Siedle Vario – zaprojektuj swój domofon

Nowoczesne domofony nie służą już tylko do połączeń głosowych pomiędzy gościem a mieszkańcem posesji. Współczesne urządzenia zyskują zupełnie nowe funkcje, które przede wszystkim mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa domowników.

Jednym z takich domofonów jest produkowany przez znaną niemiecką firmę Siedle – domofon Siedle Vario. Urządzenie charakteryzuje się dużą ilością funkcji do wyboru oraz niezwykłą elastycznością, która pozwala użytkownikowi samemu zaprojektować oczekiwany domofon.

Modułowa budowa – składaj Vario jak klocki lego

Jak wspomnieliśmy we wstępie, Vario daje możliwość dostosowania funkcjonalności do potrzeb użytkownika, a do wyboru jest naprawdę duża ilość opcji.

To co charakteryzuje domofon Siedle, to przede wszystkim jego modułowa budowa. Oznacza to, że każda funkcja, którą można zastosować w domofonie, jest oddzielnym modułem, który można dołączyć do jego obudowy. W tym momencie najwyraźniej przejawia się elastyczność produktu Siedle, ponieważ nie tylko umożliwia ona wybór dowolnej funkcji, ale również jej rozmieszczenie.

Każdy ma możliwość samodzielnego zaprojektowania własnego domofonu, sam proces jest niezwykle prosty: należy wejść na oficjalną stronę Siedle, na której znajduje się specjalna aplikacja umożliwiająca stworzenie projektu. Wystarczy dobrać pożądane moduły, rozmieścić je w ramce domofonu, dobrać odpowiedni kolor i projekt jest już gotowy.

Konfigurator Siedle Tak wygląda prosty program dzięki któremu można zaprojektować własny domofon Siedle Vario.

Jakie moduły i funkcje do wyboru?

Funkcje jakie można wykorzystać w Siedle Vario można podzielić na kilka kategorii, które opisujemy poniżej:

Podstawy

Siedle Vario
Podstawowe funkcje to przede wszystkim moduł informacyjny, na którym np. można nadrukować numer domu, piktogram, godziny pracy itp. a także kilka różnych modułów przycisków oraz moduł głośnika.

Kamery

Jedną z najbardziej popularnych funkcji, która charakteryzuje współczesne domofony, jest kamera, zmieniająca urządzenie w wideodomofon. Dzięki niej domownik może sprawdzić kto stoi przed domem, zanim wpuści tę osobę na teren posesji. Wiele osób chwali sobie to rozwiązanie ze względu na dzieci, które przebywają w domu pod nieobecność dorosłych.

VideodomofonObraz z kamer wideo w stacji wewnętrznej jest naprawdę wysokiej jakości.

Vario poza tym pozwala na zastosowanie funkcji, dzięki której kamera rejestruje (robiąc zdjęcie) każdą osobę, która korzystała z domofonu, kiedy nie było nikogo w domu.

Można również skorzystać z możliwości, która pozwala na odbieranie połączeń wideo z Vario na swoim smartfonie. Nawet będąc w pracy można odebrać połączenie i poinformować osobę o godzinie swojego powrotu.

Jeśli chodzi o same kamery, użytkownik ma do wyboru kilka ich rodzajów, różniących się od siebie polem widzenia: są to kamery 80st, 130st i 180st. W przypadku tych z najszerszym kątem widzenia mieszkańcy mają podgląd na naprawdę duży obszar terenu, znajdującego się przed wejściem na posejsę. Dzięki temu mają pewność, że obok osoby dzwoniącej nie ukrywa się ktoś jeszcze.

Siedle Vario Siedle Vario z kamerą oraz skrzynką na listy.

Kontrola dostępu

Kolejnymi modułami, które mogą zostać wykorzystane w Siedle Vario są moduły kontroli dostępu. Napiszemy tylko jakie rodzaje kontroli dostępu są dostępne w ofercie Vario, ponieważ o tym czym się charakteryzuje każdy z nich można przeczytać w naszym artykule: Zamki elektroniczne.

