Sypialnia w inteligentnym domu

Sypialnia jest najbardziej intymnym miejscem w domu. W tym pomieszczeniu kładziemy się do snu oraz przebywamy w nim, kiedy potrzebujemy prywatności i spokoju. Jest miejscem, które możemy idealnie dostosować do własnych potrzeb, bez konieczności uwzględniania potrzeb innych domowników (no chyba, że współmałżonka/ki).

W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam, jakie funkcjonalności inteligentnego domu możemy wykorzystać w sypialni.

Idealna pobudka

W sypialni z systemem domowej automatyki, poranna pobudka do pracy może stać się prawdziwą przyjemnością. Dzięki zastosowanemu harmonogramowi, o odpowiedniej godzinie, zamiast budzika, w pomieszczeniu rozlega się dźwięk wybranej wcześniej muzyki, rolety zaczynają podnosić się do góry, by wpuścić poranne światło, zaś temperatura zostaje podniesiona o kilka stopni, już 30 min przed załączeniem pobudki.

Oczywiście nie trzeba się przejmować i pamiętać, żeby na weekend wyłączyć tę funkcjonalności, dzięki harmonogramom system “wie”, kiedy i w jakie dni ma ją zastosować i jakich funkcji ma użyć. Na przykład w weekendy podnosi jedynie rolety, jeśli lubimy dłużej poleżeć w łóżku przy porannym świetle.

Sypialnia w inteligentnym domu

Temperatura idealna na sen, oraz podczas wstawania

Jak wspomnieliśmy wcześniej, 30 minut przed zaplanowaną pobudką system automatycznie podnosi temperaturę o kilka stopni. Wynika to z faktu, że najlepsza temperatura dla człowieka podczas snu, jest nieco niższa niż w czasie, kiedy osoba normalnie funkcjonuje za dnia. Dlatego żeby nam się lepiej spało (ale również by wpłynąć na oszczędność energii) system wieczorem celowo obniża temperaturę, by ustawić ją do optymalnego poziomu około 30 minut przed pobudką. Dzięki temu wstając z łóżka nie poczujemy przechodzącego po plecach dreszczu wywołanego zbyt niską temperaturą w pomieszczeniu.

Przykłady innych przydatnych scen

W swojej sypialni każdy może również zaprogramować przydatne dla siebie sceny, w zależności od tego, do czego wykorzystuje to pomieszczenie.

Na przykład jeśli lubimy w spokoju czytać książki właśnie w sypialni, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się właśnie na scenę “czytanie”, która odpowiednio dostosuje warunki w pomieszczeniu, by były optymalne dla tej czynności.

Jeśli mamy w sypialni telewizor, lubimy wieczorami oglądać filmy leżąc już w łóżku, możemy zdecydować się na scenę “film”, którą włączymy za pomocą tabletu. Po wyborze tej sceny, system opuści wszystkie rolety w sypialni, przygasi światło do odpowiedniego poziomu oraz włączy telewizor z naszą filmową biblioteką.

Inną przydatną sceną może być “drzemka”: niektórzy z nas w ciągu dnia lubią uciąć sobie krótką drzemkę, często przy grającej cicho muzyce. Po wyborze tej sceny, system może włączyć w sypialni naszą playlistę, odtwarzaną na niewielkim stopniu głośności, oraz zasłoni rolety. Po upływie np. 30 minut zacznie podnosić rolety oraz stopniowo podgłośniać odtwarzaną muzykę, by delikatnie wybudzić nas ze snu.

 

Sypialnia w inteligentnym domu

A wieczorem…

Przed snem z pewnością każdy chce się upewnić, czy wszystkie urządzenia zostały powyłączane, czy dzieci już poszły spać, oraz czy drzwi frontowe i okna są zamknięte. Dzięki wizualizacji inteligentnego domu, dostępnej na tablecie, można zrobić to wszystko leżąc już wygodnie w łóżku.

Jeśli ktoś preferuje zasypiać przy otwartym oknie, ale obawia się, że w nocy może zacząć padać, bądź przyjdzie silniejszy wiatr, to posiadając system domowej automatyki połączony ze stacją pogodową, można być pewnym, że okno zostanie automatycznie zamknięte, w momencie gdy stacja zarejestruje nieodpowiednie warunki pogodowe.

Sypialnia Twoją ostoją spokoju

Sypialnia ze względu na swój specyficzny charakter jest najbardziej osobistym miejscem w domu, dlatego też, pomieszczenie to można dostosować idealnie do własnych (i tylko własnych) potrzeb.

System inteligentnego domu pozwala na jeszcze dalej idącą personalizację sypialni a także w znacznym stopniu zwiększa komfort przy korzystaniu z tego pomieszczenia. Przeznaczeniem sypialni jest właśnie możliwość odpoczynku i zrelaksowania się po ciężkim dniu, system domowej automatyki może nam ten odpoczynek jeszcze umilić.

Leave a Comment

Sterowanie pilotemNiestandardowe funkcje w inteligentnym domu