Specjaliści przewidują: inteligentne domy w 2016 roku

Koniec roku to okres podsumowań, a także przemyśleń i planów na kolejne 12 miesięcy. Mamy już kilka swoich prognoz na temat inteligentnych domów i tego co może nas czekać w przyszłym roku, o czym zaraz przeczytacie. Postanowiliśmy jednak, że na blogu przedstawimy Wam szerszy punkt widzenia.

Dlatego też, specjalnie dla Was, zapytaliśmy specjalistów z rodzimej branży jaki oni przewidują kierunek rozwoju domowej automatyki. Poniżej poznacie kilka ciekawych prognoz na temat tego, co czeka nas w przyszłym roku w świecie inteligentnych domów.

Jeżeli więc jesteście ciekawi jakie technologie będą zyskiwać na popularności przez kolejne 12 miesięcy, w którą stronę pójdzie branża oraz czyje pomysły mogą zaskoczyć nas najbardziej, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł.

Na początek kilka słów od nas

Niedawno mieliśmy przyjemność (a właściwie szef miał) wypowiedzieć się do najnowszego wydania CEDIA Communicates właśnie na temat naszych przewidywań odnośnie branży na rok 2016. Oto co miał do powiedzenia Marcin:

“Przyszły rok z pewnością będzie charakteryzował się jeszcze większym zainteresowaniem rozwiązaniami domowej automatyki. Już teraz, w ostatnich miesiącach 2015 roku, widzimy większą ilość zapytań o rozwiązania inteligentnego domu, co tylko świadczy o wzrastającej świadomości ludzi związanej z korzyściami, jakie oferuje domowa automatyka.

W roku 2016 dalej będziemy obserwować rozwój rozwiązań Internet of Things, który jest obecnie największym trendem w nowych technologiach. Wraz z rozwojem IoT coraz silniej będzie widoczne powiązanie tego trendu z funkcjonalnością inteligentnego domu. Coraz większą popularność będą również zdobywać mniejsze rozwiązania automatyki, które klient będzie w stanie samodzielnie zainstalować w swoim domu. Wielu producentów już teraz wprowadza do swojej oferty takie uproszczone systemy inteligentnego domu w wersij DIY.”

Marcin Fryszkowski
Właściciel, specjalista ds. automatyki w FDtech. Inteligentny dom

Inne prognozy branży

O rozwoju IoT w kontekście inteligentnych domów mówi również Artur Met z APAInnovative:

“Moim zdaniem w roku 2016 będą nadal promowane i coraz bardziej popularyzowane rozwiązania z zakresu IOT (Internet of Things). Naturalnie z tego typu rozwiązaniami łączy się pojęcie Big Data. Jednak prawdziwym czarnym koniem roku 2016 będą systemy i urządzenia adaptacyjne.

IOT

Ideą tej technologii jest zbieranie informacji z wielu rozproszonych urządzeń w chmurę komputerową. Następnie poprzez np. przeglądarkę internetową można zestawić dane pochodzące z różnych miejsc i urządzeń, a niektórymi nawet posterować. Rozwiązanie dla mnie jest o tyle ciekawe, że powoduje wyjście automatyki budynkowej poza budynek. Poza tym pozwala rozwinąć skrzydła twórcom urządzeń. Praktycznie każda informacja zebrana z dowolnego miejsca może być wrzucona w sieć i dalej prezentowana lub przetwarzana. Coraz częściej organizowane są konkursy dla twórców urządzeń wspierających technologię IOT, które realizują nawet najbardziej szalone wizje. Trudno w tej chwili powiedzieć dokąd nas to wszystko zaprowadzi, na pewno jednak zmieni sposób myślenia o automatyce domowej, budynkowej i ogólnie automatyce jako takiej.

Big Data

Dla mnie technologia Big Data naturalnie połączy się kiedyś z IOT. Być może takie rozwiązania zostaną zrealizowane już w najbliższym roku. IOT pozwoli na zbieranie potężnej ilości danych. Dane będą pochodziły z różnych źródeł i miejsc na świecie. Przetwarzanie tych danych będzie kluczowe, aby wyciągać z nich jakieś sensowne wnioski. Obie technologie są zarówno bardzo pożyteczne i dające duże możliwości dalszego rozwoju, jednak mogą być również niebezpieczne dla naszej prywatności. Ale do tego chyba wszyscy powoli musimy się przyzwyczajać.

