My się zimy nie boimy, czyli ogrzewanie w inteligentnym domu

Choćbyśmy usilnie starali się wyobrazić sobie, że za oknem na bezchmurnym niebie ciągle świeci słońce, a na trawnikach kwitną kwiaty – moc autosugestii niestety nie wpłynie na zmianę pogody i niepodważalny fakt – przyszła jesień, na dworze jest coraz zimniej, a co najważniejsze – winter is coming 🙂 Wraz z pierwszym rozgrzanym kaloryferem w naszych domach pojawia się temat racjonalnego zarządzania energią. Dlatego w dzisiejszym artykule opowiemy, jak kwestia ta wygląda w inteligentnym domu.

Wydawać by się mogło, że z pozoru prosty system, jakim jest ogrzewanie, będzie działać podobnie, niezależnie od tego, czy mamy instalację tradycyjną czy inteligentną. Jak się jednak przekonacie po przeczytaniu tego artykułu, różnic, które wpływają na wygodę, bezpieczeństwo oraz oszczędność energii w naszym domu w odniesieniu do ogrzewania jest bardzo wiele.

Ogrzewanie a otwarte okno, czyli regulacja temperatury w inteligentnym domu

Za utrzymanie optymalnej temperatury w większości domów odpowiedzialny jest zazwyczaj sterownik do pieca oraz, jeśli nie chcemy zarządzać każdym grzejnikiem osobno, czujnik temperatury umieszczony w jednym z pomieszczeń. Przesyła on do kotła grzewczego informacje dotyczące temperatury panującej w tym miejscu, na podstawie czego piec dostosowuje intensywność swojej pracy.

Co to oznacza w praktyce? Jedno urządzenie, umieszczone np. w salonie, zarządza ogrzewaniem w całym domu (w sporadycznych przypadkach osobno na każdym piętrze). Często prowadzi to do sytuacji, podczas której gdy np. otwieramy okno w jednym z pomieszczeń, piec otrzymuje sygnał o wychłodzeniu i podnosi temperaturę nie tylko w wietrzonym pokoju, ale we wszystkich pomieszczeniach w domu, przez co robi się w nich zdecydowanie za gorąco.

Sytuacja ta jest nie tylko niekomfortowa dla domowników, ale prowadzi również do bezzasadnej utraty energii, do której nie dojdzie w inteligentnym domu. Dlaczego? Zasadniczą kwestią dotyczącą ogrzewania w inteligentnym domu jest możliwość sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Zatem otwarcie okna w jednym z nich wywoła działania tylko w obrębie tego miejsca. Co więcej na czas wietrzenia w danym pokoju ogrzewanie zostanie chwilowo wstrzymane, ponieważ jego działanie jest wtedy zbędne.

Czy musimy więc zakupić kilkanaście termostatów, które zamontujemy w każdym pokoju?

Oczywiście, że nie. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń przeznaczonych do inteligentnego domu, które łączą w sobie kilka funkcji, np. włączniki z wbudowanym termostatem i czujnikiem temperatury. Zatem podczas wyboru produktów, warto zwrócić uwagę na niestandardowe możliwości, jakie nam oferują, dzięki czemu unikniemy dodatkowych wydatków.

Deseo Deseo od Basalte – przykład włącznika z wbudowanym termostatem

Takie rozwiązanie daje nam również duży wybór wzorów i kolorów, który jest mocno ograniczony w przypadku tradycyjnych urządzeń. Ponadto termostat w inteligentnym domu odpowiedzialny jest za sterowanie nie tylko ogrzewaniem, ale i klimatyzacją, przez co zarządzanie temperaturą staje się kompleksowe i wygodne oraz ogranicza ilość urządzeń potrzebnych do ich obsługi. O wielofunkcyjnych i praktycznych włącznikach z termoregulatorami przeczytacie w tym artykule.

Sposoby sterowania temperaturą w inteligentnym domu

Skoro już znamy ogólną zasadę wyróżniającą zarządzanie temperaturą w inteligentnym domu, zobaczmy, w jaki sposób możemy ją ustawiać i zmieniać.

