Poznajcie zwycięzców CEDIA Awards 2016

CEDIA Awards to najbardziej prestiżowe nagrody w branży automatyki budowlanej. Rok temu przedstawiliśmy Wam nagrodzone w konkursie projekty (przeczytajcie o nich w artykule “8 rozwiązań inteligentnych domów, które zrobią na Tobie wrażenie”), które również na nas zrobiły ogromne wrażenie.

W tym roku także chcemy przybliżyć Wam najlepsze rozwiązania, szczególnie, że wśród docenionych prac znajduje się showroom “Dom inteligentny” FDtech. Przeczytajcie o najlepszych inteligentnych domach w 2016 roku.

Najlepszy pokój multimedialny poniżej 20 000 euro

Celem tego projektu było przekształcenie otwartego, jasnego pokoju dziennego w miejsce rozrywki, które może być użytkowane o dowolnej porze. Wyzwaniem dla firmy Sound Sense było połączenie trzech obszarów – pokoju dziennego, przyległego do niego baru i terenu na zewnątrz wokół basenu. Instalator musiał umiejętnie balansować między jakością a kosztem zastosowanych urządzeń ze względu na ograniczony budżet projektu.

Projekt - Sound Sense

Kolejnym utrudnieniem był fakt, że w pokoju dziennym znajduje się szklana ściana. Należało zatem zastosować rozwiązania, które sprawią, że nie będzie ona przeszkodą w odbiorze obrazu i dźwięku. W tym celu przysłonięto ją ciężkimi zasłonami, zoptymalizowano również ustawienia projektora.

W pokoju zainstalowano 110 calowy ekran Liberty Grandview oraz projektor Panasonic PTAR- 100. Zamontowane w suficie głośniki oraz pozostałe sprzęty dyskretnie rozmieszczone w domu dostarczają niesamowitych doświadczeń słuchowych i wzrokowych.

Sound Sense

Najlepszy pokój multimedialny powyżej 20 000 euro

Zadaniem, które postawił klient przed TwentyTwo Integration, było stworzenie przyjaznego użytkownikowi systemu dopasowanego do pomieszczenia, w którym znajduje się również stół do pokera oraz piwniczka na wino. Instalator wykorzystał tu 55 calowy ekran Samsung umieszczony na wysuwanym panelu oraz projektor JVC DLAX500. W pokoju zamontowano również wzmacniacz Yamaha oraz subwoofer Volodyne Impact Mini. Wszystkie te rozwiązania dostarczają niemal kinowych wrażeń.

Pokój multimedialny

W tak inteligentnym pomieszczeniu domownik może kontrolować muzykę, telewizor, oświetlenie, monitoring i domofon za pomocą jednego urządzenia. Proste, prawda?

Najlepszy pokój kinowy poniżej 52 000 euro

Klient pragnął zamienić niedawno wybudowaną piwnicę w rodzinny pokój kinowy, stąd projekt nazwany został Podziemnym Kinem. Instalator M.E.G.A. AV Installations Ltd miał za zadanie stworzyć pokój o prostym, eleganckim designie dbając jednocześnie o jakość dźwięku i obrazu.

Pokój kinowy

W pomieszczeniu króluje klasyczny minimalizm. Ekran (110 cali) został zlicowany ze ścianą, za nim umieszczono głośniki LCR i dwa subwoofery. W projekcie zastosowano projektor 3D HD, który umieszczony został w specjalnie zaprojektowanej szafce, która tłumi wydawane przez niego dźwięki. Na bocznych ścianach położono mocno absorbujące dźwięk panele akustyczne.

Najlepszy pokój kinowy

Cały sprzęt w pokoju kinowym obsługiwany jest za pomocą iPada Mini. Widać, że w tym projekcie każdy techniczny szczegół został głęboko przemyślany, na co zwróciło również uwagę jury konkursu.

Najlepszy pokój kinowy do 130 000 euro

Właściciel nagrodzonego w tej kategorii projektu jest miłośnikiem architektury i zapragnął, aby dom odzwierciedlał jego pasję. Założeniem było stworzenie ciekawego wizualnie i elastycznego pokoju kinowego. Na ścianach umieszczono geometryczne panele 3D, które akustycznie wygłuszyły pomieszczenie i stworzyły ciekawy optycznie efekt.

Najlepszy pokój kinowy

Firma Sphere Custom zainstalowała tu jeden z pierwszych w Południowej Afryce projektor VW 500es, który zapewnia rozdzielczość obrazu czterokrotnie wyższą od Full HD. Pokój został przystosowany do głośników w systemie 15.1. z podwójnymi subwooferami oraz głośników sufitowych z technologią dźwięku przestrzennego Auro 3D. Projekt ten został określony przez jury jako wizjonerski.

Najlepszy pokój kinowy

Najlepszy pokój kinowy powyżej 130 000 euro

Nagrodzony w tej kategorii projekt może pełnić dwie funkcje – być pokojem kinowym lub małym teatrem, w którym dzieci mogą prezentować przedstawienia przed rodzicami. Efekt ten uzyskano dzięki umieszczeniu przed ekranem niewielkiej sceny oraz zamontowaniu kurtyn, które rozchylają się automatycznie, gdy rozpocznie się film. Klient zapragnął również, aby jego pokój kinowy przypominał kina, do jakich chadzał w dzieciństwie, zatem w pomieszczeniu króluje styl vintage.

