Pora na kolory! Oświetlenie RGB Część I: światło białe i żarówki RGB

Światło jest jedną z niewielu rzeczy z którymi mamy do czynienia przez całe życie. Często nie przykładamy większej uwagi do oświetlenia w miejscach w których pracujemy bądź odpoczywamy – warto nieco zainteresować się tym tematem gdyż odpowiednie oświetlenie ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

Zapraszamy zatem do krótkiego dwuczęściowego artykułu o oświetleniu RGB z małym akcentem dotyczącym światła białego. W pierwszej części opowiemy sobie właśnie o białym świetle, jak i o coraz popularniejszych żarówkach RGB. Poza użytecznymi informacjami o rodzajach oświetlenia postaramy się również przedstawić się kilka ciekawych zastosowań dla tego typu rozwiązań. Zapraszamy do lektury!

Podświetlenie w kuchni źródło: http://en.rules.sk/

Zacznijmy od podstaw – kolor biały

Najczęściej w ciągu dnia mamy do czynienia z oświetleniem w kolorze białym. Każdy z nas pewnie zauważył, że biały białemu nierówny. Dokładniej mówiąc: można podzielić światło białe na to o cieplejszej i to o zimniejszej barwie. Właśnie ta barwa, a dokładniej mówiąc temperatura koloru, ma duży wpływ na nasze funkcjonowanie. Możemy wyróżnić trzy podstawowe temperatury:

  • barwa zimna – bardzo odświeżająca, podkreśla zimne kolory i ochładza ciepłe, nadaje przez to nieco sterylny wygląd w pomieszczeniu;
  • barwa dzienna – temperatura koloru naturalnego światła słonecznego w dzień, świetnie nadaje się do czytania i codziennej pracy;
  • barwa ciepła – sprzyja relaksacji, nadaje pomieszczeniom przytulny wygląd.

Barwa ciepła vs. barwa zimna źródło: www.instalacjebudowlane.pl, www.tanio.net, www.epiksel.pl

Nie tylko biały

Pomimo tego, że kolot biały za sprawą świetlówek i żarówek LEDowych zdominował nasze życie, inne barwy mają równie wielką moc oddziaływania na nasz umysł. Przykładowo, ciepłe żółte światło świecy nadaje romantyczny klimat każdej kolacji, a błękity i inne łagodne barwy pomagają w koncentracji, pozwalając tym samym na większe skupienie nad pracą lub nauką. Przykładów można by wymieniać bardzo wiele. Warto zatem postawić sobie pytanie:

Czy w żarówce można liczyć na coś więcej?

Postęp techniki w dziedzinie oświetlenia od czasu Edisona pozwolił na zamianę tradycyjnych żarówek na świetlówki (w tym świetlówki kompaktowe – często nazwane żarówkami energooszczędnymi) oraz na diody LED. Właśnie te ostatnie pozwalają na budowę nowoczesnych, energooszczędnych źródeł światła, takich jak: żarówki i paski LEDowe, również z wykorzystaniem diod RGB. To właśnie dzięki tej technologii mamy możliwość uzyskania światła o niemal dowolnym kolorze, a często i jasności.

Podświetlenie RGB źródło: http://en.rules.sk/

Przejdźmy do realiów

Istnieje kilka typów oświetlenia pozwalającego nam dowolnie zmienić kolor pomieszczenia. Zacznijmy najpierw od żarówek LED RGB.

Na rynku dostępnych jest wiele typów żarówek RGB sterowanych za pomocą pilota. Ma to swoje wady: wymaga stosowania dla każdej żarówki bądź grupy żarówek oddzielnego pilota. Dodatkowo, w tego typu rozwiązaniach same żarówki są często niezbyt dobrej jakości i mają problem z prawidłowym oddawaniem np. barwy białej, jednak…

…nie wszystko stracone – hue na horyzoncie!

Zdecydowanie w tego typu rozwiązaniach króluje system opracowany przez Philipsa o nazwie hue. Żarówki hue nie są sterowane za pomocą pilota, a dzięki aplikacji w smartfonie bądź tablecie. Posiadają także świetne parametry pozwalające na uzyskanie barwy białej o dowolnej temperaturze – jest to rzecz z którą inne systemy radzą sobie o wiele gorzej. Oczywiście hue to nie jedyne rozwiązanie zapewniające sterowanie przez wifi oraz dobre parametry, warto zwrócić tutaj uwagę chociażby na produkty LIFX lub limitlessled – które są bardzo zbliżone do rozwiązania Philipsa.

Różne kolory źródło: http://cdn.arstechnica.net/

Ciekawe dodatki

Abstrahując od tego, że hue jest dopiero od niedawna dostępny na rynku istnieją już dodatki do tego systemu takie jak np. hue tap. Ten nieduży biały krążek to kontroler pozwalający na sterowanie systemem za pomocą kilku przycisków – rozwiązanie wyróżnia się między innymi z powodu konstrukcji która nie wymaga użycia baterii, samo naciskanie przycisków zasila urządzenie.

Przycisk HUE tap
Przycisk HUE tap (źródło: http://cdn.arstechnica.net/)

Tradycyjne rozwiązania dla sterowania

Sterowanie oczywiście nie ogranicza się do dedykowanych pilotów i telefonów. Istnieje możliwość sterowania tego typu oświetleniem również za pomocą przełączników naściennych – warto jednak zwrócić uwagę aby było ono jak najbardziej intuicyjne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem do sterowania kolorowym światłem RGB w domu inteligentnym jest np. włącznik Sentido belgijskiej marki basalte, który posiada diodę RGB ułatwiającą ustawienie dowolnego koloru.

Wróćmy do żarówek– gdzie je zastosować?

Żarówki LED RGB świetnie nadają się, jako główne oświetlenie pomieszczeń. Dzięki swojej konstrukcji można stosować je zamiast zwykłych żarówek bądź halogenów w każdym żyrandolu lub lampie, co pozwala na wydobycie ze zwykłych przedmiotów nieznanego dotąd wyglądu.

Oświetlenie RGB źródło: www.meethue.com

Trochę inspiracji

Gdy sama iluminacja na inny kolor nas nie zadowala można zastosować też kilka ciekawych zastosowań. Załóżmy że urządzamy przyjęcie – gra muzyka – za pomocą odpowiednio skonstruowanego systemu można sprawić że kolor światła będzie się zmieniał w jej rytm, co na pewno sprawi odpowiednie wrażenie na gościach. Dla posiadaczy telewizorów z funkcją Ambilight również nie zabrakło podobnego rozwiązania – tu nasze oświetlenie będzie odzwierciedlało barwy wyświetlane na telewizorze.

Oświetlenie RGB źródło: www.meethue.com

Dla bezpieczeństwa

Oświetlenie RGB może także chronić nas, jak i nasz dobytek. Wyobraźmy sobie sytuację w której w domu wybucha pożar. Zostaje on wykryty przez odpowiednie czujniki, a system automatyki w domu automatycznie ustawia oświetlenie tak, aby drogi ewakuacyjne były oświetlone w kolorze białym, a pozostałe w czerwonym – kolor czerwony minimalizuje czas adaptacji wzroku w nocy, co niweluje efekt oślepienia.

Inne rozwiązania

Oczywiście żarówki LED RGB to nie jedyna możliwość jeżeli chodzi o barwne oświetlenie. W kolejnej części artykułu przedstawimy m.in. paski LEDowe oraz inne rozwiązania, które tchną trochę koloru w Twoje wnętrze.

Mateusz Chabiniec
Młodszy specjalista ds. automatyki

Leave a Comment

Inteligentne rozwiązania do ogroduOświetlenie RGB