Relacja z targów Light+Building 2016

Light+Building to ogromne wydarzenie, które co dwa lata odbywa się we Frankfurcie nad Odrą. Jak sama nazwa wskazuje podczas tych targów producenci z każdego zakątka świata prezentują swoje rozwiązania związane głównie z oświetleniem.

Jednak światło nie jest jedynym tematem tego wydarzenia, na innych salach można również zobaczyć rozwiązania związane z automatyką oraz urządzenia przeznaczone do nowoczesnych domów, bądź budynków komercyjnych.

Przez kilka dni zwiedzaliśmy różne stoiska i specjalnie dla Was wybraliśmy kilka najciekawszych informacji, które opisujemy w poniższym artykule.

ZigBee w przewadze

Chyba najbardziej charakterystyczna cecha tegorocznych targów Light+Building, oczywiście jeśli chodzi o domową automatykę, to bezprzewodowa technologia ZigBee. Niemal na każdym stoisku można było spotkać się z rozwiązaniami wykorzystującymi właśnie tę technologię komunikacji. Szczerze mówiąc nie wiemy dlaczego akurat ZigBee było tak popularne, tym bardziej, że na nieco wcześniejszych targach ISE nie zauważyliśmy takiego trendu.

Oprócz dominacji ZigBee wśród rozwiązań bezprzewodowych, zauważyliśmy też znacznie większą promocją technologii KNX RF, czyli bezprzewodowej komunikacji w najpopularniejszym w Europie systemie KNX.

Nowoczesna klamka

Elektroniczne zamki, w tym głównie czytniki linii papilarnych stają się coraz bardziej popularne. Najczęściej montowane są obok wejścia bądź w domofonach. Na L+B znaleźliśmy bardzo ciekawe rozwiązanie, w którym czytnik linii papilarnych ukryty jest po wewnętrznej stronie klamki.

Klamka z czytnikiem linii papilarnych

Klamka z czytnikiem linii papilarnych

Licowanie w modzie

Popularnością cieszyło się również rozwiązanie związane z designem, mianowicie licowanie z powierzchnią. Podczas wcześniejszych edycji trend na taki montaż rozpoczęło Basalte, dziś licowanie można spotkać na wielu stoiskach innych producentów. Rozwiązanie to głównie związane jest z estetyką, jednak w przypadku niektórych rozwiązań jest bardzo przydatne pod względem funkcjonalnym. Na przykład w przypadku iPadów, zlicowanych na powierzchni stołu.

Licowanie

Baba-jaga Cię nie zaskoczy

Siedle na swoim stoisku zaprezentowało możliwości swoich kamer montowanych w domofonach. W bardzo ciekawy sposób zaprezentowali jakość obrazu jaki jest generowany w ciemności. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia poniżej, są wystarczającą odpowiedzią.

Kamera Siedle

Kamera Siedle

Jeden telefon, by wszystkim rządzić

Wspominaliśmy już kiedyś o technologi do sterowania urządzeniami, która polega na tym, że kierując aparat telefonu na konkretne urządzenie na ekranie pojawiają się opcje sterowania, które można wykonać w stosunku do niego. Na przykład kierując telefon na oświetlenie, można je włączyć/wyłączyć bądź ustawić odpowiednią jasność, przy LEDach ustawić ich barwę, a w przypadku rolet zasłonić je bądź odsłonić.

Pointgrab, czyli automatyzacja w pełnej krasie

ABB pochwaliło się nowo pozyskaną firmą i ich rozwiązaniem, które w pełni automatyzuje szereg funkcji, które wykonujemy w domu. Każde pomieszczenie podzielone jest na wiele stref, w zależności od tego, w której strefie pojawi się domownik system wykona inne czynności.

Na przykład wchodząc do salonu automatycznie zapali światło, a jeśli dana osoba usiądzie na sofie system załączy telewizor. Oczywiście są to przykłady podstawowych możliwości oferowanych przez system, Pointgrab posiada też znacznie bardziej rozbudowane funkcje, których przykłady można zaobaczyć na poniższym filmiku.

Standaryzacja – największe wyzwanie?

Na rynku pojawia się coraz więcej różnych systemów automatyki, do każdego powstają oddzielne urządzenia, które działają tylko w konkretnym systemie. Prowadzi to do rozdrobnienia rynku a użytkownikowi utrudnia poszukiwanie rozwiązań do systemu, który już posiada w swoim domu.

W związku z tym pojawiają się różne rozwiązania, mające na celu stworzenie standardu, lub połączenie kilku systemów w jednym urządzeniu.

Próbę stworzenia standardu powzięło kilku znaczących producentów na rynku, do których należą ABB, Bosch oraz Cisco. Swój projekt nazwali Mosaiq. Jest to w pełni otwarta platforma przeznaczona do inteligentnych domów, która dzięki współpracy z wieloma partnerami ma być podwaliną dla przyszłego, innowacyjnego standardu.

Mozaiq

Innym rozwiązaniem był włącznik Panno S, który integrował się z kilkoma popularnymi systemami. Prezentowane urządzenie było kompatybilne z systemem KNX, EnOcean oraz Apple Home Kit. Włącznik ten prezentował się naprawdę estetyczne a dodatkowo wyposażony był w niewielki wyświetlacz korzystający z technologii znanej z urządzeń Apple.

Włącznik Panno

Sterowanie gestami staje się coraz lepsze

Wielu z nas chciałoby w ogóle pozbyć się jakichkolwiek urządzeń służących do sterowania i wszystko kontrolować za pomocą gestów. Niestety obecne rozwiązania nie są jeszcze tak doskonałe, by stosować je na szeroką skalę, ale kiedy zobaczyliśmy niektóre propozycje na targach L+B, możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość. E-motion pokazał naprawdę fajne sterowane gestami. Polecamy filmik poniżej.

I jeszcze kolejne godne uwagi rozwiązanie, mimo początkowych problemów 😉

Dom, który podąża za słońcem

Na koniec coś o domach pasywnych, których popularność rośnie. Nie tylko ze względu na ich niższe koszty eksploatacyjne ale również dlatego, że stają się one wymogiem w stosunku do nowo budowanych inwestycji.

W związku z tym na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania jeszcze usprawniające funkcjonowanie takiego domu pasywnego. Przykładem jest tu panel fotowoltaiczny, który nie tylko zwija się kiedy zapada zmierzch bądź jest duże zachmurzenie, ale również automatycznie kieruje swoją powierzchnię w stronę poruszającego się słońca, by maksymalnie wykorzystać swoje możliwości w produkcji energii.

2016-03-15-17-23-37-930x795

Leave a Comment