Najlepszy pokój kinowy

Zamontowano tu 130-calowy innowacyjny ekran, za którym ukryto głośniki. System 7.2.4 Dolby Atmos wspomagany jest wzmacniaczami Procella Audio oraz głośnikami Triad. Kolumny oraz panele akustyczne umieszczone w ścianach pokryte zostały przepuszczającym dźwięk materiałem, dzięki czemu żaden sprzęt nie jest widoczny.

Najlepszy pokój kinowyPrzed wejściem do pokoju kinowego na zamontowanym na ścianie iPadzie domownicy mogą wybrać, w jakim celu będą z niego korzystać. Pomieszczeniem sterują za pomocą iPada lub smartphone’a.

Najlepszy inteligentny dom poniżej 130 000 euro

Położony w ustronnej marinie, dwukondygnacyjny dom jest miejscem idealnym do wypoczynku i przyjmowania gości. Interfejsy Control4 umieszczone są na obu piętrach, umożliwiając domownikom indywidualne dostosowanie pożądanych rozwiązań w każdej strefie domu. Dyskretnie ukryta technologia wpisuje się w minimalistyczny design miejsca.

Najlepszy inteligentny dom

Na zewnątrz, na tarasie zamontowano wodoodporne głośniki, w pokoju jacuzzi zastosowano kolorowe, migające światła. Rozwiązania te doskonale wprawiają w imprezowy nastrój. System Sonos kontroluje indywidualne strefy użytkowników w domu. W każdej z nich mogą oni słuchać swojej muzyki. Głośniki sufitowe Bowers & Wilkins rozmieszczone w całej posesji dostarczają głębokich, realistycznych doświadczeń audio.

Najlepszy inteligentny dom

Najlepszy inteligentny dom w przedziale 130 000 – 325 000 euro

Założeniem tego projektu było stworzenie domu, w którym technologia będzie mało widoczna, przez co wpisze się w minimalistyczny styl pomieszczeń. Klient pragnął również mieć możliwość tworzenia swoich własnych scen idealnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Projekt ten wymagał szerokiej integracji wielu urządzeń.

Najlepszy ID

Wyzwaniem dla instalatora Archimedia było zapewnienie mocnej sieci WiFi, zarówno w domu, jak i na przydomowej plaży. Umożliwiła to sieć Rucus oraz punkty dostępu rozstawione w różnych miejscach. Widok z kamer rozmieszczonych na całej posesji dostępny jest dla użytkowników z każdego urządzenia w domu.

Najlepszy ID

Zewnętrzny system rozrywkowy obejmuje m.in. specjalnie zaprojektowany dla tego domu wysuwany telewizor oraz głośniki zewnętrze wypełnione wysokiej jakości pianką, która minimalizuje rezonans. W pokoju multimedialnym wykorzystano sprzęt Bang&Olufsen.
Powyższe rozwiązania mogą być w przyszłości łatwo modyfikowane i rozbudowywane.

Najlepszy inteligentny dom powyżej 325 000 euro

Sagar Smart Homes stawiło czoła wyzwaniu zaprojektowania systemu automatyki dla domu, który znajdował się po drugiej stronie planety – w Australii. W grę wchodziło skrupulatne zarządzanie i planowanie. Dom zaprogramowany został na systemie KNX, który integruje wszystkie urządzenia. W przypadku tak dużej rezydencji było ich naprawdę wiele, co robi na nas ogromne wrażenie.

Najlepszy ID

Najbardziej kompleksowym elementem projektu był aspekt zarządzania elektrycznością i energią. Ogrzewanie podłogowe oraz system chłodzenia zostały całkowicie zintegrowane. Zastosowano wiele wygodnych rozwiązań, np. rolety z wbudowanym czujnikiem światła, które chronią dom przed niechcianymi promieniami słońca.

W rezydencji znajduje się siedem stref video, czternaście stref audio oraz pokój kinowy.
Telewizory w części dziennej ukryte zostały za automatycznymi panelami. W projekcie zastosowano włączniki Basalte Sentido, które doskonale wpasowały się design pomieszczeń.
Dom ten został określony przez jury jako idealnie wyrażający lifestyle użytkowników i odpowiadający na ich potrzeby.

Showroom FDtech wśród najlepszych

Wśród projektów docenionych na tegorocznych CEDIA Awards znalazł się również showroom “Dom inteligentny” FDtech. Klienci mogą tam samodzielnie wypróbować rozwiązania, jakie oferuje inteligentny dom. W pierwszej części salonu goście mogą poznać funkcje inteligentnego domu i przekonać się, jak łatwo się go obsługuje.

Showroom FDtech

W drugiej części showroomu można wypróbować sceny, np. impreza, kino domowe, wejście czy wyjście z domu itp. (więcej o scenach przeczytacie w artykule: Podstawowe sceny i harmonogramy w inteligentnym domu). Showroom FDtech jest doskonałym miejscem, aby poznać zalety inteligentnego domu w praktyce.

*Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z katalogu CEDIA Awards Yearbook 2016 .
**Opisy przedstawionych rozwiązań zostały napisane w oparciu o informacje zawarte w CEDIA Awards Yearbook 2016 .

Leave a Comment