Salon w inteligentnym domu

Salon to centralne miejsce niemal każdego domu. To tu domownicy najczęściej wspólnie spędzają czas. To także miejsce przyjmowania gości, czasem zażywania odrobiny relaksu, czy odpoczynku po ciężkim dniu.

Mnogość ról jakie odgrywa salon, powoduje, że można w nim zastosować dużą liczbę funkcji związanych z inteligentnym domem. W tym artykule pokażemy Wam kilka ich przykładów.

Zautomatyzuj funkcje

Odpowiednie naświetlenie

Przebywając w salonie, szczególnie narażonym na duże nasłonecznienie, nie raz zapewne zdarzyło się Wam wstawać kilka razy, by raz zasłaniać rolety a kilka chwil później z powrotem je odsłaniać. Słońce w ciągu dnia nie dość, że zmienia swoją pozycję na niebie, to przez zachmurzenie może także kilkukrotnie zmienić natężenie oświetlenia w naszym salonie.

Jeśli posiadamy w domu czujniki natężenia światła, system domowej automatyki może sam kontrolować żaluzje, tak by ustawiały się odpowiednio do słońca. Dzięki temu nie musimy się przejmować przeszkadzającym nam światłem słonecznym, czy odwrotnie, słabo naświetlonym pomieszczeniem. Dodatkowo, kiedy nadchodzi już wieczór, system samodzielnie zasłoni wszystkie okna oraz włączy ustawione na odpowiednim poziomie oświetlenie.

Nowoczesny salon Inteligentny dom ustawi rolety w taki sposób, by światło słoneczne nie przeszkadzało przebywającym w salonie domownikom.

Oszczędne ogrzewanie

Ogrzewanie jest najbardziej energożerną funkcją każdego domu, zaś ogrzanie salonu, który często jest jednym z większych pomieszczeń, wymaga szczególnej uwagi.

W inteligentnym domu system sam zadba o to, by ogrzewanie było odpowiednio używane, w zależności od kilku czynników. Jeśli w domu nikt nie przebywa, system automatycznie obniża temperaturę grzejników o kilka stopni, by podwyższyć ją pół godziny przed powrotem pierwszego domownika. Podobna sytuacja zachodzi w nocy, kiedy każdy przebywa w swoim pokoju, system również obniża temperaturę w salonie. Jeśli z kolei w pomieszczeniu otworzymy okno, to to zdarzenie będzie dla inteligentnego domu sygnałem, by na ten czas zmniejszyć pracę urządzeń grzewczych.

Muzyka pod kontrolą

Nowoczesne systemy multiroom zintegrowane z domową automatyką dają nam szereg możliwości, jeśli chodzi o zarządzanie naszą muzyką.

Muzyka w całym domu

Przede wszystkim multiroom pozwala nam na odtwarzanie muzyki z dowolnego źródła, nie ważne czy znajduje się w sypialni czy gabinecie. Najlepiej zobrazujemy to na przykładzie: wyobraźmy sobie, że odpoczywając w salonie przyszła nam ochota na włączenie playlisty, która znajduje się na naszym odtwarzaczu w gabinecie. Dzięki systemowi multiroom nie będziemy mieli problemu, by z głośników w naszym salonie usłyszeć muzykę odtwarzaną ze znajdującego się piętro wyżej gabinetu.

Nowoczesny salon System multiroom pozwala odtwarzać muzykę w salonie z dowolnego odtwarzacza znajdującego się w domu (źródło zdjęcia: www.vnvturismo.com)

Wygoda sterowania

Wygoda sterowania oraz zarządzania muzyczną biblioteką w przypadku inteligentnego domu jest samą przyjemnością. Wszystkimi odtwarzaczami możemy zarządzać za pomocą jednego pilota, a nawet więcej, ponieważ niektóre rozwiązania w domowej automatyce pozwalają nam sterować za pomocą pilota nie tylko multimediami, ale całym domem.

Bardzo wygodną możliwością jest zarządzanie muzyką z poziomu urządzeń mobilnych. Przy pomocy tabletu możemy przejrzeć całą bibliotekę z muzyką, wybrać playlistę oraz strefę i po chwili słyszymy muzykę w pomieszczeniu, które właśnie wybraliśmy.

Multiroom pozwala nam także wykorzystać muzykę w scenach, przykłady takich możliwości przedstawiamy opisując niektóre sceny.

Sceny – oszczędzaj czas i odpoczywaj

Salon jest chyba tym miejscem, w którym można stworzyć chyba najwięcej scen. Ich celem z jednej strony jest zwiększenie naszego komfortu, z drugiej, oszczędzenie czasu i wyręczenie nas w wielu domowych czynnościach.

Przedstawimy Wam kilka przykładów scen jakie można zastosować w salonie. Jeśli komuś z Was przychodzi jakiś ciekawy, czy niestandardowy przykład do głowy, to zachęcamy do podzielenia się nim w komentarzu.