Manualne ustawianie temperatury

Możliwości jest wiele. Tak jak wspominaliśmy, możemy dla każdego pomieszczenia w naszym domu ustawić konkretną temperaturę, która powinna być w nim utrzymywana. Co ważne, w zależności od zewnętrznych warunków atmosferycznych lub działań domowników (np. otwarcie okien czy wzrost temperatury podczas kąpieli, spowodowany parowaniem gorącej wody), system dobierze optymalne działanie, aby utrzymywać preferowaną przez nas temperaturę.

Tryby temperaturowe

Temperaturę w inteligentnym domu możemy zmieniać również za pomocą trybów. Dzięki nim, gdy chcemy zmienić temperaturę, nie musimy ustawiać parametrów z dokładnością co do jednego lub nawet pół stopnia Celsjusza, ponieważ są to często nieodczuwalne dla człowieka różnice. Wybieramy natomiast spośród kilku trybów, których ustawienia dostosowane zostały do naszych preferencji, np. tryb “komfort” (który będzie trybem domyślnym) ustawiony zostaje na 21 stopni Celsjusza w pokojach a 24 stopnie w łazienkach, tryb “noc” – 19 stopni, tryb “utrzymanie” (który zapobiega uszkodzeniu instalacji podczas dłuższej nieobecności) – 15 stopni itd. Oczywiście nazewnictwo i parametry trybów są tutaj kwestią indywidualną, służyć mają ułatwieniu i przyspieszeniu zarządzaniem temperaturą.

Harmonogramy

Oba wymienione wyżej sposoby możemy stosować również w przypadku harmonogramów, czyli przypisać szczegółową temperaturę lub konkretny tryb dla danego dnia i godziny. Dzięki temu np. od poniedziałku do piątku w czasie, gdy jesteśmy w pracy, w domu może panować niższa temperatura, a na weekend, gdy przebywamy na miejscu – stała przez cały dzień.

Niezależnie od wyboru najwygodniejszej dla nas metody, nigdy nie musimy przejmować się zmianą warunków atmosferycznych i samodzielnie zarządzać ogrzewaniem – to system będzie reagował na konkretne sytuacje, dostosowując temperaturę w domu do naszych preferencji.

Dom zintegrowany a ogrzewanie

Ogrzewanie, podobnie jak wszystkie instalacje w inteligentnym domu, zintegrowane jest z pozostałymi systemami, przez co reaguje na zmianę stanu innych urządzeń (np. uruchomienie lub wyłączenie). Więcej na temat tego, czym jest integracja systemów w inteligentnym domu
przeczytasz w naszym artykule.

Przykłady? Gdy system otrzyma sygnał o otwarciu okna w jednym z pomieszczeń, na czas przewietrzenia wyłączy ogrzewanie, ale tylko w tym konkretnym miejscu. Stanie się tak, ponieważ, tak jak pisaliśmy powyżej, sterowanie temperaturą odbywa się indywidualnie w każdym z pomieszczeń, dzięki czemu nie będziemy bezzasadnie tracić energii w wietrzonym pokoju a w pozostałych miejscach zachowamy preferowaną przez nas temperaturę.

Ogrzewanie w naszym domu współpracować może również z oświetleniem. Jeśli wieczorem zgasimy wszystkie światła, dla systemu będzie to oznaczało, że w pomieszczeniu nikogo już nie ma albo domownicy poszli spać – w obu przypadkach temperatura w tym miejscu zostanie obniżona o kilka stopni.

Sterowanie temperaturą w scenach

Rozwiązaniem, które w największym stopniu obrazuje integrację wielu systemów (w tym ogrzewania) są sceny. Jak przedstawia się kwestia dostosowywania temperatury w przypadku scen? Przeanalizujmy kilka przykładów.

Zazwyczaj wychodząc z domu wyłączamy ogrzewanie lub obniżamy temperaturę, aby ograniczyć zużycie energii podczas naszej nieobecności. Aby to zrobić musimy podejść do pieca lub miejsca, w którym umieszczony jest nasz termostat i zmienić na nim ustawienia, o czym nierzadko możemy zapomnieć, gdy w pośpiechu opuszczamy dom. W jeszcze gorszym wypadku musimy wykonać kilka czynności, np. ustawić poziom natężenia ciepła za pomocą pokręteł przy każdym grzejniku osobno, co pochłania dużo naszego czasu.