Rozwiązania adaptacyjne

To zupełnie nowy kierunek rozwoju w tej branży. Wprawdzie tematyka znana już od dawien dawna, jednak obecny poziom komputeryzacji i automatyzacji pozwoli na wdrożenie wielu teoretycznych dotąd rozwiązań w praktyce. Nie bez znaczenia będą tutaj sieci neuronowe oraz logika rozmyta. Część produktów będzie opierała się również na dedykowanych, opracowanych pod konkretne rozwiązania algorytmach samouczących się. Nie będą to na pewno rozwiązania myślące zamiast nas i sterujące światłem, ale bardziej dotyczące sterowania, gdzie spodziewany efekt jest oczywisty, a jego osiągnięcie jest skomplikowane przez ciągle zmieniające się parametry zewnętrzne.”

Artur Met
APAInnovative Department Leader

Z kolei Michał Sitnik, autor bloga tabliczni.pl, duży nacisk kładzie na rozwiązania pozwalające na samodzielne zastosowanie systemów smart home:

“Od kilku lat smart dom jest jednym z głównych działów na moim blogu. Niejednokrotnie opisywane rozwiązania potwierdzały potem trendy kolejnych lat. Widzę jak dział się rozwija.

Nie ukrywam, że integracja z mobilnymi platformami zainteresowała mnie tematem. Nie samo wdrażanie paneli sterowania do smartfona lub tabletu, a prawdziwe wykorzystanie ich potencjału.

Inteligentnych dom wiele zyskał dzięki takiemu podejściu, a widać to dobrze na przykładzie nowych firm, które chcą uczestniczyć w tej sekcji. Dopiero raczkują, ale oferują ambitniejsze rozwiązania od obecnych. 2016 rok potwierdzić może, że zwiększy się udział produktów typu „plug & play” i standardów integrujących nowe gadżety pod użytkownika końcowego. Rynek stanie się jeszcze dostępniejszy, gdyż zniknie wiele barier – smart dom można budować od podstaw samemu i to bez integratora lub instalatora. Zrobimy więcej sami, a kolejne lata jeszcze nam to ułatwią. Wciąż jednak będzie przybywać firm zajmujących się ofertami dla nowoczesnych domów.

Certyfikaty platform Apple, Samsunga i Google zaczną niepokoić znanych liderów lub zmuszać ich do integrowania się z ich hubami. Dzięki temu zwiększy się grono zainteresowanych klientów, ale i producentów. Prostsze interfejsy (przykład Reality Editor od MIT), łączenie większej ilości gadżetów, ale i szansa budowy akcji i scen przez samego domownika – to najlepszy kierunek rozwoju. Potencjał dostępu do mobilnych asystentów głosowych i to w ubieralnej wersji, będą zwiększać zainteresowanie działem. Już teraz Philips pozwala „rozmawiać” ze swoim mieszkaniem i wydawać komendy swojemu oświetleniu (przez Siri – oby w końcu również po polsku). Temat uniwersalnych pilotów do obsługi całego wyposażenia, czy robienie tego wprost przez smartwatch (zamiast smartfona) – to temat przyszłego roku.

W 2016 roku widzę też większe zainteresowanie systemami analizy ruchu w budynkach. Zamiast automatyki na podstawie harmonogramu, rozwój tej w czasie rzeczywistym, czyli w reakcji na poruszanie się domownika. Udział zwiększyć mogą beacony, które stworzą jeszcze inteligentniejsze spojrzenie na smart dom. Takie, jakiego oczekujemy.”

Michał Sitnik
www.tabliczni.pl

Nasi wrocławscy koledzy ze swithc piszą o rozwiązaniach wearables oraz zwracają uwagę na wymogi energetyczne, które będą musiały spełniać przyszłe domy:

„Oczekiwania i wymagania odnośnie „inteligentnych domów” rosną z roku na rok. Świadomość Polaków odnośnie korzyści wynikających z integracji systemów elektrycznych i elektronicznych ciągle rośnie. Stale pojawiają się coraz to bardziej wyszukane rozwiązania, zarówno typowo konsumenckie jak i bardzo specjalistyczne. Naszym zdaniem rynek smart home w 2016 będzie stał pod znakiem intensywnego rozwoju i integracji wearable devices, gwałtownego zwiększenia udziału mikrolokalizacji dzięki nadajnikom BLE i obsługującym je aplikacjom oraz np. łatwego wykorzystania idei smart metering (szczególnie w rejonie Wrocławia dzięki projektowi AMIplus Taurona). Klienci od dawna zwracają uwagę przede wszystkim na wysoką jakość proponowanych usług i sprawdzoną opinię o wykonawcy aniżeli na niską cenę instalacji i ten trend będzie się utrzymywał. Rozwój branży determinować będą również wymagania stawiane nowym budynkom, z uwagi na obowiązujące po 2020 rygorystyczne charakterystyki energetyczne. Sprostanie im nie będzie możliwe bez zastosowania automatyki budynkowej.”