Elegancki salon Salon to pomieszczenie w którym można wykorzystać bardzo wiele funkcji inteligentnego domu (źródło zdjęcia: www.cedia.org)

“Powrót z pracy”

Pierwszym przykładem może być scena, którą wybieramy po powrocie z pracy. Po jej wybraniu w salonie włączają się funkcje, które najczęściej uruchamiamy zaraz po przekroczeniu progu naszego domu. Może to być przykładowo częściowe zasłonięcie rolet, włączenie telewizora na nasz ulubiony program i zapalanie świateł.

Wszystko zależy od naszych preferencji i przyzwyczajeń. W inteligentnym domu mamy pełną dowolność w ustalaniu wszystkich funkcji danej sceny. Na przykład zamiast telewizji może włączyć się ulubiona playlista czy stacja radiowa, rolety mogą zostać zasłonięte całkowicie, a światło zapali się z większym natężeniem.

“Kino”

Wśród nas jest wielu koneserów kina, którzy potrzebują odpowiednich warunków oraz klimatu, by móc w pełni cieszyć się filmem oglądanym w domowym zaciszu.

System automatyki może zapewnić nam odpowiednią atmosferę po jednym naciśnięciu przycisku. Wybieramy tylko właściwą scenę, a już po chwili w salonie zasłaniają się wszystkie rolety, gaśnie światło, wysuwa się projektor oraz ekran na którym za chwilę będziemy oglądać wybrany film. Wszystko bez wstawania z fotela.

Seans filmowy w salonie Po wybraniu sceny „kino”, już po chwili nasz salon jest przygotowany do seansu filmowego (źródło zdjęcia: www.cedia.org)

“Spotkanie”

Scenę możemy mieć też przygotowaną na wypadek odwiedzin gości (szczególnie tych niespodziewanych). W przeciągu chwili nasz salon zostanie odpowiednio przygotowany do przyjęcia znajomych.

Po wybraniu sceny system może na przykład włączyć wentylację na wyższy bieg, zapalić odpowiednie światła oraz włączyć muzykę na poziomie głośności, który nie będzie przeszkadzał w rozmowie.

“Czytanie”

Czasem odpoczywając w salonie możemy mieć ochotę na przeczytanie książki, a do tego również potrzebujemy odpowiednich warunków. Dzięki wybraniu sceny “czytanie” inteligentny dom dostosuje oświetlenie w salonie tak, by było optymalne do czytania.

Relaks w salonie Inteligentny dom zadba o odpowiednie oświetlenie podczas czytania książki.

“Drzemka”

Jeśli któremuś z domowników przyjdzie ochota na krótki sen, może wybrać scenę, która stworzy w salonie warunki odpowiednie do drzemki. Wiadomo, każdy z nas ma różne preferencje w tej materii, dlatego domownicy mogą posiadać spersonalizowaną scenę “drzemka”. Przykładowo, niektórzy lubią zasypiać przy grającej muzyce oraz odsłoniętych oknach, z kolei inni wolą udać się na krótki sen w zupełnej ciszy i przy opuszczonych roletach.

Niezależnie od preferencji domowników, po wybraniu sceny, system w przeciągu chwili dostosuje salon do naszych wymogów.

“Impreza”

Kolejną ciekawą sceną, która dotyczy salonu, ale również innych pomieszczeń, jest scena “impreza”. Wykorzystać ją możemy w momencie, kiedy organizujemy w domu większe przyjęcie, podczas którego goście przebywać będą nie tylko w salonie.

Po wybraniu tej sceny, dzięki systemowi multiroom, muzyka zacznie odtwarzać daną playlistę w kilku pomieszczeniach jednocześnie. System dostaje również sygnał by załączyć kostkarkę w lodówce na większe obroty, tak by mogła sprostać potrzebom wszystkich gości. Poza tym dla lepszego przepływu powietrza, który jest niezbędny przy większej ilości osób przebywających w domu wentylacja załącza się na najwyższe obroty.

Dostosuj sceny do własnych potrzeb

Przedstawione wyżej sceny są jedynie kilkoma przykładami, które mieliśmy okazję tworzyć podczas naszych realizacji. Każdy z nas ma różne preferencje i przyzwyczajenia, a co za tym idzie dla każdego sceny mogą mieć inne zastosowanie i zupełnie inne wykonywać funkcje. Inteligentny dom daje pełną dowolność w tej kwestii, dzięki czemu sprosta potrzebom każdego domownika.

Automatyka domowa w służbie wygody i oszczędności czasu

Salon z racji różnych zastosowań posiada wiele funkcji, które często wymagają od domowników poświęcenia czasu czy też pewnego wysiłku. System inteligentnego domu pomoże zwiększyć nasz komfort korzystania z funkcjonalności naszego salonu, a także pozwoli nam zaoszczędzić czas, który możemy poświęcić na przyjemniejsze rzeczy.

Tradycyjnie zachęcamy do dzielenia się własnymi pomysłami związanymi z tworzeniem scen oraz wykorzystaniem automatyki, gdyż powyższe przykłady z pewnością nie wyczerpały tematu w tej kwestii.

Leave a Comment

ramka EveKuchnia w inteligentnym domu