W inteligentnym domu poprzez jedno kliknięcie (czy to na włączniku umieszczonym przy drzwiach, panelu dotykowym czy w aplikacji na iPhonie), uruchomimy scenę “wyjście”, która nie tylko przełączy temperaturę w tryb eko, ale również spowoduje zamknięcie wszystkich okien oraz zasunięcie rolet zewnętrznych, w celu utrzymania ciepła wewnątrz domu.

Zgodzimy się jednak, że podobny efekt, choć w dużo bardziej utrudniony sposób, możemy osiągnąć nawet w domu nie wyposażonym w inteligentny system – samodzielnie zamykając każde okno, zmieniając temperaturę na termostacie i zasuwając rolety. Problem pojawia się jednak, gdy zmarznięci i zmęczeni wracamy wychłodzonego domu – z pewnością nie jest to przyjemne doświadczenie. Zanim pokoje przewietrzą się a temperatura w wzrośnie minie trochę czasu, podczas którego narażeni jesteśmy na duży dyskomfort.

Dlatego w inteligentnym domu możemy zdalnie powiadomić system o naszym zbliżającym się powrocie, co spowoduje uruchomienie sceny “powrót do domu”. Wywoła ona przewietrzenie domu a kolejno wzrost temperatury, aby do czasu przekroczenia przez domowników progu wszystko było gotowe.

A jak sceny mogą ułatwić nam zarządzanie temperaturą, w czasie gdy jesteśmy w domu? Jednym z przykładów może być scena “idę spać”. Jak wiadomo, dużo zdrowiej jest spać w pomieszczeniach, w których panuje nieco niższa temperatura, niż w ciągu dnia. Ile razy zdarzyło nam się jednak, że po smacznie przespanej nocy w wychłodzonym pokoju, rano budziliśmy się zmarznięci i z trudem wstaliśmy spod ciepłej kołdry? Do takiej sytuacji nie dojdzie w inteligentnym domu. Scena “idę spać” spowoduje obniżenie temperatury na noc, lecz dzięki harmonogramom ogrzewanie uruchomi się na jakiś czas przed naszą pobudką, stąd rano obudzimy się w ogrzanym pokoju.

Wcześniejsze wykrycie awarii

Piec i inne sprzęty wchodzące w skład instalacji HVAC zazwyczaj znajdują się w pomieszczeniach gospodarczych, do których zaglądamy stosunkowo rzadko. Gdy któreś z nich ulegnie awarii, możemy nie zdawać sobie z tego sprawy aż do momentu, gdy zupełnie przestaną działać, a skutki zaczną być odczuwalne w całym domu. Wtedy do czasu naprawy, która ze względu na zwłokę może być skomplikowana i kosztowna, narażeni jesteśmy na dyskomfort.

Dlatego w razie wystąpienia awarii, mieszkańcy inteligentnego domu natychmiast otrzymają powiadomienie mailowe lub sms, co umożliwi szybką reakcję, zanim uszkodzenie stanie się poważniejsze. Jest to wyjątkowo przydatne szczególnie zimą, gdy każdemu z nas zależy, aby ogrzewanie działało bez zarzutu.

Jeden system – wiele funkcji

System inteligentnego domu ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo i komfort życia domowników oraz ułatwić wykonywanie codziennych czynności. Jak widać na przykładzie tematu tego artykułu, funkcje te realizowane są w kontekście każdej instalacji, nawet tak z pozoru prostej, jaką wydawać się może ogrzewanie.
Różnic, w porównaniu do stosowanych w naszych domach od lat rozwiązań, jest wiele – od sposobów na racjonalne zarządzanie energią i indywidualne dostosowywanie temperatury w każdym z pomieszczeń, poprzez wybór odpowiedniej metody sterowania ogrzewaniem, do możliwości alarmowania domowników o usterce. Wszystko po to, aby jak najlepiej spełnić oczekiwania i potrzeby mieszkańców inteligentnego domu.

Leave a Comment

Basen - projekt CUDO grupa projektowaALTERNATYWNE SPOSOBY STEROWANIA INTELIGENTNYM DOMEM