    Do wyboru mamy moduły:

  • czytnik linii papilarnych,
  • klucz elektroniczny,
  • klawiatura numeryczna,
  • czytnik kart.

Warto wspomnieć, że Siedle Vario umożliwia integrację z systemem inteligentego domu, dlatego też skorzystanie z czytnika może nie tylko otworzyć zamek, bądź rozbroić alarm, ale również załączyć konkretną scenę, zależnie od tego, który z mieszkańców skorzystał z modułu kontroli dostępu.

Kontrola dostępu Kontrola dostępu, którą można wykorzystać w Siedle Vario. Od lewej: czytnik kart, klucz elektroniczny, zamek kodowy i czytnik linii papilarnych.

Skrzynki na listy

Ciekawymi modułami dostępnymi w systemie Vario są skrzynki na listy, które można dobrać w kilku wariantach. Są więc skrzynki przelotowe, otwierane od przodu, kompaktowe a także skrzynki na słupku wolnostojącym. Moduły te charakteryzują się interesującym designem oraz rzeczywiście są wygodne w użyciu.

Siedle domofon wolnostojącySiedle Vario ze skrzynką na listy na słupku wolnostojącym.

Oświetlenie LED

Nocą, by Vario był dobrze widoczny, wystarczy zastosować moduł z oświetleniem LED. Do wyboru jest kilka ich rodzajów, które mogą być dobrane w zależności od tego, w jakim miejscu będzie zainstalowany domofon, oraz która część domofonu ma być najlepiej oświetlona.

Oświetlenie domofonu Moduły oświetlenia w domofonie Siedle Vario: oświetlenie powierzchniowe i oświetlenie punktowe.

 

Pełna elastyczność – dowolny kolor i różne sposoby montażu

Siedle Vario dostępny jest w 6 podstawowych kolorach, wykończenia standardowo są tworzone z aluminium. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamiast jednego z podstawowych kolorów użytkownik wybrał zupełnie inny, dostępny z całej gamy kolorów palety RAL.

Kolory wykończeń Podstawowe kolory dostępne w Siedle Vario. Oprócz nich można również wybrać dowolny kolor z palety RAL.

Również w kwestii montażu Siedle Vario można dostosować do strefy progu własnego domu. Do wyboru użytkownik ma montaż podtynkowy, natynkowy ale również bardziej niestandardową opcję montażu domofonu w płycinie drzwi. Poza tym Siedle Vario można również zaprojektować w wersji wolnostojącej, na wąskim bądź szerokim słupku.

Siedle VarioJak widać domofon Siedle Vario można dostosować do każdej strefy progu.

Zaplanuj funkcje na przyszłość

Decydując się na funkcjonalność domofonu, w przypadku Siedle Vario, istnieje możliwość zaplanowania funkcji, które można dodać w późniejszym terminie. Na przykład jeśli w przyszłości będziemy chcieli rozszerzyć funkcjonalność swojego domofonu o kamerę, wystarczy w miejscu na moduł zastosować specjalną zaślepkę, która nie wpływa negatywnie na wygląd urządzenia, a pozwala w przyszłości na bardzo szybkie rozszerzenie możliwości domofonu.

Możliwość rozbudowyPuste miejsca w powyższym domofonie Vario mogą zostać w przyszłości zastąpione innymi modułami, np. kamerą.

Zaprojektuj swój domofon

Powtarzająca się kilka razy w artykule elastyczność jest najmocniejszą stroną domofonu Vario. Modułowe rozwiązanie pozwala w pełni spersonalizować urządzenie, oraz pozbawić je zbędnych funkcji, z których żaden z domowników nie będzie korzystał. Dodatkowo marka Siedle jest gwarancją naprawdę wysokiej jakości całej instalacji, która nawet po kilkunastu latach działania nie wymaga żadnych napraw czy usuwania usterek.

Projekt swojego domofonu Siedle Vario możesz stworzyć TUTAJ

Leave a Comment

Niestandardowe funkcje w inteligentnym domupogoda