po chwili dioda zaczyna zmieniać barwę – na przemian pojawiają się maksymalnie 4 kolory. Funkcja ta zwana long multi-touch pozwala na zaprogramowanie do 4 funkcji, które są przydzielone do poszczególnych kolorów, pod każdym kolorem może być na przykład zaprogramowana konkretna scena.

Włącznik i coś więcej, czyli o wbudowanym termoregulatorze

Jak pisaliśmy na początku, urządzenia Sentido posiadają w środku zaawansowaną technologię, którą porównać można do minikomputera. Warto w tym miejscu napisać jeszcze o tym, że sensory te mają wbudowany termoregulator. Służy on do kontrolowania instalacji w danym pomieszczeniu, które odpowiedzialne są za utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Po ustawieniu na Sentido trybu temperatury, który obecnie chcemy uzyskać, urządzenie samo zadba, by grzejniki, czy też klimatyzacja pracowały na takich obrotach, żeby tę temperaturę w pomieszczeniu utrzymać.

Nie tylko funkcjonalność, ale również wielokrotnie nagradzany design

Prostota sterownia oraz funkcjonalność nie są jedynymi wyróżnikami włączników Sentido. To co najbardziej rzuca się w oczy przy pierwszej styczności z nimi, to jakość i wygląd, oraz materiał z którego są stworzone konkretne wykończenia.

Najlepiej zobaczyć je na żywo i przekonać się jak prezentują się włączniki z wykończeń takich jak brąz, kute żelazo, szczotkowany nikiel, mosiądz, czy aluminium. Naprawdę robią wrażenie.

Sentido zlicowane ze ścianą Sentido we wnętrzach prezentuje się efektownie (źródło zdjęcia: www.smartspace.pl)

Niech potwierdzeniem naszych wrażeń będą nagrody, które otrzymało Sentido w kategorii designu, a naprawdę ma się czym pochwalić. Do nagród tych należą znane w Europie jak i na świecie wyróżnienia: RedDot Design, Design Plus, iF Product Design, czy też The GOOD Design Award, czyli najbardziej prestiżowa na świecie nagroda w kategorii wzornictwa przemysłowego.

Włączniki dedykowane pod system KNX

Na koniec chcieliśmy podkreślić, że Sentido nie będą działać w każdym systemie inteligentnego domu. Są one dedykowane pod system KNX, czyli światowy standard domowej automatyki. Dlaczego to właśnie pod KNXem działają Sentido przejrzyście opisał polski dystrybutor urządzeń marki basalte w swojej prezentacji:

Prostota, słowo klucz filozofii basalte

Prostota jest najczęstszym słowem pojawiającym się w kontekście marki basalte i rzeczywiście, ich urządzenia charakteryzują się niezwykłą prostotą zarówno pod względem wykonania, pięknego designu jak i samej obsługi urządzeń. Jeśli obawiasz się, że nie będziesz potrafił obsłużyć wszystkich funkcji, jakie może zaoferować Ci inteligentny dom, to możesz być pewny, że z sensorami basalte stanie się to niezwykle proste i co najważniejsze bardzo komfortowe.

Leave a Comment

Pokój dziecka w inteligentnym domuDOM BEZPIECZNY NA WAKACJE – SYMULACJA OBECNOŚCI