Przekonaj się, że inteligentny dom to nie gadżet

Automatyczne parzenie kawy, robienie tostów czy nalewanie wody do wanny – to możliwości inteligentnego domu najczęściej podkreślane w komunikacji niektórych firm związanych z automatyką domową. Coraz większa liczba takich wypowiedzi powoduje, że smart home zaczyna być mylnie utożsamiany z tymi błahymi czynnościami, a istotne i bardziej wartościowe dla domowników korzyści odchodzą na dalszy plan i nie docierają do świadomości odbiorców.

Aby pokazać Wam, że inteligentny dom to nie dodatek albo gadżet przeznaczony tylko dla pasjonatów nowoczesnych technologii, w dzisiejszym artykule przedstawimy, jakie korzyści płyną z zastosowania automatyki w naszych domach i jak smart home ma się do znanego nam pojęcia „tradycyjnych domów”.

Co to jest dom? – oto jest pytanie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest dom?

Mimo tego, że wygląd naszych domów na przestrzeni wieków ulegał ogromnym zmianom, zapewnienie schronienia to niezmiennie najważniejsza funkcja, która wiąże się z domem od tysięcy lat. Zatem jest to przede wszystkim miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie.

Kiedyś zapewniały nam to jaskinie, drewniane chaty czy zimne kamienice bez dostępu do elektryczności czy bieżącej wody i zapewne nikt wtedy nie przypuszczał, że w przyszłości ich wygląd, wyposażenie i możliwości ulegną aż tak dużym przemianom.

Obecnie jesteśmy świadkami bardzo dynamicznego postępu w wielu dziedzinach. Nie trzeba już setek lat, jak miało to miejsce w przeszłości, żeby móc zaobserwować znaczące zmiany w standardzie naszych domów czy mieszkań. Teraz dzieją się one na naszych oczach.

Niewątpliwie jest to wyzwanie, niemniej jednak musimy zdać sobie sprawę, że tak jak np. nie wyobrażamy sobie już dziś telefonu bez dostępu do Internetu, tak i nowoczesne technologie stosowane przez nas w domach stają się czymś zupełnie normalnym.

Niezależnie więc od tego, czy mieszkamy w nowoczesnej rezydencji wypełnionej innowacyjnymi urządzeniami czy małym mieszkanku w bloku, każde z nich daje nam przysłowiowy “dach nad głową“ oraz jest miejscem, do którego zawsze chętnie wracamy.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że dom, jaki znamy obecnie, w przyszłości może wyglądać zupełnie inaczej.

“Dom tradycyjny” vs “dom inteligentny”

Grafika poniżej w uproszczony sposób ukazuje współczesny dom, prezentując instalacje i sprzęty, które większość z nas posiada. Są to m.in. oświetlenie, ogrzewanie, urządzenia audio-video, okna, rolety czy klimatyzacja.

Co to jest dom? Takie instalacje i urządzenia większość z nas posiada obecnie w domach

 

Nie bez znaczenia jest tutaj określenie “współczesny”, ponieważ wygląd naszych domów bardzo szybko się zmienia – urządzenia czy rozwiązania, które niedawno uchodziły za innowacyjne i rzadko spotykane (np. klimatyzacja czy monitoring), stopniowo stają się tradycyjnym wyposażeniem każdego lokum. Za kilka lat może okazać się, że smart rozwiązania staną się standardem w każdym domu, tym samym zmieniając nasze wyobrażenie na temat tego, co tradycyjne.

Stąd nie jesteśmy zwolennikami przeciwstawiania domu tradycyjnego i inteligentnego w sposób, który sugeruje, że są one dwoma zupełnie różnymi bytami, ponieważ nie są 🙂 Każdy z nich spełnia przecież te same funkcje, dając nam schronienie.

Co więc sprawia, że o domu możemy powiedzieć “inteligentny”?

Co to jest inteligentny dom?

W inteligentnym domu zostają one ze sobą połączone

Główna różnica polega na tym, że w przypadku smart domu, systemy i urządzenia zostają ze sobą połączone, dzięki czemu mogą przekazywać między sobą informacje na temat różnych zdarzeń w domu i na nie reagować. Zatem inteligentny dom możemy inaczej nazwać domem zintegrowanym.

Co daje nam zintegrowany dom?

