„Specjaliści” piszą o inteligentnych domach

Wraz z popularyzacją inteligentnych domów w Polsce, spotykamy również w Internecie coraz więcej różnej maści artykułów poświęconych tej tematyce. Niestety wiele z powstałych treści jest słaba merytorycznie, części z kolei brakuje obiektywizmu. Warto, tworząc swoją opinię na dany temat, uważać na to co się czyta, oraz w miarę możliwości zasięgać porad specjalistów i ludzi którzy na co dzień zajmują się daną dziedziną.

Niedawno natrafiliśmy na nierzetelny artykuł na jednym z największych polskich portali poświęconych nowym technologiom. Postanowiliśmy na niego odpowiednio zareagować.

We wpisie pokażemy przykłady niezbyt profesjonalnego podejścia do publikowanych treści oraz opiszemy jak wyglądała na nie reakcja.

Specjalista w Polityce

Pierwszy taki artykuł, na który zareagował blog inteldom.bogspot.com ukazał się w październikowym numerze Polityki. Głupota jaka tam została opublikowana, smuci tym bardziej, że powstała po konsultacji z osobą, która na co dzień pracuje w branży. Nie wnikamy, czy było to przeoczenie, niedoedukowanie czy źle skonstruowane zdanie – błąd był poważny i powinien być sprawdzony przed oddaniem pisma do druku.

Mówiąc ogólnie chodziło o informację, iż instalując okablowanie systemu KNX w domu nie potrzebna już jest instalacja elektryczna, gdyż KNX ją z powodzeniem zastępuje. Nie musimy wspominać, że była to kompletna bzdura, która mogła zmylić wielu czytelników. Jeśli ktoś jest zainteresowany o co chodziło dokładnie, zapraszamy do wpisu: Prasa: POLITYKA o ID… W KNX “instalacja elektryczna niepotrzebna”.

Fragment artykułu o inteligentnym domu z Polityki Fragment artykułu o inteligentnym domu z Polityki 40/2014 (źródło: http://inteldom.blogspot.com/2014/10/niepotrzeb.html)

Komputer Świat z pseudoartykułem

I tu pojawia się artykuł z samego końca 2014 roku, który stał się przyczynkiem do tego wpisu. Na portalu Komputer Świat, czyli na jednym z największych (jeśli nie największym) portalu związanym z nowymi technologiami, pojawił się artykuł zatytułowany SmartWłamywacze – czy systemy eHome są bezpieczne?.

Włamanie do inteligentnego domu Zdjęcie z artykułu na portalu Komputer Świat (źródło: http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2014/12/smartwlamywacze.aspx)

Jak obsmarować KNX bez podstawowej wiedzy o systemie?

Tytuł sugerował, że treść będzie dotyczyła bezpieczeństwa systemów do inteligentnego domu w ogóle, jednak jak się okazało, skupiał się wyłącznie na systemie KNX. Po lekturze całości nie mogliśmy uwierzyć, że ktoś mógł opublikować tak bzdurny artykuł, który w najmniejszym stopniu nie ma związku z rzeczywistością. Dodatkowo pisany być musiał przez osobę, która nie ma nawet podstawowej wiedzy związanej z podjętym tematem – niestety autor nie został podany.

Najgorszy w tym jest fakt, że publikacja ukazała się na portalu czytanym codziennie przez setki internautów. Po lekturze owego “dzieła”, odbiorcy w świadomości mogli mieć tylko jedną wiadomość: że system KNX to zaproszenie dla hakera by włamał się do domu i wszystkim sterował. Oczywiście wrażenie, które pozostaje po lekturze artykułu nijak ma się do rzeczywistości, zapewniamy, że włamanie się do systemu KNX nie jest tak proste jak opisane jest to na portalu Komputer Świat.

Poznaj naszą opinię

Nie mogliśmy zostawić tych bzdur bez odzewu, dlatego pod artykułem można znaleźć nasz obszerny komentarz (podpisany FDtech) wytykający większość błędów, które znalazły się w artykule. Jak zauważycie sam komentarz mógłby być oddzielnym artykułem, co tylko świadczy o tym jak wiele błędów znaleźliśmy w tej publikacji.

Co ważne nie tylko nasz komentarz wytykał błędy w artykule i nazywał całość jedną wielką bzdurą. Dlatego jedna ważna porada jaka nam się nasuwa w tym miejscu to: CZYTAJCIE KOMENTARZE! 🙂 Z doświadczenia wiemy, że spora część internautów w ogóle nie zwraca na nie uwagi, a jak się niejednokrotnie okazuje, więcej wiadomości można wynieść z lektury komentarzy, niż z samego artykułu.

Dołącz do społeczności zainteresowanej branżą inteligentnych domów

Widzimy rosnące zainteresowanie inteligentnymi domami, jednak wciąż brakuje miejsca, gdzie każdy będzie miał możliwość zasięgnięcia porady bądź wyrażenia swojej opinii w temacie domowej automatyki. By wyjść na przeciw tym potrzebom stworzyliśmy dwie społeczności, do których może dołączyć każda zainteresowana osoba.

Grupy te funkcjonują na dwóch popularnych portalach społecznościowych.

Pierwszą jest społeczność “Inteligentny dom” na Google+, do której można dołączyć tutaj: społeczność „Inteligentny dom” na Google+

Drugą zaś jest grupa specjalistów “Inteligentny dom”, na której można dzielić się opiniami oraz zasięgać porad od specjalistów działających w branży domowej automatyki. Grupa znajduje się tutaj: grupa „Inteligentny dom” na LinkedIn

Inteligentny dom - grupa na LinkedInie Grupa „Inteligentny dom” na LinkedIn

Gorąco zachęcamy do dołączenia chociaż do jednej z grup i do aktywnego udziału, zarówno specjalistów z branży jak również osoby zainteresowane inteligentnymi domami bądź planujące inwestycję w te rozwiązania.

Leave a Comment

Gadżety w sam raz na gwiazdkowy prezentAll-Dock stacja dokująca