Jak przygotować się do pierwszej rozmowy z integratorem?

Każdy, kto planuje budowę domu, z pewnością wie, z jak wieloma decyzjami się to wiąże. Wielkość i układ pomieszczeń, rodzaj okien, a nawet kolor ścian – wszystko musi zostać przemyślane. Gdy zdecydujesz się zastosować w swoim domu rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej, kwestii do rozważenia jest jeszcze więcej. Na szczęście jednak, tak jak w przypadku budowy domu możesz liczyć na pomoc fachowców (architektów, projektantów wnętrz, elektryków itd.), tak w przypadku systemu inteligentnego domu wsparciem i radą służyć ci będzie integrator, czyli osoba projektująca i montująca taką instalację.

Aby zaprojektować rozwiązania w pełni dostosowane do stylu życia domowników, integrator spotyka się z nimi kilkukrotnie, poznając w tym czasie ich potrzeby i przyzwyczajenia. Dlatego, dla wszystkich, którzy chcą wdrożyć smart rozwiązania w swoich domach, przedstawiamy praktyczne porady, jak przygotować się do pierwszej rozmowy z integratorem, a w szczególności, jakie przygotować dokumenty oraz jakie kwestie przemyśleć, zanim przystąpicie do pierwszych konsultacji.

Poznaj możliwości

Choć rozwiązania z zakresu inteligentnego domu stają się coraz powszechniejsze, jako osoba spoza branży możesz nie być zaznajomiony z wszystkimi możliwościami, jakie oferuje taki system. Dlatego, zanim zaczniesz zastanawiać się, jakie funkcje chcesz wdrożyć w swoim domu, warto na początek poczytać na temat możliwości najczęściej stosowanych w danym pomieszczeniu (o funkcjach w salonie przeczytasz tutaj) oraz funkcji dostępnych w podstawowych scenach.

Integrator, jako osoba doświadczona, z pewnością doradzi ci w doborze najlepszych rozwiązań, lecz im więcej będziesz wiedzieć na ten temat przed spotkaniem, tym sprawniej ono przebiegnie. Ponadto, podczas lektury na temat dostępnych możliwości mogą pojawić się również ewentualne pytania, które będziesz mógł zadać integratorowi na spotkaniu i od razu uzyskać pełne informacje.

O funkcjonalnościach inteligentnego domu poczytać możesz na stronach internetowych firm instalatorskich oraz oczywiście na naszym blogu. Jeżeli temat ten jest dla ciebie nowy, szczególnie polecamy kategorię podstawy),  gdzie znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć przed rozmową z integratorem.

Przygotuj dokumenty

Do przygotowania oferty i wstępnej wyceny integrator potrzebować będzie projektów architektonicznych twojego domu, z których wyczyta niezbędne informacje na temat domowych instalacji. Przekazanie mu odpowiednich dokumentów nawet jeszcze przed spotkaniem znacznie usprawni współpracę i ułatwi dobór rozwiązań oraz przygotowanie wstępnej wyceny.

Najwięcej informacji integrator wyczytać może z projektu wnętrz, więc jeśli takowy posiadasz, warto przekazać go firmie jeszcze przed spotkaniem. Inne potrzebne dokumenty to: plan architektoniczny domu i plan zagospodarowania przestrzeni, projekt instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej czy HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja). Na ich podstawie integrator będzie w stanie wstępnie określić optymalną ilość urządzeń do wykorzystania w projekcie.  

Zastanów się, czym chcesz sterować

Jeżeli decyzję o wdrożeniu systemu inteligentnego domu podejmiesz już na etapie budowy, jesteś w tej komfortowej sytuacji, że dzięki położeniu odpowiedniego okablowania, integratorzy będą w stanie zautomatyzować praktycznie każdą instalację domową. Do ciebie tylko należy decyzja, co to ma być.

Większość firm integratorskich na swoich stronach internetowych posiada formularz kontaktowy, w którym wyszczególnione są podstawowe funkcje inteligentnego domu. Podczas przygotowań do rozmowy możesz skorzystać z tego narzędzia, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji. Przykładem może być formularz na naszej stronie.