Integracja taka daje nam dużo możliwości i korzyści, zarówno pod względem zwiększenia komfortu mieszkania, bezpieczeństwa, ale też zrównoważonego użytkowania energii. Część z nich wymieniona została na grafice poniżej.

Zintegrowany dom Przykładowe możliwości, jakie oferuje nam zintegrowany dom

Zrównoważone zarządzanie energią

W domu, w którym systemy są ze sobą połączone nie dojdzie do sytuacji, w której jednocześnie działać będzie klimatyzacja i ogrzewanie – instalacje, których funkcje wzajemnie się wykluczają. Dzięki integracji tych systemów “poinformują się” one wzajemnie o zmianie swojego stanu, wywołując odpowiednią reakcję: uruchomienie klimatyzacji spowoduje wyłączenie ogrzewania (i na odwrót), co zapobiegnie bezzasadnej utracie energii.

Podczas nieobecności mieszkańców w domu system również zadba o zrównoważone zużycie energii – latem, gdy stacja pogodowa zarejestruje duży wzrost nasłonecznienia, aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, zamiast uruchomić energochłonną klimatyzację, najpierw wywoła zasunięcie rolet, ograniczając tym samym dostęp promieni słonecznych do środka. Zimą podobna sytuacja mogłaby spowodować rozsunięcie się rolet i “dogrzanie” domu za pomocą naturalnego ciepła.

Bezpieczny jak w zintegrowanym domu

Połączenie domowych systemów daje domownikom dodatkowe możliwości również w kwestii bezpieczeństwa. Gdy system alarmowy zarejestruje obecność intruza w domu, nie tylko automatycznie uruchomi sygnał dźwiękowy, ale też powiadomi o tym zdarzeniu inne urządzenia, co może wywołać zamknięcie się drzwi i okien oraz zasuniecie rolet zewnętrznych, uniemożliwiając złodziejowi ucieczkę. Oczywiście w tym samym czasie właściciel domu oraz odpowiednie służby otrzymają na telefon powiadomienie o zdarzeniu, co umożliwi im szybką reakcję.

Wygoda i personalizacja

Integracja urządzeń sprawia, że nie musimy przejmować się wykonywaniem czynności, które zazwyczaj towarzyszą pewnym zdarzeniom w domu. Np. gdy zacznie padać deszcz, w domu zamkną się wszystkie okna, a gdy na dworze zapadnie zmrok – włączy się zewnętrzne oświetlenie.

System inteligentnego domu reaguje jednak nie tylko na warunki atmosferyczne – w podobny sposób dostosowuje się do działań domowników. Gdy chcemy zorganizować rodzinny wieczór filmowy, wystarczy że uruchomimy kino domowe, a momentalnie salon przystosuje się do naszych potrzeb – przygasną światła i zasuną się rolety. Stanie się tak, ponieważ system audio-video przekaże informację o zdarzeniu (włączenie kina domowego) pozostałym urządzeniom, co wywoła odpowiednią reakcję.

Integracja urządzeń umożliwia domownikom również korzystanie z bardziej spersonalizowanych funkcji, które realizowane są np. za pomocą scen. Naciśnięcie jednego klawisza uruchamia wtedy grupę urządzeń ustawionych wcześniej na odpowiedni poziom według naszych preferencji. W przypadku opisywanego wyżej wieczoru filmowego, włączenie “sceny kino” spowodować może wspomniane przygaszenie świateł i zasunięcie rolet, ale też wysunięcie się projektora i uruchomienie odtwarzacza. Czym dokładnie są sceny i jakie niosą korzyści dla domowników – przeczytacie w tym artykule.

Dom jest dla ludzi a nie ludzie dla domu

Sposób, w jaki mieszkamy ulega dynamicznym zmianom, a integracja urządzeń powoduje, że szereg czynności, które dotychczas wykonywaliśmy samodzielnie, dzieje się automatycznie. Nie musimy już każdego dnia pamiętać o rzeczach, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo czy komfort mieszkania. W przypadku zaistnienia danych okoliczności, to dom odpowiednio zareaguje i zrobi coś dla nas.

System inteligentnego domu nie jest więc gadżetem, który w magiczny sposób przygotuje nam tosty i zaparzy kawę – oferuje nam o wiele więcej korzyści, sprawiając, że dom jest miejscem, w którym potrzeby domowników stają się najważniejsze.

Leave a Comment

Keep calm and enjoy your homeBudowa domu