Maciej Kapica
+48 531 284 482
swithc

Maciej Turski z Futunext uważa z kolei, że w 2016 roku rozwój będzie bardziej widoczny w profesjonalizacji branży, niż w większym zainteresowaniu rozwiązaniami domowej automatyki:

“Jesteśmy tuż przed wielkim boom’em w branży inteligentnych domów w Polsce. Sprzęt staje się coraz dostępniejszy, wiedza powszechniejsza, usługi coraz bardziej profesjonalne. Czy jednak możemy spodziewać się gwałtownego wzrostu zainteresowania Smarthome w 2016 roku? Nie sądzę. Myślę, że musimy jeszcze na to chwilę zaczekać.

Czego zatem możemy się spodziewać w nowym roku? Wierzę, że wydarzy się jednak wiele ciekawego. Wraz ze wspomnianą profesjonalizacją wykonawców, szczególnie firm jedno- i kilkuosobowych, rynek zacznie się konsolidować. Powstaną organizacje zrzeszające wykonawców, które będą pracować na rzecz danej grupy. Wymuszą kolejny wzrost jakości, zapewnią odpowiednie procedury i dostęp do wiedzy.

Kolejnym trendem, który może nabrać znaczenia będzie przygotowywanie domów i apartamentów do wdrożenia systemu automatyki w przyszłości. Już dziś wielu wykonawców taki produkt oferuje – my również. Pod nazwą Smarthome Ready™ by Futunext® kompleksowo przygotowujemy budynki na technologiczną przyszłość.

Więcej prognoz na najbliższe lata znajdziesz w ostatnim rozdziale mojej książki „10 mitów inteligentnych domów”. Pobierzesz ją bezpłatnie z www.futunext.com/10mitow. Jeśli działasz w branży Smarthome i tak jak ja widzisz większy potencjał we współpracy niż rywalizacji, odezwij się do mnie.”

Maciej Turski, Futunext®
maciej.turski (at) futunext.com
+48 501 630 077

Bartłomiej Jaworski z Eaton Electric zwraca uwagę na redukcję kosztów eksploatacyjnych, która może być głównym czynnikiem zachęcającym do inwestycji w inteligentny dom:

“Rynek automatyki budynkowej w roku 2016 czeka dalszy stabilny rozwój związany bezpośrednio z dobrą koniunkturą w budownictwie. Instalacje będą rozwijać się w kierunku integracji urządzeń z naciskiem na redukcję kosztów eksploatacyjnych oraz diagnostykę urządzeń. Nieodłącznym elementem będą nowości w zakresie dostępu zdalnego i wizualizacji na urządzeniach mobilnych m.in. jak w systemie xComfort.”

Bartłomiej Jaworski
Eaton Electric, producent systemu xComfort

Między innymi o tym, że automatyka w projektach deweloperskich klasy premium to już standard pisze Paweł Dylewski, Vice Prezes Zarządu z Intelidom Group:

„Nasze przewidywania na rok 2016 odnośnie rynku polskiego są bardzo obiecujące. Z roku na rok obserwujemy większe zainteresowanie i świadomość w zakresie rozwiązań “smart homes”. Jest to zauważalne zarówno u klientów indywidualnych, jak i wśród deweloperów.

Wśród klientów indywidualnych zauważamy i prognozujemy coraz większy podział na projekty wykorzystujące rozwiązania profesjonalne, takie jak KNX, SNG Home, Crestron czy Lutron oraz prostsze rozwiązania bezprzewodowe, wykorzystujące urządzenia Z-Wave lub Bluetooth BLE.

W przypadku projektów deweloperskich klasy Premium (np. N1_Metropolitan Apartments), systemy smart homes są już standardem i można zaobserwować coraz większe zainteresowanie deweloperów wśród projektów średniej klasy. Wynika to głównie ze znacznego obniżenia kosztów takich systemów, jak i rosnącej świadomości i wymagań klientów.

W kolejnych latach prognozujemy coraz większy udział w rynku rozwiązań Plug&Play, w których wyraźne można zauważyć działania dużych graczy (Apple, Google, Samsung)

Obserwujemy także pojawienie się nowych polskich, innowacyjnych firm np. Neembe, których polityka zakłada dystrybucję przez dużych graczy tj. firmy ubezpieczeniowe, telekomunikacyjne, dostawców energii, czy deweloperów.