Oczywiście możliwości jest dużo więcej, na początku jednak warto skupić się na podstawowych funkcjach, a bardziej niestandardowe rozwiązania omówić z integratorem.

Kiedy już zdecydujesz, czym chciałbyś sterować w swoim domu, przyjdzie czas, aby odpowiedzieć sobie na bardziej szczegółowe pytania, dotyczące konkretnych rozwiązań, które podczas spotkania zada ci integrator.

Poniżej przedstawimy kilka z nich w odniesieniu do każdego systemu:

Oświetlenie

W przypadku tego systemu warto zastanowić się, jakiego rodzaju oświetlenie chcesz zastosować w swoim domu. Do wyboru jest np. oświetlenie żarowe, halogenowe czy coraz bardziej popularne oświetlenie LED. Istotna jest również kwestia, czy zadowoli cię wyłącznie oświetlenie typu on/off, które umożliwi tradycyjne włączanie i wyłączanie światła, czy chciałbyś zastosować obwody ściemniane, które umożliwią kontrolę natężenia oświetlenia.  

Jeżeli współpracujesz z architektem bądź projektantem wnętrz, koniecznie wyślij integratorowi projekt wnętrz lub instalacji elektrycznej, w którym znajdzie istotne informacje, takie jak rodzaj zastosowanego oświetlenia czy ilość obwodów oświetleniowych, dzięki czemu sam nie będziesz musiał szukać odpowiedzi na te pytania.

Ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja

Podobnie jak w przypadku pozostałych systemów, najlepiej, jeżeli przedstawisz integratorowi projekt instalacji HVAC, w którym znajdzie on potrzebne informacje dotyczące instalacji grzewczej, wentylacji oraz klimatyzacji. Z dokumentacji wyczyta on:

  • Jaki rodzaj ogrzewania zastosowany zostanie w domu (ogrzewanie można już realizować nie tylko w tradycyjnej formie grzejników na ścianie czy podłogówki, na rynku dostępne są coraz ciekawsze rozwiązania, np. grzejniki podtynkowe)?
  • Ile i jakich źródeł ciepła jest w każdym  pomieszczeniu?
  • Czy w łazienkach (lub innych pomieszczeniach) znajdą się grzejniki elektryczne? Jeżeli tak, to ile sztuk?
  • Czy i w jaki sposób klimatyzacja połączona jest z instalacją grzewczą i wentylacją (indywidualne jednostki, klimakonwektory czy centralny system klimatyzacji)?

W zależności od wyglądu systemu, integrator dobierze odpowiednie urządzenia i rozwiązania. Jeżeli jednak nie posiadasz na razie projektu HVAC, postaraj się przygotować choćby orientacyjne odpowiedzi na te pytania przed spotkaniem. Zastanów się również nad sposobem, w jaki chciałbyś osiągać komfort cieplny w swoim domu: czy wolisz ustawiać temperaturę regulując parametry każdej z tych instalacji osobno, czy może chcesz, by pracowały automatycznie, dostosowując swoją pracę w zależności od temperatury zadanej?

Elementy przysłonowe i okna

Za pojęciem elementy przysłonowe kryją się m.in. rolety, bramy garażowe i wjazdowe czy markizy. W kwestii rolet dla integratora istotny będzie przede wszystkim ich rodzaj: czy będą to rolety zewnętrzne antywłamaniowe, wewnętrzne (żaluzje, rolety rzymskie itp.) W przypadku rolet wewnętrznych ważny jest również sposób ich rozsuwania: jednostronny, dwustronny czy po łuku? Każdy z nich wymagać będzie innych urządzeń sterujących. Przed spotkaniem warto też zastanowić się, ile rolet jakiego typu znajdzie się w poszczególnych pomieszczeniach.

Kluczowym pytaniem w przypadku okien jest to, czy chcesz, aby były one elektrycznie sterowane. Jeżeli w domu znajdują się okna dachowe lub świetliki, istnieje możliwość zintegrowania ich z systemem automatyki tak, aby np. samodzielnie zamykały się, gdy zacznie padać deszcz.  

