Sterowanie za pomocą wizualizacji

Inteligentny dom pozwala na integrację wszystkich domowych urządzeń w jeden system. Takie rozwiązanie umożliwia użytkownikowi kontrolę nad całym domem z poziomu jednego urządzenia. Jednak, by każdy mógł opanować sterowanie systemem inteligentnego domu, musiało powstać rozwiązanie, które w prosty sposób pozwoli nawet mało obeznanej w nowych technologiach osobie, na intuicyjne i szybkie opanowanie kontroli całej domowej automatyki.

Takim rozwiązaniem jest wizualizacja, której będzie dotyczył ten artykuł. Postaramy się wytłumaczyć, jak wygląda sterowanie inteligentnym domem za pomocą wizualizacji oraz pokażemy przykłady kilku z nich.

Czym jest wizualizacja?

Jak sama nazwa wskazuje, wizualizacja jest specjalną aplikacją, która prezentuje w formie graficznej wszystkie możliwości jakie oferuje system inteligentnego domu. Dzięki temu niemal każdy z nas ma możliwość bardzo łatwej i intuicyjnej obsługi całego systemu.

Cały dom pod kontrolą

W wizualizacji każde pomieszczenie oraz każda funkcja przedstawiona jest za pomocą prostej grafiki oraz krótkiego opisu, dzięki czemu użytkownik dokładnie wie, którą funkcję załącza oraz w którym miejscu zostanie ona włączona. Wizualizacja umożliwia korzystanie ze wszystkich funkcji jakie oferuje stworzona w danym budynku domowa automatyka.

Sterowanie za pomocą scen Cały dom pod kontrolą (na zdjęciu wizualizacja iSimplex).

 

Steruj każdym urządzeniem

Użytkownik może sterować swoim domem poprzez wybieranie poszczególnych pomieszczeń, po przejściu do których wyświetlają się wszystkie funkcje dostępne w wybranym pokoju. Inną metodą jaką mogą oferować niektóre wizualizacje jest sterowanie instalacjami, czyli np. wybieramy rolety, a następnie wyświetlają nam się wszystkie rolety dostępne w naszym domu.

Ustawiaj sceny i harmonogramy

Wizualizacja pozwala na sterowanie pojedynczymi urządzeniami, ale również możemy dzięki niej sterować scenami stworzonymi dla naszego inteligentnego domu oraz mamy możliwość korzystania z harmonogramów. Większość dostępnych na rynku rozwiązań pozwala użytkownikowi na samodzielne tworzenie scen oraz ustawianie potrzebnych harmonogramów w łatwy i przejrzysty sposób.

Kontroluj, co się dzieje w całym domu

Poza tym, dzięki wizualizacji użytkownik ma podgląd we wszystko, co się dzieje w budynku. Pozwala ona na sprawdzenie, gdzie są otwarte drzwi bądź okna, w których pomieszczeniach są pozapalane światła, a w których odsłonięte rolety. Można także zobaczyć jaka temperatura panuje w każdym pokoju. Większość dostępnych rozwiązań pozwala również na podgląd obrazu ze wszystkich kamer w domu. Niektóre wizualizacje posiadają też funkcję pomiaru zużycia energii, dzięki czemu użytkownik wie, które urządzenia mają największy udział w rachunkach za prąd.

Jedna wizualizacja – wiele urządzeń

Dużą zaletą sterowania za pomocą wizualizacji jest fakt, iż można uruchomić ją na wielu różnych urządzeniach. Pierwszym z nich jest panel centralnego sterowania inteligentnym domem. Jest on mocowany na ścianie na stałe w centralnym miejscu, tak aby w każdym momencie można było mieć łatwy dostęp do wszystkich funkcji w domu. W zależności od wielkości posesji może być zainstalowanych kilka takich paneli, np. jeden na każdym piętrze.

Panel centralny Crestron

Panel Centralnego Sterowania firmy Crestron.

 

Kolejnym typem urządzeń, dla których przeznaczona jest wizualizacja, są urządzenia mobilne, czyli przede wszystkim tablet i smartfon. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż istnieją dwa sposoby uruchamiania takiej wizualizacji. Pierwszym jest specjalna aplikacja, dedykowana pod konkretny system (czyli głównie Android i iOS), zaś drugim sposobem jest uruchamianie wizualizacji w przeglądarce internetowej.

Wizualizacja Savant

Wizualizacja Savant na urządzeniach mobilnych.

 

Wizualizację można również uruchomić na laptopie i każdym dowolnym komputerze, szczególnie jeśli jest ona uruchamiana z poziomu przeglądarki internetowej. Wiele systemów, takich jak chociażby Control4 czy iSimplex, pozwalają również na wyświetlanie swojej wizualizacji na ekranie telewizora.

Wizualizacja Control4

Wizualizacja Control4 wyświetlana na ekranie telewizora.

Każdy domownik może korzystać z dostępnej wizualizacji na dowolnie wybranym urządzeniu, jednak w przypadku niektórych producentów niezbędne jest wykupienie dodatkowej licencji pod konkretne urządzenia.

Podręczne centrum dowodzenia

Wizualizację można porównać do pewnego rodzaju centrum dowodzenia, w którym mamy podgląd na wszystko co dzieje się w naszym domu a także możemy sterować każdym urządzeniem i funkcją jaką nasz budynek posiada. Co najważniejsze, korzystanie z naszego “domowego centrum dowodzenia” jest bardzo proste i nie powinno nikomu przysporzyć problemów.

Jeśli więc zdecydujemy się na inteligentny dom, możemy być pewni, że wizualizacja będzie jednym ze sposobów sterowania z którego będziemy korzystać bardzo często.

Leave a Comment

Stabilność systemuProjekt architektoniczny domu