Tendencja zakupów wskazuje na większe zainteresowanie bezprzewodowymi rozwiązaniami multiroom. Wynika to głównie ze znacznego obniżenia kosztów tego typu systemów po pojawieniu się takich rozwiązań jak Sonos, czy Denon Heos”

Paweł Dylewski,
Vice Prezes Zarządu
Intelidom Group Sp. z o.o.
www.intelidom.pl

To, że w przyszłym roku najbardziej mogą nas zaskoczyć sami klienci ze swoimi pomysłami, podkreśla Sebastian Lech z Elektromontera:

„Od kilku lat widać coraz większe zainteresowanie automatyką domową. Inwestorzy zaczynają zdecydowanie częściej szukać alternatywy dla tradycyjnej prostej instalacji elektrycznej. Poszukują rozwiązań, które w prosty sposób dadzą im możliwość kontroli nad własnym domem na odległość. Systemy z roku na rok stają się zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze dla użytkownika, a co najważniejsze producenci tworzą rozwiązania, które w dużej mierze są kompatybilne ze sobą. Mnogość funkcji pozwala na pełną kontrolę niemalże wszystkich systemów w domu. Począwszy od zwykłego zapalania światła, przez sterowanie ogrzewaniem i wentylacją, a skończywszy na kontroli dostępu.

W nadchodzącym roku nacisk będzie nadal kładziony na ułatwienie codziennego życia domownikom. Na rynku widać duże zainteresowanie prostymi, a jednocześnie bardzo ekskluzywnymi elementami takimi jak chociażby oświetlenie, osprzęt czy system audio. Jednakże bardzo trudno stwierdzić w jakim kierunku będzie zmierzała branża automatyki domowej. Myślę, że w dużej mierze jest to tylko uwarunkowane tym z jakimi pomysłami i oczekiwaniami przyjdą kolejni inwestorzy. „Potrzeba matką wynalazku”, a to klienci przychodzą do nas ze swoimi potrzebami. My je tylko realizujemy. Z jakimi potrzebami do nas przyjdą? To pokaże nadchodzący rok.”

Sebastian Lech
Elektromonter

Ciekawe spojrzenie, bardziej pod kątem Smart Cities oraz bezpieczeństwa, przedstawił Paweł Piotrowicz z DLJM Lab:

“Nie ma dziś dokładnej definicji słowa „smart”, które jest tak chętnie wykorzystywane ostatnio. Trudno porównywać Dubaj i stosowane tam rozwiązania zarówno technologiczne jak i społeczne z Wrocławiem, czy Warszawą, które również pretendują do miana „smart city”. Można więc uznać, że dążenie miast do bycia „smart” jest pewną drogą w kierunku idealnej aglomeracji na wszystkich płaszczyznach z nią związanych. Polska nie odbiega od głównego nurtu, dzieje się u nas dużo. Innowacje i inwestycje w infrastrukturę i bezpieczeństwo skutkują efektami ekonomicznymi. Tak więc zmierzamy zarówno ku wymiernym oszczędnościom w skali makro jak i wyższemu standardowi życia. Narasta jednak problem, który dostrzegają zarówno analitycy, jak i administratorzy gigadanych migrujących po chmurach publicznych i prywatnych. Działania terrorystyczne w sieci są realne. Smart City może więc stać się łakomym kąskiem. Paraliż miasta i panika z tym związana może być gorsza od konwencjonalnych działań terrorystycznych. W Krakowie powstało Laboratorium Automatyki Budynkowej, którego zadaniem miedzy innymi jest wsparcie administracji zarówno pod kątem elementów technologicznych jak i bezpieczeństwa. Wdrażane technologie w erze Internetu Rzeczy, jak nigdy dotąd, muszą spełniać surowe kryteria bezpieczeństwa. Przed drogą rozwoju nie ma bowiem odwrotu.”

Paweł Piotrowicz
Dyrektor ds. Rozwoju
Laboratorium Automatyki Budynkowej
DLJM Lab

Prognozujemy rozwój

Jak widać z wypowiedzi ekspertów, prognozowany jest dalszy rozwój samej branży jak i wzrost zainteresowania domową automatyką. Nowe technologie przenikają praktycznie do każdego elementu naszego życia – tak samo jest z naszymi domami.

W opiniach pojawiło się kilka różnych rozwiązań, które mają szansę zaistnieć bądź zyskać na popularności, ale niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, najważniejsze jest, by system spełniał nasze wymagania. Bardzo istotne jest to, by stał się on elementem, który upraszcza i ułatwia nasze życie, coraz bardziej wypełnione różnego rodzaju nowymi technologiami.

Na koniec chcieliśmy bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego artykułu, dzieląc się z nami swoimi spostrzeżeniami oraz wiedzą. Dzięki temu mogliśmy szerzej spojrzeć na polską branżę domowej automatyki oraz jej dalsze losy.

Leave a Comment

All-Dock stacja dokującanajpopularniejsze artykuły 2016