Alarm

System alarmowy w inteligentnym domu nie tylko może chronić nas przed potencjalnym włamaniem, ale również zagrożeniami takimi jak zalanie, pożar czy ulatnianie się gazu. Zatem pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać w przypadku alarmu jest to, jaką funkcję ma on spełniać? Zazwyczaj w swoich realizacjach rekomendujemy, aby stosować kompleksowe rozwiązanie.

Cenną informacją dla integratora w kontekście alarmu jest również to, czy w domu znajdują się zwierzęta, co wpływać będzie na rodzaj zastosowanych czujników lub sposób ich montażu. Warto również zastanowić się, czy alarm ma obejmować całą posesję, czy tylko obszar domu oraz czy ma być zintegrowany z systemem monitoringu, dzięki czemu np. wykrycie intruza w obrazie kamery spowoduje przesłanie informacji do systemu alarmowego.

Audio-video

Przed spotkaniem z integratorem warto przygotować listę urządzeń audio-video, z których dotychczas korzystałeś. Umożliwi mu to poznanie twoich preferencji i lepszy dobór sprzętu do nowego domu. Jeżeli posiadasz już urządzenia multimedialne, które chcesz umieścić w nowym domu, również wpisz je na listę i poinformuj o tym wykonawcę. Integrator będzie również pytał o to, w jaki sposób ty i pozostali domownicy korzystacie z każdego z tych urządzeń, aby jak najlepiej dostosować cały projekt do waszych preferencji. Informacje te będą bardzo pomocne, ponieważ w przypadku tego systemu, kluczową kwestią jest to, jakie multimedia mają znaleźć się w konkretnych pomieszczeniach.

Istotną informacją w kontekście montażu głośników będzie z kolei to, czy w domu zastosowane zostaną podwieszane sufity, a jeśli tak, to jaka jest ich głębokość.

Monitoring

W przypadku tego systemu przede wszystkim trzeba się zastanowić, jaki ma być cel monitoringu: czy będzie to odstraszanie i ewentualnie nagrywanie włamywacza, czy też podgląd bezpieczeństwa domowników. Decyzja ta wpłynie na ilość i rozmieszczenie kamer – w domu, na zewnątrz, skierowane na front bądź tył domu.

Kontrola dostępu

Funkcja ta umożliwia nam ograniczenie pewnym osobom, (np. dzieciom, opiekunce, sprzątaczce) dostępu do wybranych pomieszczeń. Jeżeli chcesz zastosować ją w swoim domu, podczas spotkania z integratorem wskaż, gdzie ma się ona znaleźć. Najczęściej wybierane miejsca to gabinet, sypialnia czy sala kinowa. Istnieje również możliwość czasowego ograniczenia dostępu, np. opiekunka dzieci nie będzie miała dostępu do domu po godzinie 20. Zastanów się, jakie są twoje potrzeby w tej kwestii, a wspólnie z integratorem z pewnością znajdziecie dogodne rozwiązanie.

Określ budżet i priorytety

Przed spotkaniem z integratorem warto również ustalić orientacyjny budżet, który przeznaczyć chcesz na system inteligentnego domu oraz zastanowić się, które z funkcjonalności są dla ciebie najważniejsze, a które traktujesz jako opcjonalny dodatek. Pozwoli to firmie integratorskiej określić priorytety przy przygotowywaniu oferty i wycenie systemu.

Niezwykle pomocne dla integratora będzie również przygotowanie harmonogramu prac, który da mu informacje odnośnie terminów i pozwoli lepiej zaplanować działania.

Rozważenie powyższych zagadnień i przygotowanie wstępnych odpowiedzi na pytania przed spotkaniem z integratorem z pewnością usprawni proces doboru funkcjonalności do twojego inteligentnego domu.  Im więcej informacji uda ci się zebrać i usystematyzować przed spotkaniem, tym szybciej firma integratorska będzie mogła przejść do tworzenia projektu twojego systemu inteligentnego domu.

A co gdy wyłączy się prąd (?!)